• POMAGAMY BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM W SCHRONISKACH

     • Eko Zwierzaki” – „Tusz do paki”

      POMAGAMY BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM W SCHRONISKACH

      Nasza szkoła zaangażowała się w akcję „Eko Zwierzaki”  – „Tusz do paki”.  W szkole są specjalnie oznaczone kartony, do których można będzie wrzucać przez cały rok szkolny zużyte tusze z drukarek atramentowych. Dochód zostanie przeznaczony na karmę dla zwierząt w schroniskach.  Im więcej zbierzemy tuszy tym więcej zwierząt otrzyma żywność. Wszystko dzięki współpracy organizatorów akcji z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce. 

      Pamiętaj! W domu zapakuj tusz do woreczka.

     • NIEPODLEGŁA DO HUMNU!

     • Szanowni Państwo,

      samorządy, instytucje kultury, szkoły, organizacje społeczne i mieszkańców zapraszamy do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe, w ramach corocznej akcji "Niepodległa do Hymnu". Swój udział w akcji można zgłaszać za pośrednictwem formularza na stronie niepodlegla.gov.pl.

      Uczcijmy wspólnie kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości! Wszyscy razem, bez względu na to, gdzie będziemy – 11 listopada w samo południe zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego. Zachęcamy do tego każdego Polaka, w kraju i za granicą, nad morzem i na szczytach gór, w malutkich wsiach i największych metropoliach, zachęcamy do śpiewania wraz z przyjaciółmi, rodziną, współlokatorami, sąsiadami, z akompaniamentem lub bez. Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany 11 listopada podczas oficjalnych uroczystości państwowych i samorządowych, podczas niewielkich wydarzeń lokalnych i w gronie rodzinnym, w kraju i za granicą.

      Do udziału w akcji szczególnie zachęcamy samorządowych organizatorów uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do zgłaszania i promocji wspólnego śpiewania Hymnu w Państwa miejscowościach za pośrednictwem formularza na stronie niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/. Zgłoszone wydarzenia będą widoczne na mapie akcji "Niepodległa do Hymnu".

      Wszystkich, którzy zamierzają wziąć udział we wspólnym śpiewaniu hymnu, zachęcamy do umieszczenia zdjęć i filmików w mediach społecznościowych z hasztagiem #niepodlegladohymnu.

      SŁOWA HYMNU PAŃSTWOWEGO
      NUTY HYMNU ROZPISANE NA GŁOS
      NUTY HYMNU ROZPISANE NA FORTEPIAN
      NUTY HYMNU WERSJA UPROSZCZONA

      Nagranie Hymnu Państwowego – wyk.: Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Chór Żeński Filharmonii Narodowej, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Bolesław Szulia – dyrygent, przygotowanie chóru: Andrzej Banasiewicz (4 zwrotki, nagranie w opracowaniu Kazimierza Sikorskiego – harmonizacja i Jana Adama Maklakiewicza – instrumentacja), Polskie Radio S.A., 2002

       

      cover
                             photo

       

      Akcję „Niepodległa do Hymnu” Biuro Programu „Niepodległa” zainicjowało w 2018 roku, w stulecie odzyskanie niepodległości. Wówczas to, blisko 3 lata temu, wzięło w niej udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach! Od tamtej pory co roku pokazujemy, że jesteśmy jedną biało-czerwoną rodziną i świętujemy razem jedno z najpiękniejszych polskich świąt. Więcej informacji na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-do-hymnu-dolacz-do-akcji-11-listopada/.

      Serdecznie zapraszamy do wspólnego śpiewania Hymnu.

      Biuro Programu "Niepodległa"

    • WYCIECZKA DO KRAKOWA
     • WYCIECZKA DO KRAKOWA

     • 11.10.2021r. uczniowie klasy IIa i IIIb skoro świt wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym przystankiem był  Ogród Zoologiczny. Tam mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Idąc alejkami ogrodu, oglądali  z bliska zwierzęta, poznali ich wygląd i tryb życia. Nasza wyprawa okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak również skarbnicą wiedzy przyrodniczej.
         Drugim przystankiem był  Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia. Ich zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością. Uczniowie podzieleni na grupy mogli własnoręcznie przeprowadzić doświadczenia. Następną atrakcją wycieczki był seans filmu pt” Marzenie o lataniu w 3D.
         Wycieczka bardzo podobała się uczniom, którzy w ciekawy sposób poszerzali wiedzę i zdobywali nowe umiejętności. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki. Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy opiekowali się zaciekawioną i pełną werwy gromadką.

                                                                   Iwona Rysz

                                                         Marta Chrobak- Wójciak

       

    • Wycieczka integracyjna klas IVA i IVB
     • Wycieczka integracyjna klas IVA i IVB

     • W środę 6 października odbyła się dawno wyczekiwana wycieczka klas czwartych do Wąwozu
      Homole w Jaworkach.

      Oprócz samego rezerwatu uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili jeszcze dawną cerkiew greko-
      katolicką w Szlachtowej, a po Muzeum Pienińskim oprowadziła ich pani Marta, zaznajamiając uczniów z kulturą dawniej mieszkających na tych terenach Łemków. W muzeum grupa miała też okazję obejrzeć wystawę dotyczącą folkloru górali pienińskich oraz poznać historię uzdrowiska w Szczawnicy.
      Dodatkowym i bardzo ciekawym punktem podczas zwiedzania była prezentacja rodzinnego drzewa
      genealogicznego przygotowana przez Rafała – ucznia klasy IVA.
      Po wizycie w muzeum przyszedł czas na Wąwóz Homole, gdzie pod czujnym okiem przewodnika
      – pani Zofii cała grupa pokonała dzielnie nawet najtrudniejsze przeszkody terenowe. Na górze, w szałasie
      Bukowinki na dzieciaki, nauczycieli i rodziców czekał ciepły poczęstunek.
      To właśnie tam odbyło się podsumowanie informacji zdobytych podczas wcześniejszego zwiedzania i
      quiz z nagrodami. Okazało się, że chłopcy i dziewczęta bardzo uważnie słuchali przewodników i chętnie
      odpowiadali na takie pytania, jak np.: Co to jest zbyrcok? Jak nazywa się świątynia greko-katolicka lub
      żydowska? Jaki kolor szlaku zaprowadził nas na Bukowinki? Do jakiej większej rzeki wpada potok
      Grajcarek? ...i wiele, wiele innych.
      Na sam koniec uczestnicy wycieczki zjechali w dół wyciągiem krzesełkowym, co, jak się okazało,
      stanowiło najlepszą atrakcję dla wszystkich.
      Powrót do Krościenka odbywał się w pogodnej atmosferze.

      tekst: Agnieszka Stopka
      zdjęcia: Agnieszka Warzecha

    • WYCIECZKA DOLINĄ POPRADU
     • WYCIECZKA DOLINĄ POPRADU

     • 4 października 2021 klasy VII i VIII uczestniczyły w organizowanej przez szkołę wycieczce Doliną Popradu. Wycieczka rozpoczęła się wyjazdem na wieżę widokową Słotwiny i spacerem w koronach drzew. Po przechadzce krynickim deptakiem uczniowie degustowali wody mineralne w Pijalni. Następnie zrelaksowali się w Ogrodach sensorycznych w Muszynie. Prawdziwym rarytasem było zwiedzanie cerkwi św. Jakuba  w Powroźniku. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO .

      Wycieczka zorganizowana była w ramach projektu „Odkrywamy Małopolskę”. Koszty wycieczki pokrył Urząd Marszałkowski i Gmina Krościenko n.D.

    • Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
     • Wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

     • W dniu 30 września odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W wyborach wzięło udział 103 uczniów, którzy oddali 103 ważne głosy.

      Liczenie głosów odbyło się zaraz po wyborach, a wyniki przedstawiają się następująco:

      Mikołaj Kubik- 55 głosów

      Katarzyna Kacwin- 26 głosów

      Szymon Porębski- 22 głosy

      Serdecznie gratulujemy Mikołajowi Kubikowi objęcia funkcji Przewodniczącego Szkoły, a pozostałym kandydatom wejścia w skład rady uczniowskiej.

       

      Agnieszka Warzecha

      Opiekun Samorządu Uczniowskiego

    • Wycieczka do Zubrzycy
     • Wycieczka do Zubrzycy

     • Dnia 24 września uczniowie klas drugich udali się do Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Uczestniczyli tam w warsztatach pt. „Od ziarna do chleba”, w czasie których mogli poznać poszczególne etapy wypieku chleba. Dawna Orawa, to czarny chleb i moskol wypiekany przez każdą gospodynię. W trakcie zajęć uczniowie zobaczyli jak młócono zboże cepami, czyszczono ziarno na przetakach, mielono je na żarnach, a następnie zarabiano ciasto i formowano moskole, które następnie  piekło się na blasze. Pani edukator opowiadała  zarówno o dawnych zwyczajach związanych z wypiekiem chleba, jak i pracach związanych z jego przygotowaniem.
      Uczniowie obejrzeli jeszcze kilka pomieszczeń skansenu i bawili się świetnie na pobliskim placu zabaw. Wszyscy kupili sobie też pamiątki przypominające im o tej wycieczce. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do McDonald.'s .
      Wycieczka w jesiennych barwach udała się. Wszyscy wrócili do domu w radosnych nastrojach i na pewno bogatsi o nowe doświadczenia. Wychowawca dziękuje mamom, które jak zwykle wspierały swoją obecnością i pomagały okiełznać „energetyczną gromadkę”.

      Iwona Rysz

       

     • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

     • SPECJALNA NIESPODZIANKA Z OKAZJI „DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA”

      Dziecko, któremu codziennie czytamy czuje się ważne i kochane.

      Z okazji „DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA” dobranocka z księgarni TRZY KROPKI, dedykowana sześciolatkom z oddziału 01 oraz wszystkim dzieciom z „naszej” szkoły.

       

      Bardzo, bardzo dziękujemy Pani Uli, za wyjątkowe zaprezentowanie bajki !

      Dziękujemy mamie Antosia za pomoc w organizacji niespodzianki.

      Agnieszka Kołek

    • 50 Jubileuszowy Rajd Szlakami Partyzantów
     • 50 Jubileuszowy Rajd Szlakami Partyzantów

     • 50 Jubileuszowy Rajd Szlakami Partyzantów organizowany rokrocznie przez Oddział PTTK z Krościenka nad Dunajcem odbył się w tym roku 16 września. W tegorocznej imprezie wzięło udział około 500 uczniów wraz z opiekunami reprezentującymi szkoły podstawowe oraz licea z naszego regionu. Piechurzy ze SP w Krościenku n.D rozpoczęli wędrówkę o godz. 8.30 w Krośnicy dołączając do grupy młodzieży z tamtejszej szkoły. W rajdzie brało udział 16 uczniów z klas 5,7 i 8, którzy wędrowali na Lubań (1211 m n.p.m.), a następnie do Ochotnicy Dolnej pod baczną opieką Pani Agnieszki Warzechy i Pani Klaudii Nawalaniec. Mimo upalnej pogody, uczniowie okazali się niestrudzonymi wędrowcami na gorczańskich szlakach. Przy okazji mogli sobie przypomnieć o niechlubnych wydarzeniach, które miały miejsce na Podhalu w trakcie II wojny  światowej, a w szczególności w trakcie Krwawej Wigilii z 23 grudnia 1944 roku, gdy w wyniku pacyfikacji wsi Ochotnica Dolna przez Niemców, zginęło 56 jej mieszkańców, o czym opowiedział wójt gminy Ochotnica Dolna, pan Tadeusz Królczyk. Pan wójt podziękował także organizatorom oraz wyraził nadzieję, że pamięć o wydarzeniach z przeszłości nie zostanie zapomniana. Wydarzeniem wieńczącym część oficjalną było złożenie wieńcy oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiar pacyfikacji wsi oraz na cmentarzu w celu uczczenia pamięci zamordowanych mieszkańców Ochotnicy. Kolejnym elementem imprezy był przegląd piosenki partyzanckiej, w którym nasza koleżanka, Klara Pawłowska z kl. VII a zaśpiewała autorską piosenkę do melodii „Dziś idę walczyć mamo…”. Po nim uczestnicy udali się na wspólny posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy i Tylmanowej oraz na odpoczynek, w czasie którego można było porozmawiać z potomkami partyzantów, nabyć ciekawą literaturę, zobaczyć repliki broni przywiezione przez Muzeum Armii Krajowej w Krakowie lub zagrać w grę. Po skończonej imprezie uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń, choć nieco zmęczeni.

    • Międzynarodowy Dzień Kropki
     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy, więc  nie mogło go zabraknąć w naszej szkole. Obchodzimy ten dzień tak uroczyście od 4 lat. W tym roku grono uczniów powiększyło się – świętowali ten dzień wszyscy uczniowie klas 0- III i dzieci przebywające na świetlicy pod kierunkiem pani Joanny Chrobak i Eweliny Chodniczak.

      Każdy uczeń ma w sobie jakiś talent – trzeba poznać swoje mocne strony i świetnie wspólnie się bawić.  Wierzcie mi, że każdy ma jakieś SUPERMOCE.
      W tym dniu nie mogło zabraknąć rozmyślań o Vashti- głównej bohaterce książki „Kropka” Uczniowie szukali mocnych stron nie tylko w sobie , lecz też  u kolegów i koleżanek.
      Dzieciaki były ozdobione kropkami, pojawiły się biedronki, muchomory i inne postacie.  Na zajęciach powstały piękne prace plastyczne. Była też gra terenowa „Kropka”.
      Odbył się apel na boisku szkolnym i rozdane zostały nagrody i dyplomy na najciekawszy, najbardziej kreatywny strój kropki.
      To wspaniałe święto, niech trwa cały rok!

                                     
       

    • Przypomnienie - spotkania z rodzicami
     • Przypomnienie - spotkania z rodzicami

     • Przypominamy, że dzisiaj 15 września (środa) o godzinie 17.00 odbędą się spotkania rodziców z wychowawcami.

      Pamiętajmy również na co dzień, że wchodząc na teren Szkoły wszystkich rodziców obowiązuje zasłanianie ust i nosa maseczką. Uniknijmy zdalnego nauczania!

     • PRZYPOMNIENIE

     • Przypominam osobom, które nie brały udziału w spotkaniu informacyjnym o szczepieniach, że deklaracje na szczepienia dzieci od 12 roku życia i ch rodzin można jeszcze składać w sekretariacie szkoły do poniedziałku 13 września.

      J. Piotrowski

    • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

     • 1.09.2021 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Uczniowie z  uśmiechem na twarzy i w galowych strojach stawili się w szkole, aby rozpocząć nowy rok szkolny. Wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom życzymy owocnego, pełnego wytrwałości i optymizmu nowego roku szkolnego.

      1 września to też rocznica wybuchu II wojny światowej, w związku z tym uczniowie naszej szkoły złożyli symboliczną wiązankę kwiatów oraz zapalili znicz przy obelisku na Starym Cmentarzu.

    • WITAJ SZKOŁO
     • WITAJ SZKOŁO

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

      Nowy rok szkolny rozpoczynamy Mszą Świętą o godzinie 8.00. Następnie przechodzimy do szkoły i około godziny 9.15 odbędzie się spotkanie wszystkich uczniów z nauczycielami i dyrekcją szkoły. Jeżeli będą opady deszczu uczniowie od razu udają się do swoich klas.

       

      Obowiązują procedury bezpieczeństwa jak w ubiegłym roku szkolnym (w zakładce zarządzenia). Przede wszystkim do szkoły przychodzą  uczniowie zdrowi, a w przestrzeniach wspólnych nadal obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Proszę rodziców o ograniczenie wchodzenia do budynku szkoły (obowiązkowo zakrywanie ust i nosa). Proszę również pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas podjeżdżania samochodami, zachęcam do korzystania z nowych miejsc parkingowych.

     • Listy dzieci do oddziałów przedszkolnych

     • Szanowni Rodzice !

      Listy z podziałem dzieci do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2021/2022 zostały wywieszone na tablicy ogłoszeń w budynku szkoły. Wjeście do szkoły od ulicy Pienińskiej.

    • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021
     • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

     • 25 czerwca, uroczystą akademią, podczas której wręczone zostały nagrody za całoroczną pracę, zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021.

      Wśród wyróżnianych i nagradzanych, byli uczniowie z najwyższymi średnimi, uczniowie ze 100 % frekwencją oraz rodzice którzy wyróżnili się wrażliwością i największym zaangażowaniem w życie szkoły.

      Dzień zakończenia roku szkolnego to wyczekiwany przez wszystkich dzień, zapowiadający dwa miesiące wspaniałych przygód oraz beztroskiego odpoczynku. To dzień rozpoczynający upragnione wakacje. 

      Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci, zwłaszcza tym, którzy byli z nami po raz ostatni, czyli uczniom klas ósmych. Pożegnaliśmy naszych Ósmoklasistów – było mnóstwo emocji, łzy wzruszenia, smutek i żal z powodu rozstania. Wychowawcy też kręciły się łzy w oczach. Pan Dyrektor Jacek Piotrowski podziękował ósmoklasistom za owocne lata nauki w naszej szkole i życzył  dostania się do wymarzonych szkół.
      Absolwentom mówimy: „Do widzenia i powodzenia". Zawsze będziecie mile widziani w naszych progach. Mamy nadzieję, że będziecie nas odwiedzać i opowiadać o swoich sukcesach w przyszłych szkołach.

      Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy udanych, bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.

       

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
   • szkola@sp1kroscienko.pl
   • (018)2623070
   • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem
 • Galeria zdjęć

   brak danych