• NIEPODLEGŁA DO HYMNU!

     • Szanowni Państwo,

      samorządy, instytucje kultury, szkoły, organizacje społeczne i mieszkańców zapraszamy do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe, w ramach corocznej akcji "Niepodległa do Hymnu". Swój udział w akcji można zgłaszać za pośrednictwem formularza na stronie niepodlegla.gov.pl.

      Uczcijmy wspólnie kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości! Wszyscy razem, bez względu na to, gdzie będziemy – 11 listopada w samo południe zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego. Zachęcamy do tego każdego Polaka, w kraju i za granicą, nad morzem i na szczytach gór, w malutkich wsiach i największych metropoliach, zachęcamy do śpiewania wraz z przyjaciółmi, rodziną, współlokatorami, sąsiadami, z akompaniamentem lub bez. Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i samorządowych, podczas niewielkich wydarzeń lokalnych i w gronie rodzinnym, w kraju i za granicą.

      Do udziału w akcji szczególnie zachęcamy samorządowych organizatorów uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do zgłaszania i promocji wspólnego śpiewania Hymnu w Państwa miejscowościach za pośrednictwem formularza na stronie niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/. Zgłoszone wydarzenia będą widoczne na mapie akcji "Niepodległa do Hymnu".

      Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu, zachęcamy do umieszczenia zdjęć i filmików w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

      SŁOWA HYMNU PAŃSTWOWEGO
      NUTY HYMNU ROZPISANE NA GŁOS
      NUTY HYMNU ROZPISANE NA FORTEPIAN
      NUTY HYMNU WERSJA UPROSZCZONA

      Nagranie Hymnu Państwowego – wyk.: Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Chór Żeński Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Bolesław Szulia – dyrygent, przygotowanie chóru: Andrzej Banasiewicz (4 zwrotki, nagranie w opracowaniu Kazimierza Sikorskiego – harmonizacja i Jana Adama Maklakiewicza – instrumentacja), Polskie Radio S.A., 2002

       

      cover
                             photo

       

      Akcję „Niepodległa do Hymnu” Biuro Programu „Niepodległa” zainicjowało w 2018 roku, w stulecie odzyskanie niepodległości. Wówczas to, blisko 3 lata temu, wzięło w niej udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach! Od tamtej pory co roku pokazujemy, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną i świętujemy razem jedno z najpiękniejszych polskich świąt. Więcej informacji na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-do-hymnu-dolacz-do-akcji-11-listopada/.

      Serdecznie zapraszamy do wspólnego śpiewania Hymnu.

      Biuro Programu "Niepodległa"

    • WYCIECZKA DO KRAKOWA
     • WYCIECZKA DO KRAKOWA

     • 11.10.2021r. uczniowie klasy IIa i IIIb skoro świt wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym przystankiem był  Ogród Zoologiczny. Tam mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Idąc alejkami ogrodu, oglądali  z bliska zwierzęta, poznali ich wygląd i tryb życia. Nasza wyprawa okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak również skarbnicą wiedzy przyrodniczej.
         Drugim przystankiem był  Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia. Ich zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością. Uczniowie podzieleni na grupy mogli własnoręcznie przeprowadzić doświadczenia. Następną atrakcją wycieczki był seans filmu pt” Marzenie o lataniu w 3D.
         Wycieczka bardzo podobała się uczniom, którzy w ciekawy sposób poszerzali wiedzę i zdobywali nowe umiejętności. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki. Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy opiekowali się zaciekawioną i pełną werwy gromadką.

                                                                   Iwona Rysz

                                                         Marta Chrobak- Wójciak

       

    • Wycieczka integracyjna klas IVA i IVB
     • Wycieczka integracyjna klas IVA i IVB

     • W środę 6 października odbyła się dawno wyczekiwana wycieczka klas czwartych do Wąwozu
      Homole w Jaworkach.

