W środę 13 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ten sposób upamiętnienia został ustalony przez Sejm RP w roku 2007. Również nasza szkoła dołączyła do obchodów. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem na Starym Cmentarzu w Krościenku n.D. złożyli z tej okazji kwiaty i znicze. W szkole uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn Polski w intencji poległych oraz uczcili ich pamięć minutą ciszy. W klasach przeprowadzono również pogadanki historyczne.
Od dokonania przez Związek Radziecki wspomianej zbrodni katyńskiej mijają w tym roku 82 lata. W katyńskim lesie Sowieci zamordowali blisko 22 tys. jeńców wojennych, obywateli II Rzeczypospolitej. Byli wśród nich głównie oficerowie i policjanci, ale również księża, przedstawiciele inteligencji. Wcześniej przetrzymywani w obozach w Starobielsku, Ostaszkowie, czy Kozielsku, ginęli od strzału w głowę i zostali pochowani w bezimiennych, zbiorowych mogiłach. Wyrok na nich wydano Decyzją Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia. Do dziś budzi to przerażenie.
Mimo iż Niemcy podczas agresji na ZSRR, odkryli masowe groby polskich oficerów już w roku 1943, to w Polsce przez kilkadziesiąt lat, nie można było o tej zbrodni mówić, gdyż politycznie byliśmy uzależnieni od państwa, które zbrodni dokonało. Obecnie żyjemy w wolnym kraju i możemy oddać hołd ofiarom sprzed przeszło 80 lat. Jednocześnie mamy nadzieję, że wojna na Ukrainie, która jest naszym sąsiadem, szybko się zakończy i że kraj ten również będzie wolny i niepodległy.
Oprac. Agnieszka Stopka i Agnieszka Warzecha