• I Dzień Teatru w naszej szkole…

     • I Dzień Teatru w naszej szkole…

      Teatr jest po to, by wszystko było inne niż dotąd…

      Ta drabina to schody do nieba,
      a ta miska pod schodami to księżyc.
      Tamten miecz to zwyczajny pogrzebacz,
      a z garnków są hełmy rycerzy.
      Ale kto w te czary nie uwierzy?
      To jest teatr.
      A teatr jest po to,
      żeby wszystko było inne niż dotąd.
      Żeby iść do domu w zamyśleniu,
      w zachwycie.
                                                 I już zawsze w misce księżyc widzieć.                                                            

       Joanna Kulmowa

      Teatr jest dla dzieci wyjątkową rzeczywistością, w której wszystko może się zdarzyć. Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne przynosi im wiele korzyści, rozwija wyobraźnię, doskonali mowę, sprzyja umuzykalnieniu. 

                We wtorek tym tygodniu w naszej w szkole  spędziliśmy bardzo kreatywnie i aktywnie. Obchodziliśmy Dzień Teatru.

               Celem naszej inicjatywy było propagowanie idei obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, wzbudzanie zainteresowania teatrem oraz rozbudzenie osobistego i społecznego potencjału naszych uczniów.

                    Najmłodsi uczniowie klas 0-III przebierali się za postaci z bajek lub baśni.     

            Następnie recytowali wiersze i scenki publiczności na sali gimnastycznej. Teatrzyk „Bajka” zaprezentował bajkę pt: ”Tymoteusz Rym Cim Cim”. Bajka opowiadała o przygodach sympatycznego i wesołego misia, który szukał prawdziwego przyjaciela. To piękna bajka, która przekazuje uniwersalną prawdę o sile przyjaźni.

              Uczniowie mogli obejrzeć teatr od kulis, poznali budowę sceny, charakter pracy „ludzi teatru”, poznali różne rodzaje teatrów, mogli zrobić sobie zdjęcie w ramie, uczennice i uczniowie ze starszych klas malowali chętnym twarze.

      W trakcie lekcji uczniowie ze szkolnego koła teatralnego wchodzili do klas i odgrywali spontaniczne scenki, np. Kopciuszek chodził i zaglądał pod ławki, bo szukał swego pantofelka, Królewicz szukał Kopciuszka, zdejmował komuś buta i przymierzał, Czerwony Kapturek rozdawał dzieciom cukierki, które miał w koszyku.

            Oprawę Dnia Teatru stanowiły ekspozycje związane z teatrem. Na korytarzach można było obejrzeć plakaty teatralne oraz te wykonane przez uczniów naszej szkoły. Chętni uczniowie przygotowali prezentacje na temat teatru. Na holu znajdowało się również Kostiumowo- kącik z kostiumami, maskami, pacynkami i kukiełkami.

        Tytuł  „ODKRYCIE ROKU”  zdobyła uczennica klasy Ia – Aleksandra Sysiak, która swoją wspaniałą recytacją chwyciła za serca widzów.

      !

      Na koniec dziękujemy wszystkim uczestnikom za kreatywność i włożoną pracę, a także wspaniałej publiczności za niesamowitą zabawę i zapraszamy za rok!

      Małgorzata Koterba i Iwona Rysz

       

       

     • LISTY KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH W POSTĘPOWANIU REKRUTACYJNYM NA ROK SZKOLNY 2019/2020

     • Szanowni Rodzice.

      Dnia 10 kwietnia zostały opublikowane listy kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2019/2020. Listy zostały wywieszone w budynku szkoły i w budynku punktu przedszkolnego.

      W dniach 10- 17 kwietnia rodzic ma obowiązek potwierdzić wolę zapisu dziecka w sekretariacie szkoły.

      Sekretariat czynny w godzinach 7.30-15.30.

     • INFORMACJA O PRACY SZKOŁY

     • Witam ponownie!Komitet strajkowy podjął decyzje o kontynuowaniu strajku do końca tygodnia, to jest do piątku 12 kwietnia. Od poniedziałku 15 kwietnia do środy 17 kwietnia odbędzie się egzamin ósmoklasistów. W tych dniach nie ma zajęć dydaktycznych. Przypominam, że w dniach strajku i egzaminów szkoła zapewnia opiekę świetlicową wszystkim uczniom zgodnie z godzinami pracy szkoły. Przerwa świąteczna trwa od 18 do 23 kwietnia. Punkt przedszkolny i odziały przedszkolne pracują od poniedziałku do piątku w stałych godzinach, będą również czynne we wtorek 23 kwietnia. Przepraszam za wszelkie niedogodności związane z zaistniałą sytuację, a w razie pytań proszę o kontakt.J. Piotrowski

     • Informacja o pracy szkoły w dniu 10.04.2019 r.

     • Szanowni Rodzice.

      Informuję, iż decyzją Komitetu Strajkowego strajk w naszej szkole  został przedłużony o kolejny dzień. Dzieci, które nie mogą pozostać w domach będą objęte opieką świetlicową. Proszę o wyrozumiałość - J. Piotrowski.

     • Informacja o pracy szkoły

     • Szanowni Rodzice.

      Otrzymałem informację od Komitetu Strajkowego, że w dniu jutrzejszym tj. wtorek 9 kwietnia strajk w naszej szkole będzie kontynuowany. Dzieci, które nie mogą pozostać w domach będą objęte opieką świetlicową. Proszę o wyrozumiałość - J. Piotrowski.

     • Informacja o pracy szkoły w okresie strajku

     • Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 1 im. A. Mickiewicza w Krościenku n.D informuje, iż dnia 08.04.2019 r. (poniedziałek) w szkole odbędzie się strajk. Dzieci i uczniowie, którzy nie mogą pozostać w domu będą mieli zapewnioną opiekę w szkole zgodnie z planem lekcji, świetlica pracuje do godz. 16.00. Wszystkie informacje będą przekazywane na bieżąco poprzez dziennik elektroniczny, umieszczane na stronie internetowej szkoły i wywieszane na budynku szkoły i punktu przedszkolnego. Proszę Państwa o wyrozumiałość. W razie pytań proszę o kontakt.

     • Spotkanie z p. Justyną Mazurek-Schrom z Fundacji Kultury Irlandzkiej

     • Obchody dnia Świętego Patryka w towarzystwie wiceprezesa Zarządu Fundacji Kultury Irlandzkiej- Pani Justyny Mazurek-Schramm oraz Pani Joanny Barańskiej z Zespołu Tańca Irlandzkiego Eriu z Krakowa były w tym roku wyjątkowo roztańczone i kolorowe.

      Spotkanie na sali gimnastycznej rozpoczęło się od prezentacji rodzajów tańca irlandzkiego-Jig i Reel, podstawowych kroków i stroju. Pani Justyna opowiedziała wiele ciekawostek historycznych dotyczących technik tańca, które pięknie zwizualizowała nam Pani Joanna.

      Dla Irlandczyków niezwykle ważne znaczenie, oprócz tańca, ma także muzyka. Była ona przez wieki przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie. Wśród instrumentów, na których grają Irlandczycy możemy wyróżnić: skrzypce, flet irlandzki, tin whistle (flażolet), harfa celtycka, uilleann pipes (dudy irlandzkie) oraz bodhrán. Ostatnio do instrumentarium dołączyła także gitara. Niektóre z tych instrumentów mogliśmy zobaczyć podczas kolejnej części zajęć z Panią Justyną.  

      W warsztatach tańca irlandzkiego z Panią Joanna z Eriu wzięły w tym roku udział klasy IV a i IV b. Były to tańce SETOWE oraz TAŃCE CÉILI. Uczestnicy świetnie się bawili przy dźwiękach muzyki irlandzkiej, szybko zapamiętując kroki, które przecież nie są wcale takie łatwe.

      Kolejna część zajęć z udziałem Pani Justyny przewidywała spotkanie z uczniami w klasach. Tematem tych zajęć były dla klas młodszych baśnie i bajki irlandzkie, a dla starszych Irlandzkie Odrodzenie. W niezwykle ciekawy i przystępny sposób mogliśmy poznać historię olbrzyma Finn MacCumhaill (Finn McCool), legendę o Osjanie i tajemniczym lądzie zwanym Tir-na-nÓg, legendę o Św. Patryku oraz legendę o dzieciach Króla Lira.

      Natomiast starsi uczniowie zapoznając się z faktami historycznymi i drogą Irlandii do niepodległości, mogli porównać w tym kontekście walkę Polaków i nasze dążenia i działalność niepodległościową.