      Oprócz samego rezerwatu uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili jeszcze dawną cerkiew greko-
      katolicką w Szlachtowej, a po Muzeum Pienińskim oprowadziła ich pani Marta, zaznajamiając uczniów z kulturą dawniej mieszkających na tych terenach Łemków. W muzeum grupa miała też okazję obejrzeć wystawę dotyczącą folkloru górali pienińskich oraz poznać historię uzdrowiska w Szczawnicy.
      Dodatkowym i bardzo ciekawym punktem podczas zwiedzania była prezentacja rodzinnego drzewa
      genealogicznego przygotowana przez Rafała – ucznia klasy IVA.
      Po wizycie w muzeum przyszedł czas na Wąwóz Homole, gdzie pod czujnym okiem przewodnika
      – pani Zofii cała grupa pokonała dzielnie nawet najtrudniejsze przeszkody terenowe. Na górze, w szałasie
      Bukowinki na dzieciaki, nauczycieli i rodziców czekał ciepły poczęstunek.
      To właśnie tam odbyło się podsumowanie informacji zdobytych podczas wcześniejszego zwiedzania i
      quiz z nagrodami. Okazało się, że chłopcy i dziewczęta bardzo uważnie słuchali przewodników i chętnie
      odpowiadali na takie pytania, jak np.: Co to jest zbyrcok? Jak nazywa się świątynia greko-katolicka lub
      żydowska? Jaki kolor szlaku zaprowadził nas na Bukowinki? Do jakiej większej rzeki wpada potok
      Grajcarek? ...i wiele, wiele innych.
      Na sam koniec uczestnicy wycieczki zjechali w dół wyciągiem krzesełkowym, co, jak się okazało,
      stanowiło najlepszą atrakcję dla wszystkich.
      Powrót do Krościenka odbywał się w pogodnej atmosferze.

      tekst: Agnieszka Stopka
      zdjęcia: Agnieszka Warzecha

    • WYCIECZKA DOLINĄ POPRADU
     • WYCIECZKA DOLINĄ POPRADU

     • 4 października 2021 klasy VII i VIII uczestniczyły w organizowanej przez szkołę wycieczce Doliną Popradu. Wycieczka rozpoczęła się wyjazdem na wieżę widokową Słotwiny i spacerem w koronach drzew. Po przechadzce krynickim deptakiem uczniowie degustowali wody mineralne w Pijalni. Następnie zrelaksowali się w Ogrodach sensorycznych w Muszynie. Prawdziwym rarytasem było zwiedzanie cerkwi św. Jakuba  w Powroźniku. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO .

      Wycieczka zorganizowana była w ramach projektu „Odkrywamy Małopolskę”. Koszty wycieczki pokrył Urząd Marszałkowski i Gmina Krościenko n.D.

    • Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
     • Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

     • W dniu 30 września odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 103 uczniów, którzy oddali 103 ważne głosy.

      Liczenie głosów odbyło się zaraz po wyborach, a wyniki przedstawiają się następująco:

      Mikołaj Kubik- 55 głosów

      Katarzyna Kacwin- 26 głosów

      Szymon Porębski- 22 głosy

      Serdecznie gratulujemy Mikołajowi Kubikowi objęcia funkcji Przewodniczącego Szkoły, a pozostałym kandydatom wejścia w skład rady uczniowskiej.

       

      Agnieszka Warzecha

      Opiekun Samorządu Uczniowskiego

    • Wycieczka do Zubrzycy
     • Wycieczka do Zubrzycy

     • Dnia 24 września uczniowie klas drugich udali się do Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Uczestniczyli tam w warsztatach pt. „Od ziarna do chleba”, w czasie których mogli poznać poszczególne etapy wypieku chleba. Dawna Orawa, to czarny chleb i moskol wypiekany przez każdą gospodynię. W trakcie zajęć uczniowie zobaczyli jak młócono zboże cepami, czyszczono ziarno na przetakach, mielono je na żarnach, a następnie zarabiano ciasto i formowano moskole, które następnie  piekło się na blasze. Pani edukator opowiadała  zarówno o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba, jak i pracach związanych z jego przygotowaniem.
      Uczniowie obejrzeli jeszcze kilka pomieszczeń skansenu i bawili się świetnie na pobliskim placu zabaw. Wszyscy kupili sobie też pamiątki przypominające im o tej wycieczce. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonald.'s .
      Wycieczka w jesiennych barwach udała się. Wszyscy wrócili do domu w radosnych nastrojach i na pewno bogatsi o nowe doświadczenia. Wychowawca dziękuje mamom, które jak zwykle wspierały swoją obecnością i pomagały okiełznać „energetyczną gromadkę”.

      Iwona Rysz

       

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
   • szkola@sp1kroscienko.pl
   • (018)2623070
   • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych