• KONKURS NA NAJLEPSZĄ INTERPRETACJĘ PRZYSŁOWIA ANGIELSKIEGO TECHNIKAMI PLASTYCZNYMI 08.11.2019

     • KONKURS NA NAJLEPSZĄ INTERPRETACJĘ PRZYSŁOWIA ANGIELSKIEGO TECHNIKAMI PLASTYCZNYMI

      08.11.2019

       

      Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII, zwłaszcza dla tych lubiących zajęcia plastyczne. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów językiem angielskim. Tworzenie prac konkursowych miało być dla nich dodatkową motywacją do nauki, a także miało na celu zachęcić ich do poszerzania swoich zainteresowań w dziedzinie języka angielskiego.

      Prace konkursowe stały się ozdobą szkolnego holu, a uczniowie i ich rodzicie mogli z zachwytem podziwiać dzieła.

      Aby wziąć udział w konkursie  należało wybrać jedno z przysłów, powiedzeń, cytatów i przedstawić go w swojej pracy plastycznej. Ważne było, aby uczeń trafnie uchwycił myśl powiedzenia. Każda praca (format A-4, technika dowolna) powinna była zawierać powiedzenie w języku polskim i angielskim.

      Przykładowe powiedzenia:

      1. A BIRD IN HAND IS WORTH TWO IN THE BUSH.
      (lepszy ptak w garści niż dwa w krzakach)

      2. A CAT MAY LOOK AT A KING.
      (i kot moze patrzec na krola)

      3. A DROWNING MAN WILL CATCH AT A STRAW.
      (tonący za słomkę się chwyta)

      4. A WOLF IN SHEEP`S CLOTHING.
      (wilk w owczej skórze)

      5. AN ASS LOADED WITH GOLD CLIMBS TO THE TOP OF THE CASTLE.
      ( osioł objuczony złotem dotrze nawet na szczyt zamku)

      6. AS LIKE AS TWO PEAS.
       (podobne jak dwa ziarnka grochu)

      7.YOU CAN'T MAKE AN OMELETTE WITHOUT BREAKING EGGS.
      (nie można usmażyć omletu, nie rozbijając jajek)

      8.WHEN THE CAT IS AWAY, THE MICE WILL PLAY.
      (kiedy nie ma kota, myszy harcują)
       

      Zwycięzcy:

      Klasy I-III

      1m. Adam Tokarczyk kl. II B

      2m. Agnieszka Kołek kl. II B

      3m. Dominika Bodziarczyk kl. III B

       

      Klasy IV-VIII

      1m. Magdalena Komorek kl. V

      2 m. Anna Ciesielka kl. VII

      3m. Emilia Mirek kl. VII i Aleksandra Dusik kl. V A

       

     • Obchody święta Halloween w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych

     • Każdego roku w dniu 31 października w krajach anglojęzycznych takich jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone odbywają się obchody święta Halloween, które swoimi początkami sięga ponad 2000 lat wstecz. Święto to początkowo obchodzone było przez Celtów w Irlandii i Północnej Francji jako wigilia rozpoczęcia się Nowego Roku. Wierzono wówczas, że dzień 31 października to czas mroczny, w którym duchy przychodzą na ziemię, by spotkać się z żywymi. 1000 lat później Kościół katolicki za sprawą Papieża Grzegorza III ogłosił dzień 1 listopada dniem wszystkich świętych (All Saints Day albo All Hallows Day). Zatem dzień poprzedzający święto Wszystkich Świętych nazywany był wigilią tego dnia (All Hallows Eve, który następnie zmieniono na Halloween). W krajach Europejskich, aby odstraszyć duchy przebierano się tego dnia w straszne stroje i zapalano lampy wydrążone w rzepach, które później zamieniono na dynie.

      Do Stanów Zjednoczonych zwyczaj ten przywędrował wraz z emigrantami z Europy.

      Obecni, święto to nie jest uważane za katolickie, a stało się głównie czasem zabawy dla dzieci, które coraz częściej zamiast strasznych postaci przebierają się za postaci z bajek chodząc od domu do domu i prosząc o cukierki (Trick or treat).

      Na zajęciach języka angielskiego omawialiśmy różnice w obchodach Halloween w Wielkiej Brytanii i Wszystkich Świętych w Polsce.

      Dzieci poznały historię święta oraz tradycje i zwyczaje.

      Relacje z tego dnia można obejrzeć na zdjęciach.

       

      Agnieszka Warzecha

     • DZIEŃ AMERYKAŃSKI

     • 29 października odbył się w naszej szkole Dzień Amerykański.  Z tej okazji pani Anna Topolska przeprowadziła dla najmłodszych klas specjalną lekcję w ramach realizowanej przez siebie innowacji „Ile wiem o krajach anglojęzycznych”.   Odbyła się prelekcja, na której uczniowie mieli okazję dowiedzieć się: gdzie jest Ameryka, kto ją odkrył i pierwszy raz się osiedlił na jej ziemiach oraz jak Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia. Klasy 0-3 zobaczyły również przedstawienie, wystawione przez klasę 4, dotyczące Krzysztofa Kolumba, Indian i pierwszych osadników.  Nie zabrakło również indiańskich zabaw i konkursu dla marynarzy rozbitków.  Miłą atmosferę spotkania dopełniały kolorowe stroje uczniów, którzy bardzo chętnie wcielili się w Indian czy marynarzy Krzysztofa Kolumba i z zapałem  odpowiadali na pytania prowadzącej. Lekcja specjalna na Dzień Amerykański zakończyła się specjalnym zadaniem domowym, które pomogło utrwalić zdobytą wiedzę.

      Dziękuję za aktywne uczestnictwo wszystkim dzieciom, nauczycielom i Panu Dyrektorowi.

      Anna Topolska

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY

     • Przypominamy o konkursie fotograficznym pt. "JESIEŃ W OBIEKTYWIE". Termin składania zdjęć zostaje przedłużony do 15.11.2019r. (tj. piątek)

      Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

     • KONKURSY

     • Zachęcamy do udziału w konkursach.

      Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce O SZKOLE - KONKURSY.

     • INTEGRACJA KLASY IB

     • Klasa 1 b wraz z wychowawcą udała się na pieszą wycieczkę w celu integracji klasy oraz zapoznania się z najbliższą okolicą pod przewodnictwem pani Elżbiety Opyd. Po drodze pani Ela opowiadała dzieciom różne ciekawostki m.in.: w jaki sposób można złożyć kurtki i włożyć je tak do plecaka, aby zajmowały jak najmniej miejsca, pokazywała dzieciom kompas i tłumaczyła jakie buty są najlepsze w góry oraz co trzeba zabrać ze sobą kiedy idzie się na wycieczkę w góry. Następnie odpoczęliśmy pod  Grzybkiem, gdzie dzieci mogły zjeść sobie swoje drugie śniadanie. Po dłuższym odpoczynku na łonie natury wśród pięknej przyrody wróciliśmy do szkoły, gdzie na dzieci czekali już rodzice. Wycieczka była udana, pogoda piękna, a dzieci wróciły bardzo zadowolone. Bardzo dziękujemy pani Eli Opyd za oprowadzenie klasy I b, a rodzicom za pomoc w opiece.

      Marta Wójciak- Chrobak

     • BEZPIECZNA DROGA OD SZKOŁY I PRZEDSZKOLA.

     • BEZPIECZNA DROGA OD SZKOŁY I PRZEDSZKOLA.

      W ostatnim tygodniu  października, grupa 4, 5-latków zapoznawała się z zasadami bezpiecznego poruszania się po jezdniach i chodnikach.

      Podczas spaceru na skrzyżowanie obserwowaliśmy ruch uliczny, utrwaliliśmy w praktyce zasady właściwego  poruszania się  na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez niej, udało nam się rozpoznać  niektóre znaki drogowe.

      Wraz z grupą 6-latków gościliśmy Pana Policjanta, który przypomniał zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, wytłumaczył, jak należy zachować  się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz, jak zachować się  i kogo prosić  o pomoc w sytuacjach zagrożenia.

       

      Dziękujemy Panu Policjantowi   za ciekawe spotkanie.

       A. Kołek

     • KLASA 02

     • W pogodny październikowy dzień nasza zerówkowa ekipa wybrała się na spacer, na działkę nad Dunajcem. Było bardzo wiele radości przy tak pięknej pogodzie. Dzieci dostały słodki poczęstunek i pyszną herbatkę. Zerówkowicze bardzo aktywnie spędzali ten czas na huśtawkach i wspólnych grach. Do wspólnej zabawy zaprosili swoją wychowawczynię Panią Elę, która im nie odmówiła, co wywołało wielki uśmiech na twarzach dzieci. Miło i aktywnie spędziliśmy wspólnie czas.

      Rodzice

     • DZIEŃ MARCHEWKI

     • Dzień Marchewki

      W piątek, 4 października, podsumowując tematykę  związaną z jesiennymi owocami  i warzywami, obchodziliśmy Dzień Marchewki. To z pewnością był dzień wyjątkowy: pomarańczowy, marchewkowy, zdrowy i witaminowy. W sali od rana zrobiło się bardzo pomarańczowo, bowiem wszyscy mieli na sobie ubrania, na których królował kolor pomarańczowy, a na głowach „błyszczała” marchewkowa korona. Nasze działania w tym dniu były związane z marchewką. Dzieci różnymi zmysłami poznawały to warzywo, dowiedziały się jakie wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci. Były zabawy muzyczno- ruchowe, ćwiczenia oraz praca plastyczna- oczywiście wszystko związane z marchewką. Na zakończenie dzieci przyrządziły pyszny sok marchewkowo – jabłkowy oraz surówkę z tych samych produktów, które później ze smakiem degustowały. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.

     • mLegitymacja

     • Wszystkich uczniów, posiadających smartfony zachęcamy do korzystania z legitymacji w wersji mobilnej.

      Informujemy, że szkoła po podpisaniu porozumienia i przejściu weryfikacji uzyskała możliwość wyrabiania legitymacji uczniowskich w wersji mobilnej (w postaci mLegitymacji zintegrowanej z aplikacją mObywatel).

      Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana. Więcej informacji na stronie : https://www.gov.pl/web/mobywatel/mlegitymacja-szkolna

      W celu uzyskania mLegitymacji należy złożyć wniosek o wydanie dokumentu oraz dostarczyć do szkoły zdjęcie legitymacyjne ucznia w wersji elektronicznej (szczegółowe informacje dotyczące jak prawidłowo powinno wyglądać zdjęcie legitymacyjne można znaleźć na stronie : https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu )

      W celu wykonania we własnym zakresie zdjęcia legitymacyjnego (za pomocą aparatu lub telefonu) można skorzystać z dostępnych w Internecie generatorów zdjęć (przykładowy generator zdjęć znajduje się na stronie : http://www.generator.photoid.eu/ )

      Poniżej można pobrać wniosek o wydanie mLegitymacji oraz informację o mobilnym dokumencie (dokumenty można pobrać także w sekretariacie szkoły):

      wniosekmLegitymacja.docxInformacje_dotyczace_mLegitymacji.docx​​​​​​​

     • DZIEŃ POCZTY

     • 9 października nie zapomnieliśmy o pracownikach Poczty, bowiem w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Przy tej okazji dzieci poznały znaczenie słowa list, adres, koperta, znaczek. Nie mogło oczywiście zabraknąć wycieczki  do Urzędu Pocztowego, aby nasze przedszkolaki mogły poznać funkcjonowanie poczty, a listonoszom, kurierom i wszystkim odpowiedzialnym za nasze przesyłki złożyć życzenia z okazji ich święta. Serdecznie dziękujemy wszystkim Pracownikom Urzędu Pocztowego w Krościenku nad Dunajcem, za bardzo miłe przyjęcie oraz przedstawienie dzieciom tajników ich pracy.

      J. Komorek

     • ZAJĘCIA Z ROBOTYKI

     • Dnia 11 października 2019 roku w klasie II b odbyły się zajęcia z robotyki. Uczniowie za pomocą klocków Lego stworzyli swoje własne pojazdy i inne budowle, które potem uruchomili za pomocą tabletów. Drugoklasiści wykazali się wielką kreatywnością. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania #CodeWeek2019.  Zapraszamy do obejrzenia krótkiego nagrania klikając w poniższy link:

      https://www.facebook.com/1965228730386370/posts/2459639597611945/

     • Szkolny dzień głośnego czytania

     • Szkolny dzień głośnego czytania

                  29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który powstał z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W naszej szkole po raz kolejny zorganizowaliśmy taki dzień. W związku z realizacją zadań konkursowych akcji czytelniczej „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, głośne czytanie  odbyło się nieco później - 17 października 2019.

                    W klasach drugich  i trzecich uczniowie słuchali opowiadań o przygodach  Gangu Słodziaków z książki Renaty Piątkowskiej, które czytali zaproszeni goście : leśnik z Nadleśnictwa Krościenko - pani Aleksandra Wiertelorz, specjalista ds. edukacji Pienińskiego Parku Narodowego - pani Dorota Zborowska, ratownik z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - pan Kamil Kubik i szkolna bibliotekarka – pani Krystyna Walosik. Głośnemu czytaniu towarzyszyły inne, ciekawe  zajęcia i zabawy : odczytywanie mapy, rozpoznawanie liści, sadzenie drzewek, zabawy z nasionami, segregacja śmieci, łamigłówki, zagadki przyrodnicze itp.

                   Magiczne Drzewo Słodziaków oraz inne dekoracje i rekwizyty zrobione z materiałów nadających się do recyklingu - były przygotowane przez  uczniów z klas II i III , przede wszystkim na zajęciach kreatywnych. Wśród czytelników, którzy uwzięli udział w  trzytygodniowej akcji codziennego czytania, zostały rozlosowane pluszaki Słodziaki.

                   W klasach pierwszych , w zerówce i Va czytały m.in. pani Danuta Hurkała, pani Marta Wójciak Chrobak, mama - pani Kinga Polańska oraz Natalka Urbańska i Klara Pawłowska. W klasach starszych (IV-VIII), każda lekcja rozpoczynała się kilkunastominutowym głośnym czytaniem ulubionej książki z np. z dzieciństwa nauczyciela.

                    M.in. głośno czytali na każdej lekcji:

      pani Małgosia Gonciarz- baśń angielską pt. „Złota tabakierka”,

      ksiądz proboszcz Henryk Homoncik -  ulubione przez siebie baśnie Andersena,

      pani Ewa Majerczak - najciekawsze wg siebie mity greckie oraz „Zwiadowców” J.Flanagana,

      pani Monika Gębala-  lekturę „Ziele na kraterze” M.Wańkowicza,

      pani Małgorzata Koterba – „Akademię pana Kleksa” J.Brzechwy

      pani Izabela Bąk – „Białą Gorączkę” z serii „Dziennik cwaniaczka” J.Kinney`a

      pani Marta Wolska – historie biblijne

      Ewa Mastalska – lit. popularnonaukowa o zmianach pogodowych

      pani Agnieszka Warzecha – „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry’ego

       

      „Ale dzisiaj było fajnie na lekcji plastyki. Kiedy rysowaliśmy pani nam czytała „Zwiadowców”. Jest tom pierwszy tej książki, bo chciałam wypożyczyć?” – chociażby dla tych słów warto było zorganizować tę akcję.

      Krystyna Walosik

     • Sen o Helladzie. Mitologia. Świat antycznej Grecji.

     • 11 października w naszej szkole odbył się spektakl pt. „Sen o Helladzie. Mitologia. Świat antycznej Grecji.". Prezentowana sztuka, zgodnie z tytułem, nawiązywała do mitów greckich. Przedstawione zostały: mit o Prometeuszu, początki stworzenia świata według mitologii greckiej, dzieje teatru greckiego i starożytnej olimpiady. Aktorami tej sztuki byli Jacek Lecznar i Wojciech Habela.
       

     • KLASA III B

     • W piątek 18 października w klasie IIIB zajęcia plastyczne zostały poprowadzone przez ucznia klasy. Mikołaj, który był na wycieczce w Neapolu i mógł zobaczyć Pompeje, postanowił podzielić się
      z nami swoimi przeżyciami. Wstępem do zajęć była jego pogadanka na temat odwiedzonych miejsc wzbogacona wieloma zdjęciami. Uczniowie mogli je zobaczyć wraz z pięknym albumem
      o Pompejach. Wszyscy mogliśmy dotknąć skały wulkanicznej, przywiezionej z tej wspaniałej wyprawy. Mikołaj wykazał się szeroką wiedzą na temat słynnego wybuchu wulkanu Wezuwiusza
      o czym opowiadał z wielkim zacięciem pedagogicznym. Jego fascynacja udzieliła się wszystkim słuchającym, którzy stworzyli prace plastyczne obrazujące tę wielką tragedię z 79 roku n.e. Mikołaj wspomagał mnie też poradą w ocenianiu prac. Gratuluję odwagi i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym, któryś z moich uczniów poprowadzi ciekawą lekcję na wybrany przez siebie temat.

      Joanna Chrobak

     • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

     •           Dnia 15 października 2019 roku o godzinie 10:00 odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Panie wychowawczynie klas pierwszych zapoznawały i wdrażały swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcie nauki w szkole. Klasy pierwsze przygotowały na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Wszystkie zadania uczniowie wykonali bardzo dobrze. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna uroczystości. Uczniowie złożyli przysięgę na sztandar Szkoły. Następnie Pan Dyrektor pasował każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia poprzez dotknięcie jego ramienia dużą kredką. Złożył też życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Wychowawcy w swoich klasach wręczyli okolicznościowe dyplomy pasowania na ucznia.

      Marta Wójciak- Chrobak                                                                                                               Danuta Hurkała

     • PRZEDSZKOLAKI W PARKU

     • Jesień to wspaniała pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. W czwartek, 17 października, korzystając z pięknej pogody, maluszki z Punktu Przedszkolnego wraz z paniami i mamą Igora, wybrały się na wycieczkę do parku w Szczawnicy.Dzieci podziwiały piękno tego środowiska, odkrywały jego sekrety, a także obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie: opadające z drzew kolorowe liście, ozdobne trawy i krzewy. Dzieci mogły zachwycać się widokiem kolorowych ryb pływających w parkowym stawie.Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała wędrówkom. Spacer miał swoje zakończenie na placu zabaw w parku. Była to niezapomniana lekcja przyrody.

     • Babia Góra

     • KRÓTKIE RELACJE UCZNIÓW Z WYCIECZKI NA BABIĄ GÓRĘ 21.10.2019 - 22.10.2019

      „Trasa była długa i ciężka, ale przygody podczas niej były niezapomniane. W schronisku- super! W pokoju lepszej grupy nigdy nie miałem.”

      „Droga na szczyt Babiej Góry była długa, ale za to z pięknymi widokami. Miejsca, które zwiedziliśmy: Przełęcz Krowiarki, Sokolica, Gówniak, Przełęcz Brona. W schronisku było bardzo przyjemnie.”

      „Dzisiejszego dnia wyszliśmy na Babią Górę. Droga była trochę stroma i męcząca, ale się opłacało. Po zejściu spędziliśmy noc w schronisku na Markowych Szczawinach.”

      „Dzisiejszy dzień bardzo mi się podobał. Widoki z Babiej Góry były niesamowite.”

      „Ten dzień był zaskakujący. Na początku było łatwo, ale później już o wiele trudniej. Jak już wyszliśmy na szczyt Babiej Góry, prawie padłem z wycieńczenia. Byłem bardzo zmęczony, ale było warto.”

      „Park trampolin- super miejsce! Radość i szczęście dla każdego. Wygłupom nie było końca. To była bardzo udana wycieczka!”

      „Super wycieczka! Pani Ela bardzo ciekawie opowiadała. Niesamowite widoki! Pogoda bajeczna. Nawet nie wiało na szczycie. Jeszcze kiedyś tam wrócę!”

      „Po nocy w schronisku byłem trochę zmęczony, ale to była najlepsza wycieczka do tej pory. Najbardziej podobało mi się na szczycie Babiej Góry oraz w parku trampolin.”

      „W parku trampolin było wiele atrakcji. Park był duży, więc miejsca starczyło dla każdego. Wszyscy skakali i wygłupiali się.”

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
   • spkroscienko@op.pl
   • (018)2623070
   • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem
 • Galeria zdjęć

  • DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA
  • ŻYWA LEKCJA HISTORII
  • SUKCES SIATKAREK
  • Kolędowanie w  Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym
  • Zawodnicy Verva Warszawa znowu nie zawiedli. Piłka z podpisami największych gwiazd reprezentacji Polski, Francji i Belgii już czeka na licytację.
  • II WIECZÓR KOLĘD
  • „A Słowo ciałem się stało i mieszkało między nami.”
  • Wigilia klasowa w kl. VII
  • Warsztaty bożonarodzeniowe w Instytucie Języków Obcych w Nowym Sączu.
  • Spotkanie z Davidem Pearcem
  • ŚWIĘTO PATRONA
  • Konkurs kolęd i piosenek świątecznych w języku angielskim