      Spotkanie zakończyło się podziękowaniem Pani Justynie Mazurek-Schramm przez uczniów z klas VII i VIII za przygotowane zajęcia oraz wręczeniem pięknego obrazu namalowanego przez jedną z naszych utalentowanych uczennic- Karolinę Kwiatek.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

      Agnieszka Warzecha

       

       

      Przydatne strony internetowe:

      Taniec irlandzki: http://www.irishroots.pl/taniec-rodzaje.htm

      Muzyka irlandzka: http://www.irishroots.pl/muzyka-rodzaje.htm

      Literatura: http://www.irishroots.pl/literatura-pisarze.htm

      Legendy irlandzkie: https://miastodzieci.pl/bajki/dzieci-krola-lira-legendy-irlandzkie/

     • „Ambaras w bajkowym lesie”

     • 22 marca moja klasa IIa pod opieką wychowawczyni – pani Iwony wystąpiła dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III. Przedstawiliśmy bajkę pt: „Ambaras w bajkowym lesie” Mieliśmy piękne stroje. Na dekorację składały się: domek babci, chatka Baby Jagi i leśna kurtyna. Potem dziewczynki zaprezentowały taniec kwiatów do utworu „Walc Kwiatów” Piotra Czajkowskiego. Występ był bardzo udany. Wystąpiliśmy jak prawdziwi aktorzy. Następnie uczennice klasy Ia recytowały wiersze, a dzieci z zerówki zaśpiewały piosenkę o wiośnie. Po występie posprzątaliśmy i niestety musieliśmy wrócić do klasy.

                                                                               Hubert Ch. i Aleksandra K- uczniowie klasy IIa

      Ponieważ uczyliśmy się pisać notatkę kronikarską, więc zamieszczam notatkę moich uczniów.

      Iwona Rysz

     • Pokaz Mody Wiosennej w przedszkolu

     • Po długiej i mroźnej zimie, chcemy ciepła, pięknych kwiatów, zielonych drzew i śpiewających ptaków. Z pewnością w naszym przedszkolu już zagościła wiosna. Stało się to za sprawą żabek i bocianów, motyli, pszczółek i biedronek, kwiatów i Pań Wiosen, za które przebrały się dzieci. Sala przedszkolna zamieniła się w Dom Mody, w którym odbył się prawdziwy Pokaz Mody Wiosennej. Spacerujące profesjonalnie po „wybiegu” dzieci, zaprezentowały wspaniałą Kolekcję Wiosenną przy dźwiękach nastrojowych utworów muzycznych. Wszystkie kreacje były wyjątkowe i oryginalne, zaprojektowane według własnych pomysłów. Pokaz Mody Wiosennej zakończył się wręczeniem dyplomów i pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników. Następnie wesołym, barwnym korowodem  przeszliśmy wokół szkoły, by powitać WIOSNĘ. Aby tradycji stało się zadość przedszkolaki pożegnały zimę i wraz z „Marzanną” śpiewem powitały wiosnę. Mamy nadzieję, że ta barwna i radosna impreza wiosenna rozbudziła wyobraźnię dzieci, pozwoliła im odkryć w sobie odwagę odsuwając lęk przed publiczną autoprezentacją i zainspirowała do dalszej, twórczej aktywności.

     • VII edycja konkursu "Twoja ulubiona opowieść biblijna"

     • Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z Tygodnikiem Katolickim "Niedziela" i wydawnictwem Ewerro sp. z o.o. zaprasza do udziału w VII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci pn. "Twoja ulubiona opowieść biblijna". Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku 4-13 lat z całej Polski.

      Konkurs rokrocznie uzyskuje większe uznanie, co przekłada się na rosnącą liczbę uczestników. W poprzedniej edycji Konkursu zgłoszonych zostało niespełna 5000 prac wykonanych przez dzieci z całej Polski.

      Zadaniem konkursowym jest przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej obrazującej ulubioną scenę ze Starego lub Nowego Testamentu. Konkurs łączy w sobie cechy konkursu plastycznego z propagowaniem wiedzy o Piśmie Świętym. Na laureatów czekają ciekawe i wyjątkowe nagrody, na czele z publikacją 12 (4 z każdej kategorii wiekowej) zwycięskich prac w wyjątkowym kalendarzu na rok 2020.     

      Zgłoszona praca musi być wykonana na papierze w formacie A4, w orientacji poziomej. Prace konkursowe należy przesyłać do 30 kwietnia 2019­­ r. na adres Centrum Rozwoju Lokalnego, ul. Zaparkowa 23, 42-400 Zawiercie lub dostarczyć osobiście w dni robocze w godz. 7.00-15.00 pod wskazany adres.

      Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na oficjalnej stronie: tuob.crl.org.pl

      Zachęcamy do śledzenia profilu konkursu na Facebooku, gdzie publikowane będą najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji.

      Profil na Facebooku: facebook.com/KonkursTUOB

      Prosimy o oznaczanie wszystkich wpisów w mediach społecznościowych hasztagiem #TUOB2019       

     • Plan zajęć o tematyce irlandzkiej prowadzonych przez Panią Justynę Mazurek Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania.

     • Plan zajęć o tematyce irlandzkiej prowadzonych przez Panią Justynę Mazurek Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania.

       

      1. Pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu tancerki z zespołu tańca irlandzkiego Eriu z Krakowa

      2. Warsztaty tańca irlandzkiego dla klasy IV a i IV b

      3. Zajęcia z Panią Justyną Mazurek-Schramm na temat bajek i baśni irlandzkich dla klas IV a i IV b

      4. Zajęcia z Panią Justyną Mazurek-Schramm na temat bajek i baśni irlandzkich dla klas V a

      5. Zajęcia z Panią Justyną Mazurek-Schramm na temat bajek i baśni irlandzkich dla klas VI a i VI b

      6. Zajęcia z Panią Justyną Mazurek-Schramm na temat bajek i baśni irlandzkich dla klas VII i VIII

       

       

       

     • Dzień Świętego Patryka

     • Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii, został uczczony w naszej szkole przez organizację różnych konkursów: konkurs na symbol Irlandii oraz konkurs wiedzy o Irlandii; oraz prelekcję na temat Irlandii pt. „Irlandia- szmaragdowa wyspa”. Sala, w której odbywała się prelekcja ozdobiona była pięknymi irlandzkimi fotografiami oraz ozdobami związanymi z zielona wyspą. Klimat panujący na sali sprzyjał zasłuchaniu uczniów i pomagał bardziej zobrazować wszystkie tematy, o których mówił nauczyciel.

      W czasie prelekcji uczniowie mogli dowiedzieć się o położeniu Irlandii, podziale terytorialnym, elementach krajobrazu, polityce, walucie, codziennym życiu ludzi, sportach, symbolach narodowych, religii, wierzeniach, zabytkach, Św. Patryku- patronie Irlandii, języku urzędowym, klimacie, wierzeniach, religii i sportach. Jak się okazało, uczniom najbardziej podobał się fragment o muzyce i tańcu irlandzkim. Uczniowie mogli obejrzeć krótki filmik o obchodach dnia Św. Patryka w Dublinie oraz fragment festiwalu, na którym prezentowano taniec irlandzki Riverdance. Uczniowie mogli także posłuchać typowej muzyki irlandzkiej.

      Spotkanie zakończyło się odczytaniem irlandzkich życzeń dla przyjaciela w języku angielskim i polskim.

      W dniu 25 marca będzie gościła w naszej szkole Pani Justyna Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania, która zapozna uczniów ze starszych klas z Seamusem Heaneyem i Celtyckim Odrodzeniem. Uczniowie z młodszych klas będą natomiast brać udział w zajęciach o tematyce baśniowej połączonymi z zajęciami plastycznymi. 

      Ponadto uczniowie klas 4-8 będą mogli obejrzeć występ przedstawicieli zespołu tańca irlandzkiego Eriu, którzy zaprezentują podstawowe kroki w butach miękkich i twardych w tańcu Riverdance i brać udział w mini kursie tańca. Już nie możemy się doczekać!

       

      Agnieszka Warzecha

     • „Starsi czytają młodszym”

     • „Starsi czytają młodszym”

      Wiadomo, że głośne czytanie jest bardzo ważne dla rozwoju każdego dziecka: ćwiczy pamięć i koncentrację, pomaga w nauce, rozwija wyobraźnię i uczy samodzielnego myślenia. Dlatego w naszej szkole od wielu lat oprócz codziennego czytania przez wychowawców, prowadzimy akcję czytelniczą „Starsi czytają młodszym…”

      W tym roku do połowy marca czytali: uczniowie, starsi koledzy, rodzice, babcie, dziadkowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście – łącznie 21 osób.

      Zachęcamy każdego do udziału w naszej akcji. Dzieci z zerówki, pierwszej, drugiej a nawet trzeciej klasy bardzo lubią słuchać głośnego czytania.

      K. Walosik

     • MOBILNA STREFA ANIMACJI

     • Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Gorce-Pieniny przedszkolaki oraz młodsi uczniowie naszej szkoły mogli skorzystać z "Mobilnej Strefy Animacji". Dzieci mogły pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni i spotkać się oko w oko z bajkowymi postaciami. Dla Niektórych spotkanie z Myszką Miki czy Pszczółką Mają było ogromnym stresem, ale po chwili na twarzach wszystkich dzieci pojawiał się uśmiech. Bardzo dziękujemy za udostępnienie strojów oraz "dmuchańca".

