• Pomoc dla Igi
     • Pomoc dla Igi

     • W imieniu swoim własnym oraz Rodziców Igi pragnę serdecznie podziękować za niesamowite zaangażowanie i mobilizację z Państwa strony oraz ze strony dzieci w akcję pieczenia ciast i ciasteczek i tym samym zbiórkę pieniędzy na rzecz chorej na SMA dziewczynki
      Akcja przerosła zarówno moje oczekiwania, jak i oczekiwania rodziców dziecka.

      Udało nam się w sumie zebrać 2 700 zł !!!


      Jestem taka dumna z naszej społeczności szkolnej i serdecznie dziękuję za okazane dobro, które płynie z Państwa serca w stosunku do słabszych i potrzebujących. To najpiękniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiemu człowiekowi. 🤎
      Życzę Państwu zdrowych, wesołych, rodzinnych błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.

      Z poważaniem,
      Agnieszka Warzecha
      opiekun Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem.

    • Adrian Marciński zwycięzcą konkursu „The World of Languages”
     • Adrian Marciński zwycięzcą konkursu „The World of Languages”

     • Kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie wiedzy z języka angielskiego „The World of Languages”. Było to konkurs ogólnopolski, który sprawdzał wiedzę z zakresu gramatyki, słuchania ze zrozumieniem, czytania ze zrozumieniem oraz znajomości wyrażeń komunikacyjnych na danym poziomie edukacyjnym.

      Uczniem, który uzyskał największą ilość punktów 17/18 i tym samym został zwycięzcą konkursu spośród wszystkich uczniów naszej szkoły jest Adrian Marciński uczeń klasy IV a.

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach językowych!

       

      Agnieszka Warzecha

    • Wigilia w klasie 02
     • Wigilia w klasie 02

     • Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. W naszej klasie w dniu 21 grudnia  uczniowie wspólnie z nauczycielami zasiedli do klasowej wigilii. Spotkanie to było poprzedzone krótką modlitwą, łamaniem się opłatkiem oraz wzajemnymi życzeniami. Uzupełnieniem naszej klasowej uroczystości był świąteczny taniec przy piosence pt.: „Mario czy już wiesz?” oraz wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. W tym dniu towarzyszył nam świąteczny nastrój.

      Elżbieta Burek, Renata Woźniak

    •  Wigilia w klasie IV a
     •  Wigilia w klasie IV a

     • Wigilia Bożego Narodzenia to czas, kiedy spotykamy się razem, by wspólnie cieszyć się z przyjścia Pana Jezusa na świat. To również czas, kiedy chcemy połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, śpiewać kolędy, spożyć wspólny posiłek i tak po prostu pobyć razem.

      Tak też było w piątek podczas klasowej Wigilii. Uczniowie rozpoczęli od przeczytania fragmentu Ewangelii według Św. Łukasza, który mówi o narodzeniu Pana Jezusa. Następnie Wiktor poprowadził modlitwę. Po modlitwie połamaliśmy się opłatkiem, a później zasiedliśmy do wspólnej wieczerzy.

      Spotkanie zakończyliśmy śpiewem kolęd i pastorałek zabierając ze sobą do domów radość tego dnia.

    • Wigilia klasowa 
     • Wigilia klasowa 

     • 17 grudnia w naszej klasie odbyła się Wigilia. W świąteczną atmosferę wprowadziły nas życzenia składane podczas łamania się opłatkiem. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole znalazł się opłatek, a także pierniczki i inne słodkości przygotowane przez rodziców. Potem śpiewaliśmy wspólnie kolędy.  

      Marta Wòjciak - Chrobak

    • Mikołajkowa wycieczka klasy III B
     • Mikołajkowa wycieczka klasy III B

     • 14 grudnia klasa III B wraz z wychowawcą wybrała się do kina Helios do Nowe Sącza na film ,,Clifford wielki czerwony pies". Film bardzo się wszystkim podobał. Opowiadał o ośmioletniej dziewczynce Emily, która marzyła o tym, aby jej maleńki, czerwony szczeniak urósł i był silny. Nie spodziewała się jednak, że budząc się pewnego ranka znajdzie wielkiego psa w swoim małym mieszkaniu.  Po seansie klasa udała się na posiłek. Z wycieczki wszyscy wrócili uśmiechnięci i zadowoleni. 

      Marta Wòjciak-  Chrobak

    • Wigilia klasowa
     • Wigilia klasowa

     • W czwartek klasa 3a spędziła miły przedświąteczny czas na Wigilii klasowej. Na stole pojawił się tradycyjny barszcz z uszkami. Nie zabrakło wspólnego kolędowania jak również składania sobie życzeń łamiąc się opłatkiem. Atmosfera była uroczysta.

    • Klasowa wigilia i kolędowanie
     • Klasowa wigilia i kolędowanie

     • 17 grudnia odbyła się w naszej klasie ” wigilijka” czyli spotkanie przedświąteczne. Dzieląc się opłatkiem składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Potem śpiewaliśmy kolędy i raczyliśmy się łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców. Wszystkim podobały się ( i smakowały ) pierniczki, które upiekła mama Emilki. Smakował uczniom również .barszczyk z uszkami. Pamiętaliśmy o zwyczajach świątecznych – sianku pod obrusem, czytaniu fragmentu pisma świętego, modlitwie, zapalonej świecy.

      Popularny niegdyś bożonarodzeniowy zwyczaj kolędowania z gwiazdką, szopką czy turoniem należy dziś do rzadkości. Uczniowie klasy II a, utworzyli jednak barwny orszak przebierańców i wyruszyli, aby kolędować od klasy do klasy na terenie naszej szkoły. Dzieci były miło zaskoczone wizytą kolędników, którzy oprócz śpiewania kolęd, grania na skrzypcach złożyli noworoczne życzenia. Głównymi postaciami w korowodzie byli: Maryja, pasterze, aniołowie, diabeł. Mali kolędnicy składają serdecznie podziękowania wszystkim, którzy z otwartym sercem przyjęli ich w swoje progi, by dzielić się radością.

      Za kolędę dziękujemy, zdrowia szczęścia Wam życzymy,
      byście tutaj długo żyli, zdrowi i szczęśliwi byli, …

      Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w korowodzie kolędników serdecznie dziękuję. Podziękowania również składam rodzicom na których zawsze mogę liczyć.

      Iwona Rysz

    • KREATYWNA CHOINKA
     • KREATYWNA CHOINKA

     • Tradycja ubierania choinki należy do tradycji wigilijnej, która pojawiła się w Polsce na przełomie XVIII i XIX wieku, a dotarła z Niemiec o czym już chyba wszyscy wiedzą. Początkowo dekorowanie drzewka odbywało się tylko w miastach. Na wsiach długo wieszano uciętą gałąź jodły sosny, lub świerku pod sufitem (tzw. podłaźniczka). Na niej również wieszano drobne dekoracje, które później przeniesiono na choinkę.

      Zajęcia z kreatywności to czas, kiedy poszerzamy swoje umiejętności w zakresie logicznego myślenia, rozwiązywania zagadek, łamigłówek oraz odkrywamy nowe, nietuzinkowe sposoby na wyrażenie siebie. Jedną z takich lekcji byłą lekcja przedświąteczna w czasie której uczniowie klasy 7b i 8 wykonywali własnoręczne ozdoby choinkowe. Zajęcia miały na celu pokazanie uczniom, że w świecie, gdzie wszystko można kupić i wszystko jest na wyciągnięcie ręki, prawdziwą wartość ma to, co zrobimy sami. Tak właśnie powstał pomysł na kreatywną choinkę. Efekty zobaczcie sami.

       

      Agnieszka Warzecha

    • WARSZTATY KULINARNE W KLASIE 01  „DEKORUJEMY ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI”  
     • WARSZTATY KULINARNE W KLASIE 01  „DEKORUJEMY ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI”  

     • Święta tuż, tuż… czas więc na przygotowanie świątecznych pierników. We wtorek 14  grudnia dzieciaki z klasy 01 z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do dekorowania pięknie pachnących świątecznych pierniczków. W ruch poszły lukrowe pisaki i barwne posypki. Zabawa była doskonała, kreatywność i inwencja twórcza dopisywała, dzięki temu pierniczki wyszły po mistrzowsku !!!

      DZIĘKUJEMY mamie Faustynki, za pomoc w organizacji warsztatów oraz uczniom Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem, za pomoc praktyczną podczas warsztatów.

      Agnieszka Kołek

       

    • Świąteczne inspiracje: Dekorowanie pierników
     • Świąteczne inspiracje: Dekorowanie pierników

     • Grudzień to okres przedświąteczny, który łączy się z pieczeniem pierników i ich zapachem. Uczniowie klasy IIa postanowili trochę tego świątecznego zapachu wnieść do klasy. W dniu 14 grudnia w klasie miało miejsce ozdabianie świątecznych pierników. Było to możliwe dzięki pani Stanisławie Kwiatek oraz jej uczennicom i uczniom z  Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek im. prof Władysława Szafera w Krościenku n.D.

