• SPRZĄTANIE OPUSZCZONYCH NAGROBKÓW
          • SPRZĄTANIE OPUSZCZONYCH NAGROBKÓW

          •  

            Tradycyjnie od kilku lat tuż przed Wszystkimi Świętymi nasi wolontariusze porządkują opuszczone groby na miejscowym cmentarzu komunalnym. W tym roku skorzystaliśmy z pięknej jesiennej pogody i 31 października wyruszyliśmy na akcję sprzątania zapomnianych nagrobków. Zapaliliśmy na nich także znicze zebrane podczas zbiórki zorganizowanej w szkole. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej akcji. Akcja zorganizowana w ramach realizacji projektu "Z kulturą mi do twarzy" (moduł II, zadanie 12).

            M. Gębala

        • Wycieczka klasy Va do Państwa Olesiów i Ninja Parku!
          • Wycieczka klasy Va do Państwa Olesiów i Ninja Parku!

          • W ramach projektu międzynarodowego „Z kulturą mi do twarzy”, w którym bierze udział nasza szkoła, klasa V a zrealizowała punkt 4. „Perły regionu” – wycieczka do miejsca związanego z kulturą regionu z Modułu II „Tu jest moje miejsce” i wybrała się do domu Państwa Olesiów przy ul. Potoczki. Celem wycieczki było poznanie kultury regionu pienińskiego, twórców ludowych i ich dzieł oraz zawodu preparatora. Pan Tadeusz Oleś, zajmujący się taksydermią, czyli sztuką montażu lub reprodukcji, najczęściej poprzez wypchanie martwych zwierząt, pokazał nam wystawę fauny obszaru Pienin, Tatr oraz egzemplarze egzotyczne, które ma w swojej kolekcji. Jego opowieściom uczniowie przysłuchiwali się ze zdumieniem i zaciekawieniem zadając przy tym wiele pytań.

            Kolejną część spotkania poprowadziła Pani Anna Oleś, która z zamiłowania od 40 lat zajmuje się haftem. Haftuje ona serwety, obrusy oraz ubrania góralskie takie jak: gorsety, kamizelki i cuchy.

            Podczas spotkania dzieci mogły obejrzeć i dotknąć każdą rzecz z osobna. Pani Anna pokazała również różnorodne techniki wyszywania zachęcając, zwłaszcza dziewczynki, do kontynuowania tej pięknej tradycji regionu.

            Po spotkaniu z Państwem Olesiami uczniowie udali się do Ninja Parku, by tam przez 2 godziny móc wspólnie spędzić czas na integracji oraz dobrej zabawie.

            Opr. Agnieszka Warzecha

        • POZNAJEMY NASZE ZMYSŁY – ZABAWY, DOŚWIADCZENIA I EKSPRYMENTY  DZIECI Z GRUPY 01
          • POZNAJEMY NASZE ZMYSŁY – ZABAWY, DOŚWIADCZENIA I EKSPRYMENTY  DZIECI Z GRUPY 01

          • W ostatnim tygodniu października „zerówkowicze” z grupy 01 poznawały zmysły – wzroku,  słuchu, smaku, węchu i dotyku.

            Codziennie uczyły się angażując swoje zmysły w różnorodne zabawy, doświadczenia oraz prace. Dzieciaki przypomniały sobie, które części ciała odpowiadają poszczególnym zmysłom. Słuchały różnych dźwięków, wąchały i rozpoznawały różne zapachy, określały smaki.

            Rozmawiały również  o niepełnosprawnościach związanych ze zmysłami wzroku i słuchu.

            Sporą atrakcją okazały się doświadczenia związane ze zmysłem dotyku: poznawanie różnych faktur przedmiotów, nie tylko za pomocą dłoni, ale także stóp i twarzy, robienie slimów i sztucznego śniegu.

            Dzieci stworzyły galerię prac plastycznych pt. „NASZE ZMYSŁY”.

            Agnieszka Kołek

             

        • Prace uczniów klasy V a
          • Prace uczniów klasy V a

          • Na zajęciach kształtujących kreatywność uczniowie robią różne wytwory, rozwijają myślenie logiczne i wizualno- przestrzenne. Tym razem jednak postanowiliśmy zrobić spersonalizowane zakładki do książek zachęcające uczniów do czytania. 

            Zapraszam do obejrzenia prac. 

            Opr. Agnieszka Warzecha

        • ZWIEDZANIE WYSTAWY PRZYRODNICZEJ W SIEDZIBIE PPN PRZEZ UCZNIÓW KLASY II a
          • ZWIEDZANIE WYSTAWY PRZYRODNICZEJ W SIEDZIBIE PPN PRZEZ UCZNIÓW KLASY II a

          •    Wykorzystując uroki górskiej jesieni oraz sprzyjającą wędrówkom pogodę, klasa II a wraz z Panią Danusią wybrała się spacerkiem do siedziby dyrekcji Pienińskiego Parku Narodowego. Wydawałoby się, że już każdy był tam setki razy, a jak się okazało na miejscu, zdecydowana większość nie miała pojęcia, że w zasięgu ręki ma tak ciekawy do zwiedzania obiekt muzealny.

               Pracująca tam pani Alicja Ptak, nie tylko oprowadzała dzieci po muzeum, przygotowała pracę dydaktyczno-plastyczne oraz wyświetliła bardzo ciekawy przyrodniczy film, ale przede wszystkim w sposób bardzo czytelny przekazała im wiele cennych informacji dotyczących naszego regionu. Dzieci bardzo chętnie brały udział w dyskusjach a Pani Alicja okazała im wiele cierpliwości i życzliwości oraz wykazała się ogromnym poczuciem humoru!

               Nie sposób wymienić wszystkich informacji i eksponatów, które mieli okazję zobaczyć, natomiast na szczególną uwagę zasługuje fragment kilkusetletniej sosny rosnącej na szczycie Sokolicy, która niestety uległa sporemu zniszczeniu. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji zdobyć tego szczytu i podziwiać ją na żywo, mogli za pomocą okularów 3D ,, stanąć " na jej szczycie i podziwiać widoki. Oczywiście wielkim zainteresowaniem cieszyły się eksponaty zwierząt, gdzie każdy mógł przyjrzeć się z bliska dzikim, na ogół nieuchwytnym zwierzętom leśnym.

            Sądząc po nastrojach i tryskającej energii, nie jednemu dziecku zachciało się zdobyć jakiś szczyt w Pieninach. Szykuje się piękny weekend więc nie ma co zwlekać- spotkajmy się na górskich szlakach!:)

            Danuta Cedzidło

             

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
      • (018)2623070
      • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych