Teatr jest po to, by wszystko było inne niż dotąd…
Ta drabina to schody do nieba,
a ta miska pod schodami to księżyc.
Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
a z garnków są hełmy rycerzy.
Ale kto w te czary nie uwierzy?
To jest teatr.
A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.
I już zawsze w misce księżyc widzieć.
Joanna Kulmowa
Teatr jest dla dzieci wyjątkową rzeczywistością, w której wszystko może się zdarzyć. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez teatr przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, sprzyja umuzykalnieniu.
W środę 19 kwietnia spędziliśmy dzień w naszej w szkole bardzo kreatywnie i aktywnie. Obchodziliśmy po raz trzeci Międzynarodowy Dzień Teatru. Celem naszej inicjatywy było propagowanie idei obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, wzbudzanie zainteresowania teatrem oraz rozbudzenie osobistego i społecznego potencjału naszych uczniów. Najmłodsi uczniowie klas 0-III przebierali się za postaci z bajek lub baśni, a starsi za postacie z ulubionych książek. Odbył się uroczysty apel. Rozpoczął się od historii teatru. Następnie uczniowie mogli obejrzeć teatr od kulis, poznali budowę sceny, charakter pracy „ludzi teatru”. Teatrzyk „Bajka” zaprezentował bajkę pt: ”Królewna Śnieżka”, a uczniowie klasy IV b legendę pt „Bazyliszek”. Duże zaangażowanie naszych uczniów w zorganizowanie strojów i rekwizytów, perfekcyjne opanowanie kwestii, umiejętności aktorskie oraz serce włożone w przygotowanie sztuk zdecydowały o sukcesie. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność. Oprawę Dnia Teatru stanowiły ekspozycje związane z teatrem. Na korytarzu można było obejrzeć plakaty teatralne oraz zdjęcia z występów uczniów z poprzednich lat szkoły. Zorganizowano dwa konkursy : „Maska teatralna” i „Odkrycie Roku. „ Maski teatralne przygotowali następujący uczniowie: Teresa Chachuła, Kacper Dyda, Kinga Jandura i Laura Salamon. Wszyscy zasłużyli na nagrody. Tytuł „ODKRYCIE ROKU” zdobyli uczniowie z klasy Ia – I miejsce Michał Kozioł, II miejsce Szymon Gryc, III miejsce Franciszek Stachura. Swoją wspaniałą recytacją chwycili za serca widzów!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za kreatywność i włożoną pracę, a także wspaniałej publiczności za niesamowitą zabawę i zapraszamy za rok!
Zajęcia zostały zrealizowane w ramach Międzynarodowego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”, Moduł I, Zadanie 19.
Iwona Rysz, Małgorzata Koterba