      Świąteczne pierniki to świetny przysmak dla dorosłych i dzieci. Chyba wszyscy za nimi przepadają! W dodatku możemy je wykorzystać do tworzenia świątecznych dekoracji. Pierniki możemy powiesić na choince, zrobić z nich chatki, choinki, udekorować stroiki.  Mogą się stać również świetnym pomysłem na prezent, z którego z pewnością każdy się ucieszy!

      Najczęściej pierniczki dekorujemy lukrem.  Do dekorowania można użyć rękawa cukierniczego ze szprycą, lub  gadżetów, których jest pełno w sklepach.

      Poprzez wspólne działanie, samodzielne doświadczanie dzieci pobudzały inwencję twórczą, kultywowały tradycję a przy tym świetnie się bawiły.

      Za poświęcony czas i zaangażowanie serdecznie dziękujemy Zespołowi Szkół Zawodowych i Placówek im. prof Władysława Szafera w Krościenku n.D.

      Iwona Rysz

     • „Odkrywam Małopolskę”

     • „Odkrywam Małopolskę” – Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

      Gmina Krościenko nad Dunajcem pozyskała z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego środki finansowe na realizację projektu pn. „Odkrywam Małopolskę”.

      Dofinansowanie w wysokości 12600,00 zł przeznaczone zostało na realizację 8 jednodniowych wycieczek krajoznawczo-turystycznych dla uczniów z 4 szkół podstawowych z terenu Gminy. Łączny koszt realizacji projektu wyniósł 18 000,00 zł.

      Wycieczki zostały zrealizowane w okresie od 29.09.2021 r. do 08.11.2021 r.

      Głównym celem realizacji projektu było poznanie przez uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Krościenko nad Dunajcem bogactw Małopolski, rozwijanie turystyki szkolnej a także wsparcie lokalnych organizatorów turystyki (właścicieli obiektów, przewodników, przewoźników, instytucji kultury) oraz:

      - rozbudzenie zainteresowań przedmiotami przyrodniczymi,

      - poszerzenie wiedzy z przedmiotów: historia, geografia, biologia, fizyka

      - integracja społeczności szkolnej,

      - wskazanie form aktywnego spędzania wolnego czasu,

      - rozbudzenie ciekawości poznawczej,

      - zachęcenie do wspólnych rodzinnych wypraw,

      - uświadomienie i upowszechnienie wśród uczniów potrzeby aktywnego spędzania wolnego czasu połączonego z poznawaniem i odkrywaniem swojego regionu (historii, kultury i środowiska przyrodniczego),

      - kształtowanie u uczniów umiejętności korzystania z zasobów przyrody i kultury.

      45 uczniów z klas VIIa, VIIb i VIII Szkoły Podstawowej Nr 1 w Krościenku n.D uczestniczyło w wycieczce „Doliną Popradu”.

    • Medalowa ekipa
     • Medalowa ekipa

     • Niemal cała 14 osobowa reprezentacja naszej szkoły wróciła z medalami Mistrzostw Powiatu Nowotarskiego w Pływaniu. W konkurencjach indywidualnych w najmłodszej grupie Marysia Korzeniowska zdobyła srebrny medal w stylu klasycznym. W średniej grupie Ola Dusik wywalczyła brązowy medal w stylu dowolnym, a Asia Kacwin była szósta. W stylu grzbietowym Natalka Dusik zajęła czwarte miejsce. Wśród chłopców stylem dowolnym czwarte miejsce zdobył Krzysiu Dusik, a szóste Jonasz Pawłowski. W najstarszej grupie Ania Ziemianek wywalczyła złoto, a Zuzia Bodziarczyk srebro w stylu grzbietowym. Kasia Kacwin była czwarta w stylu dowolnym. Puchar i srebrne medale zdobyły dziewczęta młodsze w sztafecie, starsze dziewczęta oprócz pucharu odebrały złote medale. W sztafetach startował wymienione już uczennice, a także: Klara Pawłowska, Sara Hryc, Marta Jurkowska, Ola Piotrowska i Patrycja Dyda. W tym roku startowało może trochę mniej zawodników niż zwykle, ale może właśnie tym bardziej należy pochwalić naszych uczniów, że tak licznie brali udział w zawodach. Pozycje medalowe dają prawo udziału w zawodach wojewódzkich i wpisu na świadectwo. Gratuluję zawodnikom, a rodzicom dziękuję za naukę pływania swoich dzieci.

      J. Piotrowski

    • WIZYTA ŚWIĘTGO MIKOŁAJA W KLASIE 01
     • WIZYTA ŚWIĘTGO MIKOŁAJA W KLASIE 01

     •  

      „Święty Mikołaju święty Mikołaju
      Dzieci już czekają gdzieś Ty gdzie?
      A święty Mikołaj, a święty Mikołaj
      Przez komin zawołał - śpieszę się!''

       

      W poniedziałek 6 grudnia długo wyczekiwany gość odwiedził zerówkowiczów z klasy 01.

      Przed Jego przybyciem dzieciaki poznały prawdziwą historię życia św. Mikołaja-biskupa.

      Ułożyły puzzle z podobizną Mikołaja, uczyły się piosenki o św. Mikołaju, rysowały

      postać Mikołaja.

      Kiedy w końcu Mikołaj pojawił się w sali, radość była ogromna. Wspólnie ze świętym

      Mikołajem, dzieciaki poszukiwały odpowiedzi na pytania:

      Jak to możliwe, że Mikołaj w jedną noc odwiedza wszystkie dzieci? 

      Skąd Mikołaj wie, czy dzieci się ładnie zachowywały?

      Dziękujemy Ci święty Mikołaju za odwiedziny i worek prezentów. Mamy nadzieję, że za rok

      znowu się zobaczymy. 

       

      Agnieszka Kołek

    • Wizyta św. Mikołaja w naszej szkole
     • Wizyta św. Mikołaja w naszej szkole

     • 6 grudnia – jak dobrze wiecie

      Święty Mikołaj chodzi po świecie.

      Dźwiga swój worek niezmordowanie.

      I każde dziecko prezent dostanie.

       

         Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Jest to dobry znak, mówiący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Przybycie dostojnego gościa uświetnił program artystyczny przedstawiony przez uczniów z Kółka Teatralnego „Bajka”. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły przedstawiły inscenizację pt: „Kłopoty św. Mikołaja”. Niecierpliwe oczekiwanie na przybycie niecodziennego gościa zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali prezenty. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi.
       

      A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, prezentów, kolędy, wspólnych spotkań. A więc wszyscy czekamy już teraz na upragnione Święta Bożego Narodzenia i do następnego roku, drogi Mikołaju!!!

      Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli spełnić w tym dniu marzenia naszych uczniów tj. rodzicom, nauczycielom klas  0 – III.
       

      Iwona Rysz

       

       

    • Mikołajkowa wycieczka klas czwartych
     • Mikołajkowa wycieczka klas czwartych

     • W zeszłą środę uczniowie obu klas czwartych, uczących się w naszej szkole, wraz z opiekunami wybrali się do jednego z nowosądeckich kin na film pt. "Wilk, lew i ja". Seans bardzo się wszystkim podobał. 

      Film opowiadał o przyjaźni człowieka z wilkiem i lwem a także niósł ze sobą przesłanie: dzikie zwierzęta czasem potrzebują pomocy człowieka, ale, kiedy tylko się da, powinny żyć na wolności. W filmie urzekały uwiecznione kamerą wspaniałe krajobrazy lasów i jezior Ameryki Północnej. 

      Po krótkiej przerwie na posiłek i przejeździe z Nowego Sącza do Starego, cała grupa odwiedziła dziedziniec Klasztoru Sióstr Klarysek i spacerkiem udała się w kierunku tzw. ołtarza papieskiego, gdzie w 1999r. Ojciec św. Jan Paweł II kanonizował Kingę – późniejszą patronkę Pienin i Ziemi Sądeckiej.

      W Starym Sączu uczniowie poznali historię klasztoru, dowiedzieli się sporo o średniowiecznych związkach Polski z Węgrami, poznali układ miast lokowanych na prawie niemieckim, dzięki czemu potrafili wskazać podobieństwa między Starym Sączem a Krościenkiem nad Dunajcem. Wizyta w Starym Sączu miała związek z legendami o św. Kindze, omawianymi ponadprogramowo na lekcjach języka polskiego.

      Z wycieczki wszyscy wrócili uśmiechnięci i wcale nie zmęczeni.

       

      Oprac.: A.S., zdjęcia: A.W., U.M.

       

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
   • szkola@sp1kroscienko.pl
   • (018)2623070
   • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych