• ZAJĘCIA KULINARNE - ROBIMY PRZETWORY NA ZIMĘ !
     • ZAJĘCIA KULINARNE - ROBIMY PRZETWORY NA ZIMĘ !

     • 28.10.20201 r. klasa 01 wybrała się na warsztaty kulinarne do Zespołu Szkół Zawodowych im. W. Szafera w Krościenku nad Dunajcem.

      Podczas zajęć dzieciaki przygotowały pyszne kompoty owocowe na zimę oraz piekły ciasteczka z owocami jesieni.

       

      Dzieci poznały zasady higieny pracy w kuchni oraz bezpieczeństwa
      w posługiwaniu się urządzeniami i sprzętem kuchennym.

      Zerówkowicze czerpali wiele przyjemność z gotowania i pieczenia, a także uczyły się współpracy z innymi.

      Była to niesamowita podróż do świata smaków i zapachów.

       

      Dziękujemy serdecznie mamie Faustynki za doskonałą organizację zajęć, nauczycielom przedmiotów zawodowych, uczniom szkoły za wszelką pomoc podczas warsztatów.

      Panu Dyrektorowi oraz innym pracownikom szkoły za możliwość uczestniczenia w warsztatach.

       

      Agnieszka Kołek

       

    • Spacer kl. IV a do grobu ks. Jerzego Popiełuszki w ramach akcji „Szkoła Pamięta”
     • Spacer kl. IV a do grobu ks. Jerzego Popiełuszki w ramach akcji „Szkoła Pamięta”

     • Spacerując ulicami Krościenka, w pięknej jesiennej aurze i promieniach słońca, klasa IV a wraz z wychowawcą dotarła do starego kościółka przy Rynku. Uczniowie w ramach ogólnopolski akcji „Szkoła Pamięta” posprzątali symboliczny grób bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i zapalili znicz. Wychowawca zapoznał dzieci z historią postaci ks. Jerzego oraz okolicznościach powstania grobu w naszej miejscowości.

      Ponadto mijając dawną plebanię i wikarówkę oraz polową wystawę zdjęć, dzieci dowiedziały się z czego słynęło niegdyś Krościenko i jakie dziś ciekawe miejsca, zarówno te historyczne, kulturowe, jak i te geograficzne i krajobrazowe można zobaczyć w Pieninach.

      Wracając w kierunku szkoły wstąpiliśmy również na wystawę prac nauczycieli zatytułowaną „Niepokój Nauczycielski”, gdzie mogliśmy zobaczyć wytwory nauczycieli i pracowników szkół pracujących w naszej gminie.

       

      Tekst i zdjęcia: Agnieszka Warzecha

       

    • WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO
     • WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

     • Dnia 27.10 klasa 3a wraz z klasą 1, pojechały na wspólną wycieczkę do Zakopanego. Na początku dzieci obejrzały film pt.:"Strażniczka Amazonii". Następnie wybraliśmy się do podwodnego świata, w którym dzieci mogły podziwiać górski potok z przepływem 100 tys litrów wody/h, meksykańskie jaskinie i wiele innych ciekawostek. Wycieczce towarzyszyła nie tylko piękna pogoda, ale i wspaniałe humory dzieci!

      Danuta Hurkała

    • KLASA 02 Z WIZYTĄ NA CMENTARZU
     • KLASA 02 Z WIZYTĄ NA CMENTARZU

     • Czas przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na chwilę zadumy i wspomnienie tych którzy już od nas odeszli. W dniach 25 oraz 26 października uczniowie klasy 02 odwiedzili miejscowe cmentarze znajdujące się przy ulicach Św. Kingi oraz Jagiellońskiej. Dzieci wspólnie z nauczycielami zapaliły znicze oraz odmówiły krótką modlitwę za wszystkich zmarłych, poległych żołnierzy i pracowników naszej szkoły.

      Elżbieta Burek, Renata Woźniak

    • Natalia na konkursie recytatorskim
     • Natalia na konkursie recytatorskim

     •              We wtorek 26 października w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski. Przebiegał w pełnej życzliwości atmosferze, a poziom prezentacji był bardzo wysoki. Naszą placówkę reprezentowała Natalia – uczennica klasy VIIA.

      Nie zajęła co prawda miejsca na podium, ale została wyróżniona za wybór trudnego tekstu, jaki interpretowała. Był to wiersz Karola Wojtyły "Po co mi mówisz?". Jak wiadomo, teksty wielkiego Polaka, jakim był Jana Paweł II nie należą do łatwych, a Natalia zmierzyła się z nim dzielnie.

                  Udział w konkursie z pewnością pozwoli uczennicy na wyciągniecie odpowiednich wniosków i doskonalenie własnego warsztatu scenicznego.

                  Pobyt w Szlachtowej był okazją do zwiedzenia dawnej cerkwi greko-katolickiej oraz  przypomnienia historii życia Karola Wojtyły, który w młodości odwiedzał Szlachtową i Pieniny.

       

      opr. Agnieszka Stopka

                 

    • Konkurs plastyczno-językowy PICTURE DICTIONARY rozstrzygnięty!
     • Konkurs plastyczno-językowy PICTURE DICTIONARY rozstrzygnięty!

     • Konkurs plastyczno-językowy PICTURE DICTIONARY rozstrzygnięty!

      Ostatnio w naszej szkole odbyło się wiele konkursów, w tym konkurs dla miłośników języka angielskiego i plastyki „Picture Dictionary”.

      Zadanie konkursowe polegało na wizualnym przedstawieniu wybranego przez siebie słowa w języku angielskim np. słowo „coffee” z ziarenek kawy itd.


      Konkurs skierowany był do uczniów klas 1-3 i 4-8 SP. Każdy uczestnik mógł wykonać tylko jedną pracę w formacie A4.
      Cel konkursu było poszerzanie słownictwa, propagowanie twórczości plastycznej i językowej, rozwijanie motywacji i pasji do nauki języka obcego
      Organizatorzy konkursu:

      Klasy 1-3 do Pani Klaudii Nawalaniec

      Klasy 4-8 do Pani Agnieszki Warzechy

      Przy ocenie prac jury brało pod uwagę zgodność z regulaminem i tematem konkursu, pomysłowość, oryginalność, użyte materiały, samodzielność oraz estetykę, wykonania.
      GRATULUJEMY!

      I miejsce- Natalia Urbańska kl. IV a

      II miejsce- Dominika Bodziarczyk kl. V

      III miejsce- Kacper Kwiatek kl. V

      Wyróżnienie: Weronika Gryc klasa IV a

      Na zwycięzców czekają nagrody 😊

      Dziękujemy za wspólną zabawę i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach!

    • Klasa 2a uczy się pracy w grupach
     • Klasa 2a uczy się pracy w grupach

     • Wszystkie dzieci klasy 2a już wiedzą, że współpraca grupowa rozwija ich w wielu aspektach. Nauczyli  się, jak podejmować decyzje, wyrażać własne myśli, słuchając przy tym innych osób w grupie, jednocześnie świetnie się bawiąc i ucząc.

      A najważniejsze jest, że po wykonanej pracy czują niesamowitą satysfakcję. Jak sądzą - W grupie siła. Dzięki współpracy niemożliwe staje się możliwe.

      Iwona Rysz

       

    • Pasowanie na czytelnika 2021
     • Pasowanie na czytelnika 2021

     • 22 października uczniowie klasy pierwszej zostali PASOWANI NA CZYTELNIKA. Uroczystość została poprzedzona dwiema lekcjami bibliotecznymi, podczas których uczniowie przygotowywali się do pełnienia roli świadomego i pilnego czytelnika.

      Przeczytajcie, jakie -według przyszłych czytelników- są biblioteczne oczekiwania:

      Książka oczekuje:

      „Żeby ją czytać; żeby była szanowana; żeby ja wypożyczano i nie niszczono; żeby ją przeczytać i zwrócić; żeby ją oddać w terminie”

      Czytelnik oczekuje:

      „ Że książka, którą pożyczy będzie bardzo fajna i ciekawa; żeby pani była miła i wesoła; żeby bibliotekarka była uśmiechnięta; żeby nikt nie niszczył książek, żeby nikt nie rzucał książką”.

      Bibliotekarka oczekuje:

      „Żeby była cisza w bibliotece; żeby dzieci były grzeczne, żeby ktoś namalował pani bibliotekarce obrazek; żeby książki były na swoich miejscach; żeby dzieci czytały książki; żeby pani bibliotekarka była szczęśliwa” ( Miło mi!)

      Tekst ślubowania:

      My uczniowie pierwszej klasy Tobie książko przyrzekamy,

      że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy.

      Obowiązków czytelnika przestrzegać będziemy pilnie

      i z Twych rad i Twych mądrości korzystać od dziś usilnie.

       

      Krystyna Walosik

       

    • JESIENNA WYCIECZKA KLASY 01 DO PARKU
     • JESIENNA WYCIECZKA KLASY 01 DO PARKU

     • JESIENNA WYCIECZKA KLASY 01 DO PARKU

      21.10.2021 „ZERÓWKOWICZE” z klasy 01 wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni wybrały się do parku w Szczawnicy. Park mienił się przed nami jesiennymi barwami i słońcem.  

      Dzieciaki bacznie przyglądały się przyrodzie: drzewom i ich korze, krzewom, liściom. Rozmawialiśmy o zwierzętach i ptakach żyjących w parku. Udało nam się zobaczyć wiewiórkę!

      Podczas wycieczki zbieraliśmy kolorowe liście, żołędzie i kasztany. Był też czas na bieganie i zabawy. Najwięcej radości sprawiła zabawa wśród miękkich, pachnących liści. Zadowoleni, z kieszeniami pełnymi żołędzi  i bukietami kolorowych liści wróciliśmy do naszego przedszkola.

      Dziękujemy mamie Wiktora za pomoc i opiekę podczas wycieczki.

      Agnieszka Kołek

    • PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ NA „ŚWIETLIKA”
     • PASOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ NA „ŚWIETLIKA”

     • „Pasowanie na Świetlika” uczniów klasy pierwszej odbyło się w świetlicy szkolnej. Było to kolejne oficjalne pasowanie w obecności Pana Jacka Piotrowskiego - Dyrektora Szkoły oraz pani Danuty Cedzidło – wychowawczyni klasy.  

      Pierwszaki zostali poddani 6 próbom: „Czarodziejskiego Jabłka Mądrości”, „Kopciuszka”, „Niewidzialnej Kredki”, „Zręczności”, „Pinokia” oraz „Uśmiechu”. Musieli:  odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących wiedzy o bajkach, wykazać się znajomością zasad zachowania się w świetlicy szkolnej, narysować kwiatka z zamkniętymi oczami oraz sprawnie rzucić do celu i posegregować różnokolorowe cekiny. Ostatnie zadanie okazało się najtrudniejsze, bowiem śmiałkowie zjadali kawałek cytryny, jednocześnie uśmiechając się.

      Po przejściu wszystkich prób, dzieciaki złożyły uroczyste ślubowanie:
       

      Ja - świetlik

      od dziś świecący przykładem,

      ślubuję:

      Być dobrym, na co dzień i od święta

      O dobrym zachowaniu zawsze pamiętać.

      Szanować gry i zabawki,

      W zajęciach brać aktywny udział,

      Pań słuchać,

      Zgodnie się bawić,

      Nie psocić, nie hałasować,

      innymi chętnie się opiekować.

       

       

      Po ślubowaniu „Świetliki” otrzymały pamiątkowe dyplomy, tekst ślubowania, medale oraz słodkości.

      To dopiero początek ich drogi szkolnej, na pewno jeszcze wiele zadań przed nimi. Muszą ciągle pracować nad sobą, ale ze wsparciem rodziców, wychowawców i nauczycieli na pewno będą się wciąż wszechstronnie rozwijać. Życzymy Wam dużo miłych chwil w naszej szkole, jednocześnie przypominając o wypełnianiu przysięgi uczniowskiej i „świetlikowej”.

      Joanna Chrobak

    • WYCIECZKA KLASY 8
     • WYCIECZKA KLASY 8

     • W dniach 20-21.10.2021r. odbyła się dwudniowa wycieczka klasy 8 naszej szkoły.

      Pierwszym punktem wycieczki był Zamek w Pszczynie. Uczniowie zwiedzili piękne wnętrza zamku, następnie odbyli krótki spacer po parku zamkowym.

      Następnie udaliśmy się do Oświęcimia, w którym znajduje się były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady „ Auschwitz – Birkenau”.

      Uczniowie wraz z przewodnikiem z Muzeum odbyli kilkugodzinny „spacer pamięci” upamiętniający zagładę kilku narodów, dokonanym przez nazistowskie Niemcy (III Rzeszę) rządzone podczas II wojny światowej przez Adolfa Hitlera, nazywany także „fabryką śmierci”.

      Pierwsza część dotyczyła zwiedzania głównych miejsc obozu w Auschwitz: brama wjazdowa z napisem: Arbeit macht frei (Praca czyni wolnym), miejsce obozowej orkiestry, plac apelowy, szubienice dla więźniów – uciekinierów, Block 6 – wystawa jak wyglądało życie więźnia, „Ściana straceń”, celę ojca bł. Maksymiliana Kolbe, wystawę multimedialną przedstawiającą Holocaust Żydów wraz z kopią „Księgi imion” czyli wszystkich pomordowanych Żydów w czasie wojny, krematorium, miejsce stracenia Rudolfa Höss – założyciela i Komendanta obozu, baraki obozowe, gdzie przebywali więźniowie, pomieszczenia gdzie pozostały oprawki okulary, buty, kule i protezy, walizki, naczynia kuchenne, i in. przybory. Uczniowie klas 8-ch uzupełnili wiedzę historyczną nt. polityki niemieckich nazistów w obozie, dowiedzieli się m.in.: jaka była dawka żywieniowa na 1/osobę (1500-1700 kcal), że tylko więźniom z KL Auschwitz tatuowano nr obozowy, o tym że nosili specjalne ubrania „pasiaki”, prawie każdemu robiono zdjęcia identyfikacyjne, dowiedzieli się także, że występowały specjalne oznaczenia kategorii więźniów, o czasie pracy w obozie (10-11h dziennie), a także o eksperymentach pseudomedycznych dr Mengele.

      Kolejno udaliśmy się oddalonego o kilka km – drugiego Obozu Auschwitz II Birkenau – Brzezinka, do którego Niemcy przywozili i więzili później głównie jeńców radzieckich, ostatecznie jednak stał się obozem koncentracyjnym dla więźniów różnych narodowości i ośrodkiem zagłady Żydów w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Wchodząc na jego teren przekroczyliśmy wartownię SS tzw. „Bramę śmierci”, potem udaliśmy się na rampę kolejową, gdzie Niemcy dzielili – poprzez selekcję – więźniów na tych, którzy szli prosto na śmierć i na tych którzy nadawali się do pracy, widzieliśmy ruiny krematoriów, baraki drewniane i murowane; jeden z takich murowanych widzieliśmy także od środka.

      Następnego dnia udaliśmy się do Energylandii. Zabawa nie miała końca, uczniowie skorzystali ze wszystkich atrakcji parku rozrywki. Po siedmiu godzinach zabawy zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

      Izabela Bąk

      Joanna Franasowicz

    • JESIEŃ W KLASIE 02
     • JESIEŃ W KLASIE 02

     • Jesień, to kolorowa i piękna pora roku. W klasie 02 zadomowiła się na dobre. Przynoszone przez uczniów dary jesieni wykorzystujemy do dekoracji sali oraz jako rekwizyty podczas zajęć. Wychodząc na jesienne spacery dzieci obserwują zmiany jakie zachodzą w pogodzie, a także mogą podziwiać piękno jesiennego krajobrazu, zbierać liście, kasztany i żołędzie z których podczas zajęć wyczarowują jesienne bukiety i prace plastyczne. Wszyscy uczniowie naszej klasy wiedzą, że jesiennymi darami są również owoce i warzywa, które są bardzo zdrowe. Na zajęciach dzieci miały okazję za pomocą zmysłów wzroku, smaku i dotyku rozpoznawać warzywa i owoce. Wykorzystując te zdrowe jesienne przysmaki przygotowaliśmy sok warzywno-owocowy. Degustując napój dzieci utrwalały wiadomości na temat witamin znajdujących się w warzywach i owocach. Wszyscy polubiliśmy tę porę roku i mamy nadzieję, że zostanie z nami jak najdłużej.

       

      Elżbieta Burek, Renata Woźniak

    • Sprzątanie trasy do źródeł wód mineralnych Stefan i Michalina przy ul. Polnej
     • Sprzątanie trasy do źródeł wód mineralnych Stefan i Michalina przy ul. Polnej

     • 19.10.2021 r.

      W tym roku klasa IV a wraz z wychowawcą zobowiązała się do sprzątania trasy prowadzącej do źródełka przy ul. Polnej. Dzień był piękny i słoneczny, wiec uczniowie zaopatrzeni w rękawiczki jednorazowe oraz worki wyruszyli w trasę. Okazało się, że sprzątanie może być nie tylko ekologiczne, pożyteczne, poprawić wizerunek naszego miasteczka, ale jest to także wspaniała okazja do zabawy i integracji klasy. Trzeba przyznać, że klasa IV a to zapaleni ekolodzy; grupa, która ma bardzo dobrze wpojone zasady związane z dbaniem o środowisko naturalne. Zapewne są to wartości wniesione z domu, ale też kształcone w szkole. Brawo!

      Dzieci miały też okazję spróbować wód mineralnych, z których słynie nasza miejscowość i zabrać trochę do domu dla domowników.

      Po skończonym spacerze uczniowie dumni z siebie i swojej pracy wrócili do domu.

      Miejmy nadzieję, że tam też będą nadal propagować idee ekologiczne J

       

      Tekst: Agnieszka Warzecha

      Zdjęcia: Agnieszka Warzecha

     • SERCE NA NAKRĘTKI

     • W dniu 18 października 2021 r. przy wejściu głównym do naszej szkoły stanęło czerwone serce z niebieską linią życia. Jest to serce na plastikowe nakrętki, które może tam wrzucić każdy- zarówno uczeń naszej szkoły, jak również każdy mieszkaniec gminy.

      Główną ideą zakupu serca była pomoc chorym dzieciom z naszej okolicy. Dochód ze sprzedaży nakrętek zostanie przeznaczony na zakup sprzętu do rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

      Pierwsze zebrane nakrętki, chcemy przekazać na leczenie i rehabilitację Wojtusia Sobierskiego ze Szczawnicy- chłopca z mózgowym porażeniem dziecięcym.

      W naszej szkole już od kilku lat zbierane są nakrętki, dlatego liczymy, że i tym razem, z równie wielkim zaangażowaniem, włączymy się w zbiórkę.

      Na prośbę Rady Rodziców - zakup serca w kwocie 1714.62 zł - w całości sfinansowała Fundacja Dzieci Pienin.

      Serdecznie dziękujemy całemu Zarządowi Fundacji Dzieci Pienin. Zawsze możemy liczyć na Państwa pomoc, życzliwość i wsparcie naszych przedsięwzięć.

      Zachęcamy wszystkich do wrzucania nakrętek, a tym samym niesienia pomocy dla potrzebujących, jak również dbania o środowisko.

    • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ
     • ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

     • Dnia 13 października 2021 roku o godzinie 9:00 odbyło się ślubowanie klasy pierwszej. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Pani wychowawczyni klasy pierwszej zapoznawała i wdrażała swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcia nauki w szkole. Klasa pierwsza przygotowała na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Wszystkie zadania uczniowie wykonali bardzo dobrze. Po zaprezentowaniu programu artystycznego oraz odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna uroczystości. Uczniowie złożyli przysięgę na sztandar Szkoły. Następnie Pan Dyrektor pasował każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia poprzez dotknięcie jego ramienia dużą kredką. Złożył też życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Rada Rodziców złożyła również życzenia oraz  wręczyła Voucher na 3 godziny zabaw w Sali Zabaw Pieniny dla klasy I do wykorzystania do 20.12.2021 roku. Wychowawca wręczył okolicznościowe dyplomy pasowania na ucznia. Rodzice obdarowali dzieci przyborami do szkoły oraz słodyczami zapakowanymi w bardzo ładne pudełka w kształcie kredki. Następnie był poczęstunek na stołówce dla uczniów oraz zaproszonych gości. Panowała bardzo miła atmosfera. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i szczęśliwi.

      Danuta Cedzidło

    • VI Edycja Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra
     • VI Edycja Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra

     • Drużyna uczniów naszej szkoły w składzie: Patryk Orkisz, Krzysztof Wolski i Piotr Majkrzak (obecnie już absolwent), w ubiegłym roku szkolnym uczestniczyła w VI Edycji Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra. 3 października 2021 r. zostaliśmy zaproszeni na uroczystość podsumowującą uczniowskie zmagania. W konkursie brało udział ponad 80 drużyn z małopolskich szkół oraz kilka polonijnych. Gala rozdania nagród miała miejsce w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Chłopcy za film „Centralne Obozy Pracy” zostali nagrodzeni i zajęli 22 miejsce w konkursie. To już druga nagroda dla uczniów naszej szkoły w tym konkursie. W V edycji konkursu zostaliśmy sklasyfikowani na 27 miejscu. Wówczas tematem naszego filmu był zamach na Jana Pawła II. Chętnych do udziału w tym roku szkolnym, zapraszam do współpracy.

     • POMAGAMY BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM W SCHRONISKACH

     • Eko Zwierzaki” – „Tusz do paki”

      POMAGAMY BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM W SCHRONISKACH

      Nasza szkoła zaangażowała się w akcję „Eko Zwierzaki”  – „Tusz do paki”.  W szkole są specjalnie oznaczone kartony, do których można będzie wrzucać przez cały rok szkolny zużyte tusze z drukarek atramentowych. Dochód zostanie przeznaczony na karmę dla zwierząt w schroniskach.  Im więcej zbierzemy tuszy tym więcej zwierząt otrzyma żywność. Wszystko dzięki współpracy organizatorów akcji z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce. 

      Pamiętaj! W domu zapakuj tusz do woreczka.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
   • szkola@sp1kroscienko.pl
   • (018)2623070
   • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych