Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 04 września 2023 o godzinie 9:10 w sali gimnastycznej. Uczniowie spotykają się z wychowawcami w salach lekcyjnych po zebraniu ogólnym. Obowiązuje strój apelowy.
REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA
Szanowni Rodzice.
Przypominamy terminy rekrutacji:
22.05.2023r. - 02.06.2023 r. składanie wniosków.
7.06.2023 r.- opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych.
7.06.2023 r.- 15.06.2023 r.- złożenie potwierdzenia woli zapisu dziecka.
20.06.2023 r. - opublikowanie list dzieci zakwalifikowanych.
Dyżur Wakacyjny
Szanowni Rodzice.
Uprzejmie prosimy zapoznać się z zasadami przyjmowania dzieci na okres wakacyjny do oddziałów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Krościenko nad Dunajcem w roku szkolnym 2022/2023.
W załączeniu do pobrania i wydrukowania deklaracje i wnioski. Druki dostępne są również w budynku Punktu przedszkolnego i w zerówkach w szkole.
Deklaracje i wnioski są przyjowane od jutra tj. 18.05.2023r.
Deklaracja_oddzial_przedszkolny(1).docx
III Dzień Teatru w naszej szkole…
Teatr jest po to, by wszystko było inne niż dotąd…
Ta drabina to schody do nieba,
a ta miska pod schodami to księżyc.
Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
a z garnków są hełmy rycerzy.
Ale kto w te czary nie uwierzy?
To jest teatr.
A teatr jest po to,
żeby wszystko było inne niż dotąd.
Żeby iść do domu w zamyśleniu,
w zachwycie.
I już zawsze w misce księżyc widzieć.Joanna Kulmowa
Teatr jest dla dzieci wyjątkową rzeczywistością, w której wszystko może się zdarzyć. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez teatr przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, sprzyja umuzykalnieniu.
W środę 19 kwietnia spędziliśmy dzień w naszej w szkole bardzo kreatywnie i aktywnie. Obchodziliśmy po raz trzeci Międzynarodowy Dzień Teatru. Celem naszej inicjatywy było propagowanie idei obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, wzbudzanie zainteresowania teatrem oraz rozbudzenie osobistego i społecznego potencjału naszych uczniów. Najmłodsi uczniowie klas 0-III przebierali się za postaci z bajek lub baśni, a starsi za postacie z ulubionych książek. Odbył się uroczysty apel. Rozpoczął się od historii teatru. Następnie uczniowie mogli obejrzeć teatr od kulis, poznali budowę sceny, charakter pracy „ludzi teatru”. Teatrzyk „Bajka” zaprezentował bajkę pt: ”Królewna Śnieżka”, a uczniowie klasy IV b legendę pt „Bazyliszek”. Duże zaangażowanie naszych uczniów w zorganizowanie strojów i rekwizytów, perfekcyjne opanowanie kwestii, umiejętności aktorskie oraz serce włożone w przygotowanie sztuk zdecydowały o sukcesie. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami przez licznie zgromadzoną publiczność. Oprawę Dnia Teatru stanowiły ekspozycje związane z teatrem. Na korytarzu można było obejrzeć plakaty teatralne oraz zdjęcia z występów uczniów z poprzednich lat szkoły. Zorganizowano dwa konkursy : „Maska teatralna” i „Odkrycie Roku. „ Maski teatralne przygotowali następujący uczniowie: Teresa Chachuła, Kacper Dyda, Kinga Jandura i Laura Salamon. Wszyscy zasłużyli na nagrody. Tytuł „ODKRYCIE ROKU” zdobyli uczniowie z klasy Ia – I miejsce Michał Kozioł, II miejsce Szymon Gryc, III miejsce Franciszek Stachura. Swoją wspaniałą recytacją chwycili za serca widzów!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za kreatywność i włożoną pracę, a także wspaniałej publiczności za niesamowitą zabawę i zapraszamy za rok!Zajęcia zostały zrealizowane w ramach Międzynarodowego Projektu „Z kulturą mi do twarzy”, Moduł I, Zadanie 19.
Iwona Rysz, Małgorzata Koterba
43
"Herbatka u Królowej"
W ramach projektu " Z kulturą mi do twarzy" wybrani uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w zadaniu "Herbatka u Królowej". W czasie spotkania dzieci uczyły się etykiety związanej z zaparzaniem i piciem herbaty, degustowali różnego rodzaju herbaty, w tym typowo brytyjską- z kropelką mleka. W czasie spotkania uczniowie mogli poznać również sposoby nakrywania stołu do podwieczorku. Wspólnie degustowaliśmy też brytyjskie ciasteczka, które są nieodłącznym elementem podwieczorku.
MODUŁ III- KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ
ZADANIE 18- "Herbatka u Królowej"
Opr. Agnieszka Warzecha i Klaudia Nawalaniec
13
Uczniowie klas V na wiosennej wystawie Artystów Pienińskich
Po otwarciu wiosennej wystawy twórców z regionu Pienin w "Galerii w Ratuszu", z przyjemnością obejrzeliśmy prace z zakresu malarstwa, rzeźby, haftu i fotografii.
Zachwyciły nas nie tylko prace naszych nauczycieli, ale również młodych artystów z Krościenka i okolic.
Zapraszam do obejrzenia relacji.
A. Warzecha
3
TYDZIEŃ EKOLOGICZNY W KLASIE 02
Ostatni tydzień kwietnia u zerówkowiczów z grupy 02 obfitował w zajęcia o tematyce ekologicznej. Głównym celem tygodnia ekologicznego było uświadamianie dzieciom, jak ważną rzeczą w życiu każdego człowieka jest odpowiedzialność za nasze środowisko. Realizując program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, razem z Kubusiem w tygodniu ekologicznym przedszkolaki realizowały Kubusiowe wyzwania. Największym wyzwaniem było przygotowanie grupowej pracy plastycznej pt. Co to znaczy „Być Kubusiowym Przyjacielem Natury”? Dzieci wspólnie z nauczycielami wykonały plakat w którym zawarły najważniejsze zasady przypominające nam jak dbać o środowisko.
Na podsumowanie tygodnia ekologicznego i zbliżającego się Dnia Ziemi w piątek 21 kwietnia dzieci wspólnie z opiekunami wybrały się sprzątać pobliską okolicę. Udało się nam posprzątać bulwary wzdłuż Dunajca lewą i prawą stronę. Pogoda i humory dopisywały, a tym samym przybywało nam chęci do pracy. Zadowoleni z pełnym workiem odpadów wróciliśmy do szkoły.
Elżbieta Burek, Renata Woźniak
10
„Drogą Pienińską 1800 metrów w 180 minut”
W dniu 20 kwietnia 2023 r. klasa V a wzięła udział w projekcie PTTK oddział Szczawnica „Drogą Pienińską 1800 metrów w 180 minut”. W projekcie wzięło udział 12 uczniów, którzy o godzinie 9.00 udali się ścieżką spacerową do Szczawnicy. O godzinie 10.00 spotkaliśmy się z przewodnikiem górskim, panem Zbigniewem Botorem, który poprowadził nas Drogą Pienińską aż do granicy polsko-słowackiej. Po drodze dzieci dowiedziały się o górze Kotońce, o zwycięstwach górskich kajakarzy, o wielkiej powodzi z 1934 r., o św. Kindze oraz o schronisku „Orlica”, do którego udaliśmy się na końcu. Tam mogliśmy odpocząć i zjeść pyszną szarlotkę. W drodze powrotnej podziwiając uroki Pienin pieszo wróciliśmy do Krościenka.
Opr. Agnieszka Warzecha
6
Dzień doświadczeń pt.: "Przyroda to przygoda"
18.04.2023 roku w Naszej Szkole odbył się dzień doświadczeń pt.: „Przyroda to przygoda”. Uczniowie klas VI, VIII a oraz VIII b wraz z paniami E. Mastalską i M. Kwiatek przygotowali dla swoich najmłodszych koleżanek i kolegów szereg ciekawych i zaskakujących doświadczeń. Dzieci mogły obejrzeć i przeprowadzić takie doświadczenia jak: jak napompować balon za pomocą kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej i wody, co podtrzymuje palenie i co dzieje się gdy zabraknie tlenu, działanie i zastosowanie magnesów, ciecz nieniutonowska, wybuch wulkanu, wieża stężeń. Dziewczyny z klasy VIII pokazywały ciekawe zjawiska optyczne jakie można uzyskać za pomocą soczewek Frensela i płytki termochromowej. Kula plazmowa i czarne świetlówki były przedmiotem eksperymentów pokazywanych przez Karola. Młodsi koledzy zobaczyli proces powstania pioruna. Elektrycznością zajęli się Szymon i Kuba, pokazali działanie maszyny elektrostatycznej i sposoby elektryzowania ciał. Dzieci mogły same budować różne obwody elektryczne. Pokazali też różne sposoby otrzymywania energii elektrycznej – z ludzkiego ciała, generatora, z cytryny. O ciśnieniu i próżni opowiadały Julia i Maja, prezentując eksperymenty z wykorzystaniem pojemników próżniowych, baloników i pianek. Nasi najmłodsi uczniowie mieli również okazję używać mikroskopów, przyjrzeć się szkieletowi człowieka, oraz zrobić własne slime.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za przybycie!
E. Mastalska
M. Kwiatek
36
Bezpłatne próbne egzaminy dla uczniów
Zapraszamy uczniów ósmej klasy do przetestowania swojej wiedzy na próbnych egzaminach ósmoklasisty na dyktanda.pl!
Przygotowaliśmy bezpłatne próbne egzaminy dla wszystkich zainteresowanych uczniów, które odzwierciedlają standardy egzaminacyjne.Udostępniliśmy dla Was 34 arkusze - 18 z języka polskiego i 16 z matematyki - w ramach próbnych egzaminów ósmoklasisty. To świetna okazja, by przetestować swoją wiedzę i umiejętności oraz zyskać cenne wskazówki, co do dalszych działań.
Uczniowie, którzy podejmą próbę egzaminu ósmoklasisty, będą mieli do czynienia z różnymi formami pytań, w tym pytaniami otwartymi i zamkniętymi.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej: https://dyktanda.pl/egzamin-osmoklasisty/
Arkusze przygotowane przez doświadczonych egzaminatorów odzwierciedlają standardy egzaminacyjne, co pozwoli Ci na zapoznanie się z formą i treścią zadawanych pytań.Serdecznie pozdrawiamy,
Zespół Dyktanda.pl i Mathematics.live
Stylizowana sesja fotograficzna
Zajęcia kształtujące kreatywność mają na celu wszechstronny rozwój uczniów. Tym razem klasa Va, Vb i VII wzięły udział w stylizowanej sesji fotograficznej. Uczniowie mogli sami przynieść wybrane przez siebie stroje lub wybrać spośród tych, które znajdują się w szkole. Niektórzy uczniowie od razu wiedzieli w jaką postać chcą się wcielić, inni potrzebowali pomocy garderobianych, którzy dzięki swojej wyobraźni potrafili wykreować niezwykłe postacie. Z łatwością można było zaobserwować, kto przed obiektywem aparatu czuje się jak przysłowiowa "ryba w wodzie", a kto potrzebuje zachęty i podpowiedzi dotyczącej wyboru stroju lub pozy przed aparatem.
Nie mniej jednak, wszyscy uczniowie spisali się wspaniale i wszystkim bardzo dziękuję za cudowną zabawę i niezapomniane wrażenia.
Zachęcam do obejrzenia zdjęć.
A. Warzecha
16
Mobilne Laboratoria Przyszłości
4 kwietnia Naszą Szkołę odwiedził jeden z 16 specjalnie wyposażonych busów, które już we wrześniu wyruszyły na drogi wszystkich województw. Zespół edukatorów z pasją przeprowadził dla naszych uczniów interaktywne lekcje. Edukatorzy pokazali jak w praktyce można wykorzystać sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości, którego celem jest wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce i zapewnienie im warunków do wejścia w przesycony technologią świat z odpowiednimi kompetencjami.
8
Ogólnopolska akcja społeczno-edukacyjna ,,Żonkile”
Uczniowie klasy Va wraz z wychowawcą oraz Gminną Biblioteką Publiczną włączyli się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną ,,Żonkile” - upamiętniającą 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na początku wysłuchaliśmy podstawowych informacji dotyczących tej ważnej daty, którą jest 19 kwietnia. Pani Weronika Walkowska, kierownik biblioteki, przybliżyła dzieciom w piękny i przystępny sposób postać Marka Edelmana, który przeżył likwidację getta. W każdą rocznicę wybuchu powstania - 19 kwietnia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Sam zresztą przez wszystkie lata dostawał od anonimowej osoby żonkile jako symbol nadziei. Ponadto przypomnieliśmy postać Ireny Sendlerowej oraz Janusza Korczaka. Wspominając wydarzenia z tamtego okresu, przenieśliśmy się do dawnej Warszawy i młodzi w skupieniu obejrzeli film przedstawiający życie codzienne w okupowanej stolicy.
Po projekcji filmu uczestnicy spotkania wykonali serca z żonkili, a następnie udali się na cmentarz żydowski, znajdujący się przy ul. Sobieskiego - upamiętniając ofiary II wojny światowej. Pod pomnikiem poświęconym tragedii tutejszej społeczności żydowskiej zostały złożone serca z żonkili i bukiet kwiatów. Zapalono także symboliczny znicz.
Mocno wierzymy w to, że tragedia jaka miała miejsce w roku 1943 już nigdy się nie powtórzy. Ufamy rownież, że tą lekcję historii uczniowie zapamiętają na zawsze.
Opr. Agnieszka Warzecha i Weronika Walkowska.
50
Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.: "Młodzież Zapobiega Pożarom"
Nowa 13 kwietnia 2023 r. w Nowym Targu odbyły się Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt.: "Młodzież Zapobiega Pożarom". Naszą szkołę dumnie reprezentował Miłosz Majkrzak - zwycięzca etapu gminnego. Miłosz wykazał się bardzo dużą wiedzą, gratulujemy i życzymy sukcesów w przyszłych edycjach konkursu!
Kolejne nagrody w ramach akcji "Szkoły Pełne Talentów"
WIELKANOCNE ŚWIĘTOWANIE
W ostatni dzień przed wiosenną przerwą świąteczną, na uroczystym apelu klasy piąte przybliżyły wszystkim w przepięknej inscenizacji historię zbawienia,
Okres przedświąteczny był również pretekstem do zorganizowania kolejnego Dnia Regionalnego, tym razem pod nazwą "Pienińskie zwyczaje Wielkanocne". Przy tej okazji uczennica kl. VIIb Laura Salamon przygotowała prezentację multimedialną w ramach projektu "Z kultura mi do twarzy", a w czasie akademii uczniowie prezentowali najważniejsze zwyczaje Wielkanocne naszego regionu. I tak wszyscy mogli zobaczyć, z czego od wieków robiono palmy, co wkładano do koszyczków Wielkanocnych i czym chłopcy polewali dziewczyny w śmigusa - dyngusa. Na koniec rozdano nagrody w konkursach, które odbyły się w ostatnim czasie w szkole, Pani wicedyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili również władze lokalne oraz wracającego do zdrowia Pana Dyrektora.
Marta Wolska
Katarzyna Musiał
34
Wesołych Świąt
PRZEDSZKOLAKI PRZY WIELKANOCNYM STOLE
Tradycyjnie 4 kwietnia w grupie 02 odbyło się uroczyste „Śniadanko Wielkanocne”.
Tego dnia dzieci przyszły do szkoły w odświętnych strojach. Chętnie angażowały się w przygotowanie wielkanocnego stołu do którego zasiadły, aby w gronie najbliższych kolegów podzielić się jajkiem i złożyć sobie życzenia.
Ten dzień miał wyjątkowy charakter: dzieci wykonały taniec świąteczny pt. „Alleluja” oraz śpiewały piosenki o tematyce świątecznej. Śniadanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze.
Dziękujemy Pani Marzenie Piotrowskiej za pyszne ciasteczka w kształcie jajek.
Elżbieta Burek, Renata Woźniak
2
Archiwum Aktualności
- Wrzesień 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Czerwiec 2021
- Wszystkie