Przypominamy :)
Rodzice dzieci zakwalifikowanych do punktu przedszkolnego/oddziałów przedszkolnych i klasy I do 31.03.2023 r. powinni potwierdzić wolę zapisu w sekretariacie szkoły.
Przypominamy :)
Rodzice dzieci zakwalifikowanych do punktu przedszkolnego/oddziałów przedszkolnych i klasy I do 31.03.2023 r. powinni potwierdzić wolę zapisu w sekretariacie szkoły.
Miniony wtorek w grupie 02 był kolorowym dniem, wszystko za sprawą kolorowych skarpet nie do pary! Dzień Kolorowej Skarpety przypominał o Międzynarodowy Dniu Osób z Zespołem Downa, który obchodzony jest dokładnie tego dnia. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie, data wiąże się również z istotą zaburzenia, czyli dodatkowym chromosomem (trisomia) w 21 parze chromosomów.
Dzieci z oddziału przedszkolnego grupa 02 przyszły w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary, pokazując, że różni nas tak niewiele, a tak naprawdę jesteśmy tacy sami. W tym dniu na zajęciach poruszono również temat niepełnosprawności oraz tolerancji wobec osób niepełnosprawnych.
„Jesteśmy tacy sami!” to hasło przewodnie naszych zajęć, stwierdzenie to ma przypominać nam o tolerancji wobec osób z niepełnosprawnościami.
Zajęcia realizowane w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”, moduł III, zadanie nr 5.
Elżbieta Burek, Renata Woźniak
Przedszkolaki z grupy 01 odwiedziły gabinet stomatologiczny w pobliskim Ośrodku Zdrowia.
Pani stomatolog w sposób bardzo ciekawy opowiedziała o swojej pracy, zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego oraz narzędziami dentystycznymi.
Wyjaśniła i pokazała jak prawidłowo szczotkować zęby. Każde chętne dziecko miało możliwość usiąść na fotelu stomatologicznym oraz dotknąć, włączyć i przekonać się jak działają narzędzia dentystyczne.
Przedszkolaki były bardzo zainteresowane wizytą w gabinecie stomatologicznym i chętnie zadawały pytania. Za swoje zaangażowanie otrzymały upominki w postaci pasty do zębów.
Na koniec bardzo zadowolone wręczyły pani doktor podziękowania za wizytę w formie książeczki z samodzielnie wykonanymi rysunkami.
Po tak rewelacyjnym spotkaniu ze stomatologiem na pewno nie będzie żadnych obaw przed wizytą u dentysty.
Dziękujemy mamie Leny za pomoc w organizacji spotkania.
Agnieszka Kołek
W tym dniu podczas zajęć dzieci z grupy 01 miały okazję poznać polską tradycję witania wiosny, jaką jest topienie Marzanny.
Najpierw z entuzjazmem przystąpiły do wykonania eko Marzanny z warzyw. Na stolikach pojawiły się różne warzywa, z których miały powstać Marzanny.
Każde z dzieci kreatywnie i z zaangażowaniem wykonało swoją niepowtarzalną eko Marzannę.
Z Marzannami wyruszyliśmy na bulwary nad Dunajcem. Po dotarciu na miejsce dzieci odśpiewały piosenkę żegnającą zimę:
„Marzanno, Marzanno ty zimowa panno
Dziś cię utopimy, bo nie chcemy zimy!”
Marzanny popłynęły Dunajcem, miejmy nadzieję, że dotrą do morza, choć niektóre z nich cieszyły się sporym zainteresowaniem naszych krościeńskich kaczek J.
Agnieszka Kołek
21 marca w większości kojarzony z pierwszym dniem wiosny, ale jest również dniem, w którym szczególną uwagę zwraca się na potrzeby osób zmagających się z zespołem Downa.
W ten wyjątkowy dzień ubiera się kolorowe skarpetki nie do pary, na znak solidarności z osobami z zespołem Downa.
Zerówkowicze z grupy 01 wzięli udział w „SKARPETKOWYM WYZWANIU” organizowanym przez Przedszkole Specjalne w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Opiekuńczych w Nowym Targu.
Skarpetkowe wyzwanie 🧦🙂 21.03.2023 - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa
Agnieszka Kołek
Od wielu lat nasza szkoła bierze udział w projekcie "Irlandia w szkole" w ramach współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej. Z tej okazji, w piątek 17 marca obchodziliśmy dzień św. Patryka, patrona Irlandii. Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w prelekcji przygotowanej przez nauczycielkę języka angielskiego- Agnieszkę Warzechę. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o położeniu Irlandii, systemie politycznym, tradycjach, zwyczajach, słynnych osobach, zabytkach oraz ciekawostkach dotyczących tego kraju.
Ponadto można było zobaczyć taniec irlandzki Riverdance, a także obchody dnia św. Patryka w Irlandii i Stanach Zjednoczonych.
Po spotkaniu uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i dzielenia się swoimi refleksjami.
Opr. Agnieszka Warzecha
"Z kultura mi do twarzy"
Zadanie wykonane w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy" moduł IV Kultura Świata, zadanie dowolne.
W poniedziałek 20 marca dzieci z oddziału przedszkolnego grupa 02 śpiewając piosenkę pt. „Gdzie się chowa zima” pożegnały zimę maszerując ulicami Krościenka ze swoją Marzanną. Nawoływali wiosnę i śpiewali o niej piosenki. Pogoda dopisywała, a dzieciom towarzyszył dobry humor. Żegnaj Zimo! Wiosno, czekamy na ciebie!
Elżbieta Burek, Renata Woźniak
W minionym tygodniu dzieci z oddziału przedszkolnego grupa 02 wcieliły się w role ogrodników. Wspólnie z nauczycielami zorganizowały swój własny klasowy ogródek. Dzieci w czasie zajęć samodzielnie siały rzeżuchę, sadziły marchewkę, pietruszkę i inne warzywa, a przede wszystkim poznały ich wartości odżywcze. Po krótkim okresie pielęgnacji można zobaczyć już efekty ich pracy.
Elżbieta Burek, Renata Woźniak
Miłosz Majkrzak, uczeń klasy IVa zdobył I miejsce w gminnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Miłosz będzie reprezentował naszą szkołę na szczeblu powiatowym 13 kwietnia w Nowym Targu. Organizatorami eliminacji gminnych był Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Krościenku nad Dunajcem oraz Gmina Krościenko nad Dunajcem. Nagrody ufundowali: Wójt Gminy Krościenko nad Dunajcem, Nadleśnictwo Krościenko nad Dunajcem oraz Pieniński Park Narodowy.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W tym tygodniu klasa 1 b obchodziła dzień matematyki. Podczas zajęć uczniowie uczestniczyli w zabawach i grach matematycznych. Wykazali się dużymi umiejętnościami w zakresie liczenia oraz współpracy w grupie. Byli bardzo aktywni i zaangażowani. Na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy.
E. Kozłecka
Dnia 14 marca uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem udali się z wizytą do Przytuliska świętego Brata Alberta w Grywałdzie, aby odwiedzić podopieczne placówki i zaprezentować występ z okazji Dnia Kobiet. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu przygotowali piękne papierowe kwiaty dla 42 starszych pań, nauczyli się również wierszy i piosenek. Do wolontariuszy dołączyli uczniowie z klasy IVa i VI. Miłosz Majkrzak, oraz Jan Przychodzki profesjonalnie zaprezentowali przyśpiewki góralskie i „Zbójnickiego.” Miłosz zagrał też na trąbce, a Jasiu zatańczył ze starszą koleżanką Dominiką – „Obyrtanego.” Muzyką i śpiewem wspomagała ich kapela góralska w składzie - Pani Izabela Dusik, Pan Marian Jarosz oraz Pan Jan Kubik, którzy na zakończenie dali popis swoich nietuzinkowych umiejętności instrumentalno-wokalnych. Wszyscy słuchali występu z zachwytem, a największą frajdą była dla nas radość na twarzach starszych Pań. Jedna z nich nawet spróbowała swoich sił w tańcu… Otrzymaliśmy liczne podziękowania i zostaliśmy poproszeni o kolejne przybycie. Z całą pewnością było to miłe spotkanie zarówno dla Pań mieszkających w przytulisku, jak i dla nas, którzy udowodniliśmy, że szacunek i empatia to wartości ponadczasowe.
Składamy serdeczne podziękowania osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie, a więc: rodzicom uczniów - za zgodę na wyjazd dzieci, niezawodnej kapeli góralskiej - za ubogacenie występu, Panu Marcinowi Pawłowskiemu - za przewóz wykonawców i Pani Ewie Majerczak - za pomoc w wykonaniu kwiatów.
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach edukacyjnego projektu międzynarodowego pt. „Z kulturą mi do twarzy.” Moduł III – „Kocham, lubię, szanuję,” zadanie 6 – „Sztuka łączy wszystkich.”
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu: Joanna Chrobak, Monika Gębala
10 marca w Starym Sączu odbył się finał etapu parkowego XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Magdalena Komorek, Szymon Porębski oraz Maksymilian Majkrzak. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat parków krajobrazowych w naszym województwie, gratulujemy im wyników oraz życzymy dalszych sukcesów.
M. Kwiatek
W dniu 6 marca grupa 02 z oddziału przedszkolnego obchodziła Ogólnopolski Dzień Dentysty. W tym dniu dzieci dowiedziały się jak dbać o higienę jamy ustnej, aby ząbki zawsze były czyste i zdrowe. Szczególną uwagę zwrócono na etapy szczotkowana zębów oraz produkty żywieniowe odpowiednie dla ząbków, szczególnie nabiał i owoce. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się czym jest zawód stomatologa, jakich narzędzi używa i na czym polega jego praca. Wszyscy teraz dobrze wiedzą, że nie warto bać się wizyty u dentysty i warto dbać o swoje zęby.
Elżbieta Burek, Renata Woźniak
28 lutego 2023 roku w naszej szkole odbył się I Międzygminny Konkurs Recytatorski „Miłość w słowach zaczarowana”. Do konkursu zgłosiło się 34 uczestników ze szkół podstawowych z gmin: Szczawnica, Czorsztyn i Krościenko nad Dunajcem. Uczniowie recytowali teksty poetyckie nawiązujące do tematu konkursu. Występy oceniało jury w składzie: Pani Barbara Kruszewska- przewodnicząca komisji, Pani Antonina Morawczyńska i Pani Weronika Walkowska. Po burzliwych obradach komisja wyłoniła zwycięzców konkursu oraz przyznała wyróżnienia. Sponsorem nagród w konkursie była Rada Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 1 w Krościenku nad Dunajcem. Nagrody zwycięzcom wręczyła Sekretarz Gminy Krościenko nad Dunajcem Pani Dorota Jurkiewicz.
Kategoria klasy I- III
I miejsce -Mateusz Szczepaniak (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy)
II miejsce -Blanka Plewa (Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kluszkowcach)
III miejsce -Oliwia Babik (Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kluszkowcach)
Wyróżnienie -Maja Magda (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej)
Kategoria klasy IV-VI
I miejsce- Daria Szczepaniak (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej)
II miejsce- Laura Garncarczyk (Zespół Szkolno- Przedszkolny w Kluszkowcach)
III miejsce Michał Niegłos (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Szczawnicy)
Wyróżnienie- Laura Dyda (Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem)
Kategoria klasy VII- VIII
I miejsce – Malwina Knutelska (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku n. Dunajcem)
II miejsce Anna Kundziarz (Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Krośnicy)
III miejsce Tamara Szczepaniak- Filas (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej)
Wyróżnienie- Joanna Kołek (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Krościenku n. Dunajcem)
Dziękujemy uczestnikom konkursu za udział w wydarzeniu, dziękujemy nauczycielom przygotowującym uczniów oraz opiekunom. Zapraszamy za rok!
M. Koterba
M. Kwiatek
Dzieci z klasy IIa na zajęciach rozwijających kreatywność z wielką ochotą podeszły do wykonania swoich pierwszych lapbooków. Najpierw dowiedziały się, co to jest lapbook – (z języka angielskiego to dosłownie: ''książka na kolanach'' lub ''książka okrążeń'') to nic innego jak specjalny rodzaj kreatywnej książki warstwowej, w której zamieszcza się najważniejsze informacje na konkretny temat czy wybrane zagadnienie z przedmiotu szkolnego.
Tematem lapbooków drugoklasistów były poznane na języku polskim części mowy: rzeczownik, czasownik, przymiotnik.
Dzieci podzielone na trzy grupy z zaangażowaniem i motywacją wycinały, kolorowały, przyklejały, rysowały i pisały, tworząc lapbooki z otwieranymi okienkami, kopertami, kieszonkami i ruchomymi elementami.
Lapbooki zawisły w klasie drugoklasistów i będą służyć i pomagać lepiej zapamiętać i przyswajać niezbędne wiadomości.
Powered by aSc EduPage