      J. Komorek

     • "TYDZIEŃ DLA WIKTORII" GORĄCE PODZIĘKOWANIA

     • „Żadne piękno nie równa się z pięknem dobrego serca”

      Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu dziękują wszystkim rodzicom, uczniom  i nauczycielom za włączenie się do akcji „Tydzień dla Wiktorii”. Wolontariusze, którzy podjęli się jej organizacji i dzielnie przez tydzień sprzedawali wspaniałe wypieki, sałatki, soki oraz inne pyszności, wykonali „kawał dobrej roboty”. Dzięki niesamowitej życzliwości wszystkich osób dobrego serca udało nam się zebrać kwotę 1822,72 zł, która została przeznaczona na leczenie małej Wiktorii. Jesteście wielcy!!! Dziękujemy!!!

      J. Chrobak, M. Gębala

     • Róża z krepiny - warsztaty

     • 12.03.2019 w bibliotece szkolnej, dziewczynki z II grupy kółka „Hafcik” uczestniczyły w warsztatach pt. „Róża z krepiny”, prowadzonych przez panią Barbarę Majerczak- absolwentkę naszej szkoły i mamę Julki z czwartej klasy. Wykonanie królowej kwiatów wymagało sporo cierpliwości, wytrwałości, dokładności i trochę czasu, ale dało wiele radości i wielką satysfakcję z końcowego efektu! Prawda, że wszystkie róże wyszły pięknie?!
      Dziewczynki wyraziły wielką ochotę na kontynuację warsztatów.
      Dziękujemy pani Basi za poświęcony nam czas, cierpliwość, upominki i materiały, które przyniosła na warsztaty

     • Wizyta członków Szkolnego Klubu Wolontariatu w Przytulisku Świętego Brata Alberta w Grywałdzie.

     • Wizyta członków Szkolnego Klubu Wolontariatu w Przytulisku Świętego Brata Alberta
      w Grywałdzie.

      Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu uczcili Dzień Kobiet zgodnie ze swoją misją. Po zajęciach edukacyjnych pojechali wraz z opiekunami do podopiecznych Przytuliska Świętego Brata Alberta w Grywałdzie. Uczniowie wystąpili dla starszych Pań i złożyli im życzenia. Recytowali wiersze, a także zaśpiewali piosenkę „Kwiaty kocham i Ciebie”. Program artystyczny wzbogacił brawurowy występ trębaczy z klasy VI A. Panie otrzymały
      w podarunku ręcznie robione laurki oraz pyszne babeczki upieczone przez uczennice. Wizyta wywołała wiele uśmiechów, a także łez wzruszenia. Dla obydwu stron była to międzypokoleniowa lekcja życzliwości.

      Siostry Albertynki - prowadzące dom opieki - bardzo dziękowały nam za przybycie
      i zaprosiły na kolejną wizytę.

      Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu dziękują uczniom za wykazanie kreatywności i odpowiedzialności w organizacji wizyty, jak również rodzicom za pomoc
      w wykonaniu podarunków oraz zorganizowaniu transportu.

      J. Chrobak, M. Gębala

     • TYDZIEŃ Z MUZYKĄ - PRZEDSZKOLE

     • Marzec rozpoczął się w przedszkolu bardzo muzycznie. Dzieci przez cały tydzień obcowały z muzyką; poznawały instrumenty i mogły na nich zagrać, dowiedziały się jak wyglądają nuty, pięciolinia, klucz wiolinowy. Przedszkolaki wzięły udział w koncercie duetu perkusyjnego „Wirtuoz”, a także obejrzały występy ukraińskiego zespołu „Zbrucz”.  Podczas tego tygodnia zaprosiliśmy do przedszkola absolwentów przedszkola, uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali dzieciom instrumenty (trąbka i puzon) i wykonali kilka utworów.   Podsumowaniem muzycznego tygodnia było tworzenie muzyki przez dzieci za pomocą własnoręcznie przygotowanych instrumentów. Do ich wykonania wykorzystaliśmy małe, plastikowe butelki, które ozdabialiśmy samoprzylepnym, kolorowym papierem. Następnie wypełniliśmy butelki grochem, kaszą, ryżem, bądź makaronem.

      J. Komorek

     • KONCERT ZESPOŁU ZBRUCZ

     • 07.03.2019 r. w naszej szkole odbył się koncert zespołu Zbrucz z Tarnopola. Dochód z koncertu w kwocie 1000 zł przeznaczony został na ofiary wojny w Dombasie. W szkole organizowana była również zbiórka artykułów szkolnych oraz słodyczy. 

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
   • szkola@sp1kroscienko.pl
   • (018)2623070
   • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem
 • Galeria zdjęć

   brak danych