• DZIEŃ POCZTY

     • 9 października nie zapomnieliśmy o pracownikach Poczty, bowiem w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Przy tej okazji dzieci poznały znaczenie słowa list, adres, koperta, znaczek. Nie mogło oczywiście zabraknąć wycieczki  do Urzędu Pocztowego, aby nasze przedszkolaki mogły poznać funkcjonowanie poczty, a listonoszom, kurierom i wszystkim odpowiedzialnym za nasze przesyłki złożyć życzenia z okazji ich święta. Serdecznie dziękujemy wszystkim Pracownikom Urzędu Pocztowego w Krościenku nad Dunajcem, za bardzo miłe przyjęcie oraz przedstawienie dzieciom tajników ich pracy.

      J. Komorek

     • ZAJĘCIA Z ROBOTYKI

     • Dnia 11 października 2019 roku w klasie II b odbyły się zajęcia z robotyki. Uczniowie za pomocą klocków Lego stworzyli swoje własne pojazdy i inne budowle, które potem uruchomili za pomocą tabletów. Drugoklasiści wykazali się wielką kreatywnością. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania #CodeWeek2019.  Zapraszamy do obejrzenia krótkiego nagrania klikając w poniższy link:

      https://www.facebook.com/1965228730386370/posts/2459639597611945/

     • Szkolny dzień głośnego czytania

     • Szkolny dzień głośnego czytania

                  29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który powstał z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W naszej szkole po raz kolejny zorganizowaliśmy taki dzień. W związku z realizacją zadań konkursowych akcji czytelniczej „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, głośne czytanie  odbyło się nieco później - 17 października 2019.

                    W klasach drugich  i trzecich uczniowie słuchali opowiadań o przygodach  Gangu Słodziaków z książki Renaty Piątkowskiej, które czytali zaproszeni goście : leśnik z Nadleśnictwa Krościenko - pani Aleksandra Wiertelorz, specjalista ds. edukacji Pienińskiego Parku Narodowego - pani Dorota Zborowska, ratownik z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - pan Kamil Kubik i szkolna bibliotekarka – pani Krystyna Walosik. Głośnemu czytaniu towarzyszyły inne, ciekawe  zajęcia i zabawy : odczytywanie mapy, rozpoznawanie liści, sadzenie drzewek, zabawy z nasionami, segregacja śmieci, łamigłówki, zagadki przyrodnicze itp.

                   Magiczne Drzewo Słodziaków oraz inne dekoracje i rekwizyty zrobione z materiałów nadających się do recyklingu - były przygotowane przez  uczniów z klas II i III , przede wszystkim na zajęciach kreatywnych. Wśród czytelników, którzy uwzięli udział w  trzytygodniowej akcji codziennego czytania, zostały rozlosowane pluszaki Słodziaki.

                   W klasach pierwszych , w zerówce i Va czytały m.in. pani Danuta Hurkała, pani Marta Wójciak Chrobak, mama - pani Kinga Polańska oraz Natalka Urbańska i Klara Pawłowska. W klasach starszych (IV-VIII), każda lekcja rozpoczynała się kilkunastominutowym głośnym czytaniem ulubionej książki z np. z dzieciństwa nauczyciela.

                    M.in. głośno czytali na każdej lekcji:

      pani Małgosia Gonciarz- baśń angielską pt. „Złota tabakierka”,

      ksiądz proboszcz Henryk Homoncik -  ulubione przez siebie baśnie Andersena,

      pani Ewa Majerczak - najciekawsze wg siebie mity greckie oraz „Zwiadowców” J.Flanagana,

      pani Monika Gębala-  lekturę „Ziele na kraterze” M.Wańkowicza,

      pani Małgorzata Koterba – „Akademię pana Kleksa” J.Brzechwy

      pani Izabela Bąk – „Białą Gorączkę” z serii „Dziennik cwaniaczka” J.Kinney`a

      pani Marta Wolska – historie biblijne

      Ewa Mastalska – lit. popularnonaukowa o zmianach pogodowych

      pani Agnieszka Warzecha – „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry’ego

       

      „Ale dzisiaj było fajnie na lekcji plastyki. Kiedy rysowaliśmy pani nam czytała „Zwiadowców”. Jest tom pierwszy tej książki, bo chciałam wypożyczyć?” – chociażby dla tych słów warto było zorganizować tę akcję.

      Krystyna Walosik

     • Sen o Helladzie. Mitologia. Świat antycznej Grecji.

     • 11 października w naszej szkole odbył się spektakl pt. „Sen o Helladzie. Mitologia. Świat antycznej Grecji.". Prezentowana sztuka, zgodnie z tytułem, nawiązywała do mitów greckich. Przedstawione zostały: mit o Prometeuszu, początki stworzenia świata według mitologii greckiej, dzieje teatru greckiego i starożytnej olimpiady. Aktorami tej sztuki byli Jacek Lecznar i Wojciech Habela.
       

     • KLASA III B

     • W piątek 18 października w klasie IIIB zajęcia plastyczne zostały poprowadzone przez ucznia klasy. Mikołaj, który był na wycieczce w Neapolu i mógł zobaczyć Pompeje, postanowił podzielić się
      z nami swoimi przeżyciami. Wstępem do zajęć była jego pogadanka na temat odwiedzonych miejsc wzbogacona wieloma zdjęciami. Uczniowie mogli je zobaczyć wraz z pięknym albumem
      o Pompejach. Wszyscy mogliśmy dotknąć skały wulkanicznej, przywiezionej z tej wspaniałej wyprawy. Mikołaj wykazał się szeroką wiedzą na temat słynnego wybuchu wulkanu Wezuwiusza
      o czym opowiadał z wielkim zacięciem pedagogicznym. Jego fascynacja udzieliła się wszystkim słuchającym, którzy stworzyli prace plastyczne obrazujące tę wielką tragedię z 79 roku n.e. Mikołaj wspomagał mnie też poradą w ocenianiu prac. Gratuluję odwagi i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym, któryś z moich uczniów poprowadzi ciekawą lekcję na wybrany przez siebie temat.

      Joanna Chrobak

     • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

     •           Dnia 15 października 2019 roku o godzinie 10:00 odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Panie wychowawczynie klas pierwszych zapoznawały i wdrażały swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcie nauki w szkole. Klasy pierwsze przygotowały na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Wszystkie zadania uczniowie wykonali bardzo dobrze. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna uroczystości. Uczniowie złożyli przysięgę na sztandar Szkoły. Następnie Pan Dyrektor pasował każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia poprzez dotknięcie jego ramienia dużą kredką. Złożył też życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Wychowawcy w swoich klasach wręczyli okolicznościowe dyplomy pasowania na ucznia.

      Marta Wójciak- Chrobak                                                                                                               Danuta Hurkała

     • PRZEDSZKOLAKI W PARKU

     • Jesień to wspaniała pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. W czwartek, 17 października, korzystając z pięknej pogody, maluszki z Punktu Przedszkolnego wraz z paniami i mamą Igora, wybrały się na wycieczkę do parku w Szczawnicy.Dzieci podziwiały piękno tego środowiska, odkrywały jego sekrety, a także obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie: opadające z drzew kolorowe liście, ozdobne trawy i krzewy. Dzieci mogły zachwycać się widokiem kolorowych ryb pływających w parkowym stawie.Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała wędrówkom. Spacer miał swoje zakończenie na placu zabaw w parku. Była to niezapomniana lekcja przyrody.

     • Babia Góra

     • KRÓTKIE RELACJE UCZNIÓW Z WYCIECZKI NA BABIĄ GÓRĘ 21.10.2019 - 22.10.2019

      „Trasa była długa i ciężka, ale przygody podczas niej były niezapomniane. W schronisku- super! W pokoju lepszej grupy nigdy nie miałem.”

      „Droga na szczyt Babiej Góry była długa, ale za to z pięknymi widokami. Miejsca, które zwiedziliśmy: Przełęcz Krowiarki, Sokolica, Gówniak, Przełęcz Brona. W schronisku było bardzo przyjemnie.”

      „Dzisiejszego dnia wyszliśmy na Babią Górę. Droga była trochę stroma i męcząca, ale się opłacało. Po zejściu spędziliśmy noc w schronisku na Markowych Szczawinach.”

      „Dzisiejszy dzień bardzo mi się podobał. Widoki z Babiej Góry były niesamowite.”

      „Ten dzień był zaskakujący. Na początku było łatwo, ale później już o wiele trudniej. Jak już wyszliśmy na szczyt Babiej Góry, prawie padłem z wycieńczenia. Byłem bardzo zmęczony, ale było warto.”

      „Park trampolin- super miejsce! Radość i szczęście dla każdego. Wygłupom nie było końca. To była bardzo udana wycieczka!”

      „Super wycieczka! Pani Ela bardzo ciekawie opowiadała. Niesamowite widoki! Pogoda bajeczna. Nawet nie wiało na szczycie. Jeszcze kiedyś tam wrócę!”

      „Po nocy w schronisku byłem trochę zmęczony, ale to była najlepsza wycieczka do tej pory. Najbardziej podobało mi się na szczycie Babiej Góry oraz w parku trampolin.”

      „W parku trampolin było wiele atrakcji. Park był duży, więc miejsca starczyło dla każdego. Wszyscy skakali i wygłupiali się.”

     • WYCIECZKA DO PIEKARNI

     • 16 października dzieci 3,4 - letnie z Punktu Przedszkolnego wybrały się na do piekarni. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka oraz poznać pracę piekarza. Dzieci zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, mieliśmy również okazję zwiedzić  magazyny wypełnione wielkimi workami mąki. Maluchy z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Dzieci mogły również na chwilę poczuć się małymi piekarzami, bowiem z przygotowanego ciasta każdy robił swoją bułeczkę. Na zakończenie w podziękowaniu został wręczony drobny upominek, a my otrzymaliśmy pyszne rogaliki. Dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń. Serdecznie dziękujemy pracownikom piekarni za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.

      J. Komorek

     • Jesienne ciekawostki

     • We wtorek 22 października klasa 1a gościła leśnika Pana Łukasza Derenia. Najpierw odbyła się lekcja w klasie na temat przygotowania się zwierząt do zimy, a później w terenie. Pan leśnik opowiedział dzieciom o jesiennych ciekawostkach.

     • WYPRAWA NA RANCZO

     • Dzień 24 października był dla uczniów klasy IIIB oraz ich wychowawczyni bardzo aktywny. Udaliśmy się na wyprawę do domku Państwa Kubików przy ulicy Leśnej. Dzieciaki zaopatrzone w kamizelki odblaskowe, jedzenie i picie wyruszyły ku przygodzie. Pierwszym
      i bardzo ważnym punktem naszej wędrówki był przystanek przy „Starym Kościółku,” gdzie zapaliliśmy znicze oraz odmówiliśmy modlitwę nad pomnikiem Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie nasza droga wiodła przez most, bulwary, ulicę Leśną i las. Po kilku sapaniach, zadyszkach i narzekaniach dotarliśmy do celu. W tym roku - ku uciesze nas wszystkich – był z nami pies Oskar(zadręczony prawie przez dziewczynki, które z wielkim zaangażowaniem okazywały mu swoją miłość).

      Nie myślcie sobie, że długo odpoczywaliśmy. O nie! Pani Kasia i Pan Kamil przygotowali nam zadania w terenie. Trzy wyznaczone grupy rozdzieliły się. Każda dostała swoją mapę, z której odczytywała i wykonywała zadania. Ostatecznie trzeba było odnaleźć kopertę, a potem rozwiązać złożone działania matematyczne. Wszystkie grupy zameldowały się u mnie, abym sprawdziła poprawność wykonanych obliczeń. No cóż -  jedna z grup zrobiła przewidziane karne przysiady, ponieważ pomyliła kolejność działań matematycznych. Ostatecznie wszyscy dostali słodką nagrodę i mogli wrócić do harcowania. 

      Nakarmieni pieczonymi kiełbaskami mieliśmy energię do dalszych wyzwań. Pan Kamil - również w tym roku - zorganizował dzieciom zjazdy na tyrolce. Zabawa była przednia, tym bardziej, że ciągle towarzyszył nam przymilny Oscar.

      Był też czas na gry organizowane samodzielnie przez uczniów (bieganie, skakanie, berek, itp.). Teren wokół domku został porządnie wydeptany. Czas szybko wskazał 12.15
      i trzeba było wracać do szkoły, gdzie czekali rodzice. Dzieciakom nie chciało się odchodzić, tym bardziej, że pogoda była cudowna. Rozumiem ich, bo sama też bardzo sympatycznie spędziłam ten dzień.  

      Serdecznie dziękuję Państwu Kubikom za kolejne zaproszenie w ich progi. Jestem niezmiernie wdzięczna, że co roku uczniowie mogą „wyszaleć się” na łonie naszej pięknej natury i obcować z nią w takim miejscu – pełnym życzliwości i ciepła. Dziękuję też Pani Marysi za pomoc w opiece nad dziećmi.

      Przed nami kolejne przygody. Pewnie tym razem zimowe…

      Joanna Chrobak

     • Z WIZYTĄ W LESIE I W PARKU.

     • Korzystając  z pięknej jesiennej pogody, dzieci z grupy 4, 5-latków wybrały się na wycieczki: do lasu i parku. Przed wejściem do lasu dzieci poznały zasady zachowania się w lesie. Spacerując po lesie, zbierały kolorowe liście,  poznawały gatunki drzew, a niektórym wnikliwym obserwatorom udało się wypatrzeć małych mieszkańców lasu: żuki, pająki, mrówki.

      Przy okazji wycieczki dzieci poznały również historię „Zerwanego Mostu”.

       

      Odwiedzając park przedszkolaki, zbierały żołędzie i kasztany, dowiedziały się co to jest „babie lato”, obserwowały zmiany w przyrodzie związane z nadejściem jesieni, zauważały różnice pomiędzy wyglądem lasu i parku. Miały okazję do doskonałej zabawy w całym mnóstwie jesiennych liści.

      Obie wycieczki zaliczamy do bardzo udanych.

      Dziękujemy mamie Wiktora za pomoc i opiekę.

       

      A. Kołek

     • „Będę gospodarzem gminy”.

     • 24 października klasa VII wraz z wychowawcą, panią Agnieszką Warzechą, udała się do budynku PPN w Krościenku nad Dunajcem, by po raz kolejny uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Pracownika Pienińskiego Parku Narodowego – Panią Dorotę Zborowską. Tegoroczne zajęcia miały temat „Będę gospodarzem gminy”.

       

      Pierwsza część zajęć odbyła się w siedzibie PPN i koncentrowała się wokół zagadnień: kto to jest gospodarz gminy, co należy do kompetencji gospodarza gminy i czym on się zajmuje, cechy typowej architektury regionu, istota obszarów zielonych w terenach zmienionych przez człowieka. 

      W drugiej części zajęć uczniowie udali się na ulicę Św. Kingi, gdzie zostali poproszeni o naszkicowanie różnych budynków, których cechy omówiono po powrocie do budynku PPNu przy ul. Jagiellońskiej.

       

      Dziękujemy za nieszablonową i interesującą lekcję. Mamy nadzieję, że będziemy dobrymi gospodarzami gminy

      Uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą.

     • SZKOŁA PAMIĘTA

     • Szanowni Państwo, 

      w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

      Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

      W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

       

      Łączę wyrazy szacunku

      Anna Ostrowska
      Rzecznik Prasowy MEN

     • Europejski Tydzień Kodowania

     • Europejski Tydzień Kodowania

      http://koduj.gov.pl/spot_cw/

      W tym tygodniu klasa II b weźmie udział w zajęciach z robotyki w ramach akcji CodeWeek.

      CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się”     w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.

      Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.

      To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je tutaj: events.codeweek.eu. Relację z tych zajęć przedstawimy już niedługo.

     • WYCIECZKA KLASY I

     • Wycieczka klasy I

      W dniu 1 października klasa Ia uczestniczyła w ognisku integracyjnym na stacji Stajkowa. Oprócz przepysznych kiełbasek, które przygotowały mamy, dzieci bawiły się w pięknej Jesiennej scenerii. Odbywały się różne gry i zabawy, które maiły na celu zintegrować uczniów. Była bardzo miła i życzliwa atmosfera.

     • OGNISKO GRUPY 4,5 – LATKÓW

     • OGNISKO GRUPY 4,5 – LATKÓW

      27 września, grupa 4, 5 – latków wybrała się na ognisko. Uczestnikom imprezy dopisała piękna jesienna pogoda i doskonałe humory. Dzieciaki świetnie bawiły się na świeżym powietrzu: biegały, śpiewały piosenki, piekły kiełbaski, które później pysznie smakowały.

      Ognisko uważamy za bardzo udane!!!

       

      Dziękujemy mamie Kai i Wiktora za pomoc i opiekę.

      Dziękujemy, również Panu Piotrowi  Zaziąbło i jego pracownikom, za organizację „naszej grupowej imprezy”.

      A. Kołek

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
   • szkola@sp1kroscienko.pl
   • (018)2623070
   • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem
 • Galeria zdjęć

   brak danych