DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
- 14
Babia Góra
- 22
KRÓTKIE RELACJE UCZNIÓW Z WYCIECZKI NA BABIĄ GÓRĘ 21.10.2019 - 22.10.2019
„Trasa była długa i ciężka, ale przygody podczas niej były niezapomniane. W schronisku- super! W pokoju lepszej grupy nigdy nie miałem.”
„Droga na szczyt Babiej Góry była długa, ale za to z pięknymi widokami. Miejsca, które zwiedziliśmy: Przełęcz Krowiarki, Sokolica, Gówniak, Przełęcz Brona. W schronisku było bardzo przyjemnie.”
„Dzisiejszego dnia wyszliśmy na Babią Górę. Droga była trochę stroma i męcząca, ale się opłacało. Po zejściu spędziliśmy noc w schronisku na Markowych Szczawinach.”
„Dzisiejszy dzień bardzo mi się podobał. Widoki z Babiej Góry były niesamowite.”
„Ten dzień był zaskakujący. Na początku było łatwo, ale później już o wiele trudniej. Jak już wyszliśmy na szczyt Babiej Góry, prawie padłem z wycieńczenia. Byłem bardzo zmęczony, ale było warto.”
„Park trampolin- super miejsce! Radość i szczęście dla każdego. Wygłupom nie było końca. To była bardzo udana wycieczka!”
„Super wycieczka! Pani Ela bardzo ciekawie opowiadała. Niesamowite widoki! Pogoda bajeczna. Nawet nie wiało na szczycie. Jeszcze kiedyś tam wrócę!”
„Po nocy w schronisku byłem trochę zmęczony, ale to była najlepsza wycieczka do tej pory. Najbardziej podobało mi się na szczycie Babiej Góry oraz w parku trampolin.”
„W parku trampolin było wiele atrakcji. Park był duży, więc miejsca starczyło dla każdego. Wszyscy skakali i wygłupiali się.”
WYCIECZKA DO PIEKARNI
- 8
16 października dzieci 3,4 - letnie z Punktu Przedszkolnego wybrały się na do piekarni. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka oraz poznać pracę piekarza. Dzieci zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, mieliśmy również okazję zwiedzić magazyny wypełnione wielkimi workami mąki. Maluchy z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Dzieci mogły również na chwilę poczuć się małymi piekarzami, bowiem z przygotowanego ciasta każdy robił swoją bułeczkę. Na zakończenie w podziękowaniu został wręczony drobny upominek, a my otrzymaliśmy pyszne rogaliki. Dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń. Serdecznie dziękujemy pracownikom piekarni za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.
J. Komorek
Jesienne ciekawostki
We wtorek 22 października klasa 1a gościła leśnika Pana Łukasza Derenia. Najpierw odbyła się lekcja w klasie na temat przygotowania się zwierząt do zimy, a później w terenie. Pan leśnik opowiedział dzieciom o jesiennych ciekawostkach.
KLASA 01
- 2
16.10.2019 - wyjazd kl 01 do parku do Szczawnicy
WYPRAWA NA RANCZO
- 33
Dzień 24 października był dla uczniów klasy IIIB oraz ich wychowawczyni bardzo aktywny. Udaliśmy się na wyprawę do domku Państwa Kubików przy ulicy Leśnej. Dzieciaki zaopatrzone w kamizelki odblaskowe, jedzenie i picie wyruszyły ku przygodzie. Pierwszym
i bardzo ważnym punktem naszej wędrówki był przystanek przy „Starym Kościółku,” gdzie zapaliliśmy znicze oraz odmówiliśmy modlitwę nad pomnikiem Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie nasza droga wiodła przez most, bulwary, ulicę Leśną i las. Po kilku sapaniach, zadyszkach i narzekaniach dotarliśmy do celu. W tym roku - ku uciesze nas wszystkich – był z nami pies Oskar(zadręczony prawie przez dziewczynki, które z wielkim zaangażowaniem okazywały mu swoją miłość).Nie myślcie sobie, że długo odpoczywaliśmy. O nie! Pani Kasia i Pan Kamil przygotowali nam zadania w terenie. Trzy wyznaczone grupy rozdzieliły się. Każda dostała swoją mapę, z której odczytywała i wykonywała zadania. Ostatecznie trzeba było odnaleźć kopertę, a potem rozwiązać złożone działania matematyczne. Wszystkie grupy zameldowały się u mnie, abym sprawdziła poprawność wykonanych obliczeń. No cóż - jedna z grup zrobiła przewidziane karne przysiady, ponieważ pomyliła kolejność działań matematycznych. Ostatecznie wszyscy dostali słodką nagrodę i mogli wrócić do harcowania.
Nakarmieni pieczonymi kiełbaskami mieliśmy energię do dalszych wyzwań. Pan Kamil - również w tym roku - zorganizował dzieciom zjazdy na tyrolce. Zabawa była przednia, tym bardziej, że ciągle towarzyszył nam przymilny Oscar.
Był też czas na gry organizowane samodzielnie przez uczniów (bieganie, skakanie, berek, itp.). Teren wokół domku został porządnie wydeptany. Czas szybko wskazał 12.15
i trzeba było wracać do szkoły, gdzie czekali rodzice. Dzieciakom nie chciało się odchodzić, tym bardziej, że pogoda była cudowna. Rozumiem ich, bo sama też bardzo sympatycznie spędziłam ten dzień.Serdecznie dziękuję Państwu Kubikom za kolejne zaproszenie w ich progi. Jestem niezmiernie wdzięczna, że co roku uczniowie mogą „wyszaleć się” na łonie naszej pięknej natury i obcować z nią w takim miejscu – pełnym życzliwości i ciepła. Dziękuję też Pani Marysi za pomoc w opiece nad dziećmi.
Przed nami kolejne przygody. Pewnie tym razem zimowe…
Joanna Chrobak
Z WIZYTĄ W LESIE I W PARKU.
- 6
Korzystając z pięknej jesiennej pogody, dzieci z grupy 4, 5-latków wybrały się na wycieczki: do lasu i parku. Przed wejściem do lasu dzieci poznały zasady zachowania się w lesie. Spacerując po lesie, zbierały kolorowe liście, poznawały gatunki drzew, a niektórym wnikliwym obserwatorom udało się wypatrzeć małych mieszkańców lasu: żuki, pająki, mrówki.
Przy okazji wycieczki dzieci poznały również historię „Zerwanego Mostu”.
Odwiedzając park przedszkolaki, zbierały żołędzie i kasztany, dowiedziały się co to jest „babie lato”, obserwowały zmiany w przyrodzie związane z nadejściem jesieni, zauważały różnice pomiędzy wyglądem lasu i parku. Miały okazję do doskonałej zabawy w całym mnóstwie jesiennych liści.
Obie wycieczki zaliczamy do bardzo udanych.
Dziękujemy mamie Wiktora za pomoc i opiekę.
A. Kołek
„Będę gospodarzem gminy”.
- 15
24 października klasa VII wraz z wychowawcą, panią Agnieszką Warzechą, udała się do budynku PPN w Krościenku nad Dunajcem, by po raz kolejny uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Pracownika Pienińskiego Parku Narodowego – Panią Dorotę Zborowską. Tegoroczne zajęcia miały temat „Będę gospodarzem gminy”.
Pierwsza część zajęć odbyła się w siedzibie PPN i koncentrowała się wokół zagadnień: kto to jest gospodarz gminy, co należy do kompetencji gospodarza gminy i czym on się zajmuje, cechy typowej architektury regionu, istota obszarów zielonych w terenach zmienionych przez człowieka.
W drugiej części zajęć uczniowie udali się na ulicę Św. Kingi, gdzie zostali poproszeni o naszkicowanie różnych budynków, których cechy omówiono po powrocie do budynku PPNu przy ul. Jagiellońskiej.
Dziękujemy za nieszablonową i interesującą lekcję. Mamy nadzieję, że będziemy dobrymi gospodarzami gminy
Uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą.
SZKOŁA PAMIĘTA
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.
Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
Łączę wyrazy szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
101 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
- 68
Europejski Tydzień Kodowania
Europejski Tydzień Kodowania
W tym tygodniu klasa II b weźmie udział w zajęciach z robotyki w ramach akcji CodeWeek.
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem.
Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem.
To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je tutaj: events.codeweek.eu. Relację z tych zajęć przedstawimy już niedługo.
WYCIECZKA KLASY I
Wycieczka klasy I
W dniu 1 października klasa Ia uczestniczyła w ognisku integracyjnym na stacji Stajkowa. Oprócz przepysznych kiełbasek, które przygotowały mamy, dzieci bawiły się w pięknej Jesiennej scenerii. Odbywały się różne gry i zabawy, które maiły na celu zintegrować uczniów. Była bardzo miła i życzliwa atmosfera.
OGNISKO GRUPY 4,5 – LATKÓW
- 1
OGNISKO GRUPY 4,5 – LATKÓW
27 września, grupa 4, 5 – latków wybrała się na ognisko. Uczestnikom imprezy dopisała piękna jesienna pogoda i doskonałe humory. Dzieciaki świetnie bawiły się na świeżym powietrzu: biegały, śpiewały piosenki, piekły kiełbaski, które później pysznie smakowały.
Ognisko uważamy za bardzo udane!!!
Dziękujemy mamie Kai i Wiktora za pomoc i opiekę.
Dziękujemy, również Panu Piotrowi Zaziąbło i jego pracownikom, za organizację „naszej grupowej imprezy”.
A. Kołek
TURNIEJ SZACHOWY - MEMORIAŁ ZDZISŁAWA SOLIWODY
Na turnieju szachowym - Memoriale Zdzisława Soliwody, który odbył się 24.09.2019 roku, gościliśmy 70 zawodników. Wśród nich znaleźli się szachiści reprezentujący naszą szkołę: Antoni Smoleń, Agnieszka Król, Piotr Majchrzak i Jagoda Staszewska. Walczyli oni w siedmiu rundach. Agnieszka i Jagoda zdobyły kolejno: srebrny i brązowy medal w swojej kategorii. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Organizatorami turnieju byli: PCK w Nowym Targu oraz Szkoła Podstawowa nr.1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku n. Dunajcem.
DZIEŃ CHŁOPAKA - PRZEDSZKOLE
- 7
WYCIECZKA KLAS TRZECICH
- 31
Dnia 26 września uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechali do Rabki - Zdroju. Było wiele obaw o pogodę, która w ostatnich dniach nie rozpieszczała słońcem
i wysoką temperaturą. Jednak widać mamy chody w górze, bo nasze modlitwy zostały wysłuchane- pogoda była świetna.Pierwszym przystankiem naszej wyprawy było „Muzeum Zbójników i Górali,” gdzie braliśmy udział w grze terenowej. Dzieci zostały podzielone na 4 zespoły, którym przewodził „harnaś.” Wszyscy harnasie złożyli przysięgę zbójnicką. Każda grupa musiała wykonać 9 zadań posługując się instrukcją i mapą. Jednym z zadań było ozdobienie pamiątki drewnianej i wykonanie czapki dla pomocnika harnasia. Pozostałe działania opierały się na zanotowaniu ciekawostek z życia górali, odgadnięciu zagadek i podjęciu prób sprawnościowych. Uczniowie odkrywali poszczególne izby muzeum i opisywali starodawne sprzęty przydatne ludziom w życiu codziennym. Dowiedzieli się wiele ciekawych informacji o regionie Podhala. Na końcu z „wyczarowanych” kawałków materiału wszyscy ułożyli wspólną mapę skarbu, a harnasie pobiegli, aby go odnaleźć. Szybko ujrzeliśmy worki, a w nich pamiątkowe ołówki oraz breloczki dla każdego uczestnika. W realizacji zadań towarzyszyły nam koty, biegające swobodnie po terenie muzeum. Doznały aż za dużo pieszczot od naszych dzieciaków, więc pewnie dlatego z czasem chowały się w bezpieczne zakamarki.
Kolejnym punktem, na który dzieci czekały był pobyt w parku rozrywki „Rabkoland.”
Z muzeum udaliśmy się tam pieszo i już po chwili przekroczyliśmy bramę do krainy zabawy. Wpierw zjedliśmy obiad, a potem rozdzieliliśmy się na grupy i przez 3 godziny szaleliśmy na różnych karuzelach, kolejkach oraz placach zabaw. Wszyscy świetnie się bawili. Wieczorem w dobrych humorach z pięknymi pamiątkami wróciliśmy szczęśliwie do domu. Oczywiście podczas wycieczki wychowawców wspierały – jak zwykle – niezastąpione mamy. Serdecznie im dziękujemy.J. Chrobak, I. Rysz
WYCIECZKA NA GORC KLAS 5
- 12
Sprawozdanie ze szkolnej wycieczki na Gorc
Dnia 24 września 2019 roku odbyła się wycieczka na Gorc uczniów klasy Va i Vb ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem.
O 8 .00 rano wyjechaliśmy spod szkoły busami do Ochotnicy Młynne. Stamtąd ruszyliśmy na szczyt i po 1,5 godzinnym marszu dotarliśmy do celu. Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć dwie salamandry plamiste i dwie żmije zygzakowate. Na szczycie zdobyliśmy wieżę widokową, z której podziwialiśmy piękne widoki. Czuliśmy się jak w niebie, gdyż byliśmy tak wysoko, że chmury mieliśmy u stóp. Po dłuższym odpoczynku zeszliśmy zielonym szlakiem do Ochotnicy Dolnej i busami wróciliśmy do Krościenka.
Wycieczka była świetnie zorganizowana. Humory wszystkim dopisywały. Pogoda była piękna, jak na zamówienie. Każdy wrócił do domu szczęśliwy. Mamy nadzieję, że nie będzie to nasza ostatnia wycieczka. Już obmyślamy plan kolejnej!
Grupę poprowadziła i zapewniła lekcję rozpoznawania roślin - nasza niezastąpiona Pani Elżbieta Opyd – bardzo dziękujemy!
Aleksandra, uczennica klasy V a
BEZPIECZEŃSTWO W RÓŻNYCH SYTUACJACH
- 3
W piątek 20.09.19 klasa II b gościła na lekcji p. Dyrektora, a zarazem ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tematyka zajęć była poświęcona bezpieczeństwu w różnych sytuacjach. Drugoklasiści znają numery alarmowe, wiedzą jak wezwać pomoc w razie potrzeby. Pan Dyrektor opowiedział uczniom, na czym polega praca ratowników górskich. Oprócz tego, odbyła się praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy. Jak się okazało, nie jest to łatwe zadanie, ale drugoklasiści dali radę. W nagrodę otrzymali opaski odblaskowe z numerem alarmowym obowiązującym w górach.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI
- 12
Dnia 17 września uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami świętowali po raz drugi Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day). Pretekstem do zorganizowania tej wielkiej światowej akcji stała się napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa książeczka pt. „Kropka”. Opowiada ona historię Vashti – dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości artystyczne, a dzięki swojej nauczycielce odkrywa w sobie talent i pomaga odkrywać go w innych dzieciach. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Została wydana także alfabetem Braille’a.
Peter H. Reynolds nie należał do pilnych uczniów. Zamiast słuchać na lekcji, wolał rysować na stronach w zeszycie. W siódmej klasie nauczyciel poprosił go na rozmowę, ale zamiast ukarać chłopca zaproponował mu, aby poprzez sztukę pomógł innym uczniom zrozumieć matematykę. Peter przerobił książkę do matematyki na śmieszny komiks i tak zaczęła się jego przygoda z animacjami. Wiele lat później Peter H. Reynolds napisał książkę pt. „Kropka” i zadedykował ją nauczycielowi matematyki – Jimowi Matsonowi, który potrafił dostrzec jego talent, a nie skupiał się tylko na błędach.
Przesłaniem święta jest myśl, że każdy z nas ma mocne strony i siłę do pokonywania słabości, ale czasem potrzeba nam kogoś, kto pobudzi nas do działania. Ten dzień służy też wzajemnej pomocy, odkrywaniu talentów i budowaniu dobrej atmosfery sprzyjającej rozwojowi.
Uczniowie klas trzecich, przyszli do szkoły ozdobieni kropkami, a podczas przerw bawili się piłkami. i to, dlaczego jest taka niezwykła. Rozmawiali o przygodzie dziewczynki. Obydwie klasy oglądnęły filmik animowany o Vashti i przypomniały sobie jej historię. Uczniowie klas trzecich wspólnie też zaśpiewali piosenkę o kropce.
Podczas Edukacji matematycznej obliczali ilość kropek w matematycznych zadaniach tekstowych, łączyli kropki wg instrukcji, wykonywali ćwiczenia używając kostek do gry. W czasie edukacji technicznej rysowali w wielkich kropkach własne talenty, a kartki stemplowali korkami, folią bąbelkową i kolorowymi emotikonami. Edukacja polonistyczna również była inna niż zwykle. Dzieciaki brały udział w „bieganym dyktandzie,” wymyślały i zapisywały przygodę Vashti, wstawiały znaki przestankowe (kropki) do ciągłego tekstu, czytały historię powstania „Dnia kropki.” Uczniowie klasy IIIB wraz ze swoją wychowawczynią rozdawali na przerwach uczniom, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły kropkowe odznaki motywujące i składali im życzenia zgodne z ideą święta. Brali też udział w klasowym konkursie na najlepsze przebranie w kropki. W konkursie głosowali sami uczniowie a także Panie nauczycielki. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc dostali nagrody, a pozostali uczniowie pamiątkowe dyplomy. Dzień ten upłynął wszystkim
w miłej atmosferze.Mamy nadzieję, że uczniowie klas trzecich będą pielęgnować swoje talenty, ale również pomogą innym, nieśmiałym dzieciom w ich odnalezieniu. Dziękujemy też rodzicom za włączenie się w „kropkową ideę” i pomoc w uświetnieniu tego dnia.
J. Chrobak, I.Rysz
Pomagamy Ani
“Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas” (Flora Edwards)
Archiwum Aktualności
- Wrzesień 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Czerwiec 2021
- Wszystkie