• TURNIEJ SZACHOWY - MEMORIAŁ ZDZISŁAWA SOLIWODY

     • Na turnieju szachowym - Memoriale Zdzisława Soliwody, który odbył się 24.09.2019 roku, gościliśmy 70 zawodników. Wśród nich znaleźli się szachiści reprezentujący naszą szkołę: Antoni Smoleń, Agnieszka Król, Piotr Majchrzak i Jagoda Staszewska. Walczyli oni w siedmiu rundach. Agnieszka i Jagoda  zdobyły kolejno: srebrny i brązowy medal w swojej kategorii. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Organizatorami turnieju byli: PCK w Nowym Targu oraz Szkoła Podstawowa nr.1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku n. Dunajcem.

     • WYCIECZKA KLAS TRZECICH

     • Dnia 26 września uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami pojechali do Rabki - Zdroju. Było wiele obaw o pogodę, która w ostatnich dniach nie rozpieszczała słońcem
      i wysoką temperaturą. Jednak widać mamy chody w górze, bo nasze modlitwy zostały wysłuchane- pogoda była świetna.

      Pierwszym przystankiem naszej wyprawy było „Muzeum Zbójników i Górali,” gdzie braliśmy udział w grze terenowej. Dzieci zostały podzielone na 4 zespoły, którym przewodził „harnaś.” Wszyscy harnasie złożyli przysięgę zbójnicką. Każda grupa musiała wykonać 9 zadań posługując się instrukcją i mapą. Jednym z zadań było ozdobienie pamiątki drewnianej i wykonanie czapki dla pomocnika harnasia. Pozostałe działania opierały się na zanotowaniu ciekawostek z życia górali, odgadnięciu zagadek i podjęciu prób sprawnościowych. Uczniowie odkrywali poszczególne izby muzeum  i opisywali starodawne sprzęty przydatne ludziom w życiu codziennym. Dowiedzieli się wiele ciekawych informacji o regionie Podhala. Na końcu z „wyczarowanych” kawałków materiału  wszyscy ułożyli wspólną mapę skarbu, a harnasie pobiegli, aby go odnaleźć. Szybko ujrzeliśmy worki, a w nich pamiątkowe ołówki oraz breloczki dla każdego uczestnika. W realizacji zadań towarzyszyły nam koty, biegające swobodnie po terenie muzeum. Doznały aż za dużo pieszczot od naszych dzieciaków, więc pewnie dlatego z czasem chowały się w  bezpieczne zakamarki.

      Kolejnym punktem, na który dzieci czekały był pobyt w parku rozrywki „Rabkoland.”
      Z muzeum udaliśmy się tam pieszo i już po chwili przekroczyliśmy bramę do krainy zabawy. Wpierw zjedliśmy obiad, a potem rozdzieliliśmy się na grupy i przez 3 godziny szaleliśmy na różnych karuzelach, kolejkach oraz placach zabaw. Wszyscy świetnie się bawili. Wieczorem w dobrych humorach z pięknymi pamiątkami wróciliśmy szczęśliwie do domu. Oczywiście podczas wycieczki wychowawców wspierały – jak zwykle – niezastąpione mamy. Serdecznie im dziękujemy.

      J. Chrobak, I. Rysz

     • WYCIECZKA NA GORC KLAS 5

     • Sprawozdanie ze szkolnej wycieczki na Gorc

      Dnia 24 września 2019 roku odbyła się wycieczka na Gorc uczniów klasy Va i Vb ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem.

      O 8 .00 rano wyjechaliśmy spod szkoły busami do Ochotnicy Młynne. Stamtąd ruszyliśmy na szczyt i po 1,5 godzinnym marszu dotarliśmy do celu. Po drodze mieliśmy okazję zobaczyć dwie salamandry plamiste i dwie żmije zygzakowate. Na szczycie zdobyliśmy wieżę widokową, z której podziwialiśmy piękne widoki. Czuliśmy się jak w niebie, gdyż byliśmy tak wysoko, że chmury mieliśmy u stóp. Po dłuższym odpoczynku zeszliśmy zielonym szlakiem do Ochotnicy Dolnej i busami wróciliśmy do Krościenka.

      Wycieczka była świetnie zorganizowana. Humory wszystkim dopisywały. Pogoda była piękna, jak na zamówienie. Każdy wrócił do domu szczęśliwy. Mamy nadzieję, że nie będzie to nasza ostatnia wycieczka. Już obmyślamy plan kolejnej!

      Grupę poprowadziła i zapewniła lekcję rozpoznawania roślin - nasza niezastąpiona Pani Elżbieta Opyd – bardzo dziękujemy!

      Aleksandra, uczennica klasy V a

     • BEZPIECZEŃSTWO W RÓŻNYCH SYTUACJACH

     • W piątek 20.09.19 klasa II b gościła na lekcji p. Dyrektora, a zarazem ratownika Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tematyka zajęć była poświęcona bezpieczeństwu w różnych sytuacjach. Drugoklasiści znają numery alarmowe, wiedzą jak wezwać pomoc w razie potrzeby. Pan Dyrektor opowiedział uczniom, na czym polega praca ratowników górskich. Oprócz tego, odbyła się praktyczna nauka udzielania pierwszej pomocy. Jak się okazało, nie jest to łatwe zadanie, ale drugoklasiści dali radę. W nagrodę otrzymali opaski odblaskowe z numerem alarmowym obowiązującym w górach.

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

     • Dnia 17 września uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami świętowali po raz drugi Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day). Pretekstem do zorganizowania tej wielkiej światowej akcji stała się napisana i zilustrowana przez Petera H. Reynoldsa książeczka pt. „Kropka”. Opowiada ona historię Vashti – dziewczynki, która nie wierzy we własne możliwości artystyczne, a dzięki swojej nauczycielce odkrywa w sobie talent i pomaga odkrywać go w innych dzieciach. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Została wydana także alfabetem Braille’a.

      Peter H. Reynolds nie należał do pilnych uczniów. Zamiast słuchać na lekcji, wolał rysować na stronach w zeszycie. W siódmej klasie nauczyciel poprosił go na rozmowę, ale zamiast ukarać chłopca zaproponował mu, aby poprzez sztukę pomógł innym uczniom zrozumieć matematykę. Peter przerobił książkę do matematyki na śmieszny komiks i tak zaczęła się jego przygoda z animacjami. Wiele lat później Peter H. Reynolds napisał książkę pt. „Kropka” i zadedykował ją nauczycielowi matematyki – Jimowi Matsonowi, który potrafił dostrzec jego talent, a nie skupiał się tylko na błędach.

      Przesłaniem święta jest myśl, że każdy z nas ma mocne strony i siłę do pokonywania słabości, ale czasem potrzeba nam kogoś, kto pobudzi nas do działania. Ten dzień służy też wzajemnej pomocy, odkrywaniu talentów i budowaniu dobrej atmosfery sprzyjającej rozwojowi.

      Uczniowie klas trzecich, przyszli do szkoły ozdobieni kropkami, a podczas przerw bawili się piłkami. i to, dlaczego jest taka niezwykła. Rozmawiali o przygodzie dziewczynki. Obydwie klasy oglądnęły filmik animowany o Vashti i przypomniały sobie jej historię. Uczniowie klas trzecich wspólnie też zaśpiewali piosenkę o kropce.

      Podczas Edukacji matematycznej obliczali ilość kropek w matematycznych zadaniach tekstowych, łączyli kropki wg instrukcji, wykonywali ćwiczenia używając kostek do gry. W czasie edukacji technicznej rysowali w wielkich kropkach własne talenty, a kartki stemplowali korkami, folią bąbelkową i kolorowymi emotikonami. Edukacja polonistyczna również była inna niż zwykle. Dzieciaki brały udział w „bieganym dyktandzie,” wymyślały i zapisywały przygodę Vashti, wstawiały znaki przestankowe (kropki) do ciągłego tekstu, czytały historię powstania „Dnia kropki.” Uczniowie klasy IIIB wraz ze swoją wychowawczynią rozdawali na przerwach uczniom, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły kropkowe odznaki motywujące i składali im życzenia zgodne z ideą święta. Brali też udział w klasowym konkursie na najlepsze przebranie w kropki. W konkursie głosowali sami uczniowie a także Panie nauczycielki. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc dostali nagrody, a pozostali uczniowie pamiątkowe dyplomy. Dzień ten upłynął wszystkim
      w miłej atmosferze.

      Mamy nadzieję, że uczniowie klas trzecich będą pielęgnować swoje talenty, ale również pomogą innym, nieśmiałym dzieciom w ich odnalezieniu. Dziękujemy też rodzicom za włączenie się w „kropkową ideę” i pomoc w uświetnieniu tego dnia.

       J. Chrobak, I.Rysz

     • Pomagamy Ani

     • “Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas” (Flora Edwards)

     • 49 Rajd Szlakami Partyzantów

     • 49 Rajd Szlakami Partyzantów organizowany rokrocznie przez Oddział PTTK z Krościenka nad Dunajcem odbył się w tym roku 19 września. W tegorocznej edycji wzięło udział około 350 uczniów wraz z opiekunami reprezentującymi szkoły podstawowe oraz licea z naszego regionu. Piechurzy ze SP w Krościenku n.D rozpoczęli wędrówkę o godz. 8.30 w Krośnicy dołączając do grupy młodzieży z tamtejszej szkoły. W rajdzie brało udział 18 uczniów z klas 5,6, 7 i 8, którzy wędrowali na Lubań (1211 m n.p.m.), a następnie do Ochotnicy Dolnej pod baczną opieką Pani Agnieszki Warzechy i pana Ryszarda Ciesielki. Mimo deszczowej pogody, uczniowie okazali się niestrudzonymi wędrowcami na gorczańskich szlakach. Przy okazji mogli sobie przypomnieć o niechlubnych wydarzeniach, które miały miejsce na Podhalu w trakcie II wojny  światowej, a w szczególności w trakcie Krwawej Wigilii z 23 grudnia 1944 roku, gdy w wyniku pacyfikacji wsi Ochotnica Dolna przez Niemców, zginęło 56 jej mieszkańców. Kilka słów do zebranych powiedział także wójt gminy Ochotnica Dolna- pan Tadeusz Królczyk, który podziękował organizatorom oraz wyraził nadzieję, że pamięć o wydarzeniach z przeszłości nie zostanie zapomniana. Wydarzeniem wieńczącym część oficjalną było złożenie wieńcy oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem oraz na cmentarzu w Ochotnicy w celu uczczenia pamięci zamordowanych mieszkańców Ochotnicy. Kolejnym elementem imprezy był konkurs piosenki partyzanckiej. Po nim uczestnicy udali się na grochówkę i odpoczynek przy ognisku, po czym wrócili do domu pełni wrażeń, choć nieco zmęczeni.

     • SPOTKANIE Z POLICJANTEM

     • 19 września 2019 r. nasze przedszkole odwiedzili Policjanci z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem.  Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak ważna i odpowiedzialna jest praca policjanta. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. Funkcjonariusze przybliżyli dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomnieli numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie o zasadach bezpieczeństwa , które na pewno długo pozostanie w pamięci naszych dzieci!

      J. Komorek

     • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

     • "DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA JEST WŁAŚNIE DZISIAJ,
      TO ŚWIĘTO ANI, BASI I KRZYSIA.
      W DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA KAŻDY TO WIE,
      BAWI SIĘ Z NAMI, KTO TYLKO CHCE"

      Słowami tej piosenki Dzieci z Punktu Przedszkolnego rozpoczęły obchody Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione przez Sejm, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Z tej okazji w naszym przedszkolu było wiele atrakcji: odśpiewanie hymnu przedszkolaka, zabawy z chustą animacyjną, konkurencje sportowe, malowanie twarzy, a na zakończenie wręczanie medali i pamiątkowe zdjęcie.  W tym dniu wszystkim dopisywał dobry humor.  

      J. Komorek

     • POLA NADZIEI - RADOŚĆ POMAGANIA

     •  

       

       

       

       

       

       

      Zachęcamy wszystkich ludzi dobrego serca do włączenia się
      w żonkilową akcję "Pola Nadziei", której celem jest
      pozyskanie środków niezbędnych do prowadzenia opieki nad
      ludźmi ciężko chorymi znajdującymi się u kresu życia.
      Pola Nadziei pomagają hospicjom finansować opiekę nad
      dorosłymi i dziećmi, którzy potrzebują całodobowego,
      profesjonalnego wsparcia.

      W naszej szkole akcja trwać będzie
      od 23 września do 04 października.
      Nasi wolontariusze będą rozprowadzać cebulki żonkili
      w zamian za wolne datki. Liczy się każda złotówka!

      Z cebulek tych wyrosną na wiosnę, także przy naszej szkole,
      prawdziwe, żółte pola nadziei.

      Pomysłodawcą pól żonkilowych jako symbolu nadziei
      była Sarah Grotrian ze szkockiej fundacji
      Marie Curie Cancer Care. Szukając formy, która dawałaby
      nadzieję choremu, że nie pozostanie sam w cierpieniu,
      zobaczyła pole żonkili. Uznała, że to jest właśnie to -
      kwiat, który wschodzi i rozwija się na wiosnę.

      Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu             

      J. Chrobak i M. Gębala

     • Dzień Sybiraka

     • Dzień Sybiraka

      17.09.2019 r. uczniowie naszej szkoły udali się na Stary Cmentarz, aby tam zmówić modlitwę, złożyć kwiaty i zapalić znicze. Pan dyrektor Jacek Piotrowski przypomniał tragiczny los zesłańców na Sybir.

       

       

       

     • Cyrk ,, Szok” w szkole

     • W poniedziałek 16 września 2019 r. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole artystów z ukraińskiego cyrku „Szok”. Jak się okazało nazwa bardzo dobrze odzwierciedla rzeczywistość, ponieważ program w bardzo ciekawy sposób został zaprezentowany. Dwóch artystów sprawiło, że cała publiczność szkolna bawiła się doskonale. Występ rozpoczął się od trudnego pokazu żonglera- wesołego klowna, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Wybrani przez artystów uczniowie nie tylko mieli okazję podziwiać triki cyrkowe, ale także wzięli  czynny udział w realizacji niektórych zadań. Wszystkim obecnym dopisywał dobry humor.

     • LIST OD KRÓLOWEJ ELŻBIETY II

     • Uczniowie naszej szkoły z koła języka angielskiego otrzymali odpowiedz z Pałacu Buckingham i podziękowanie za przesłane życzenia i piękne ręcznie robione kartki z okazji 93 rocznicy urodzin Jej Wysokości Królowej Elżbiety II.  

      Oto list, który przyszedł do naszej szkoły. Jesteśmy dumni z tego, że nasi uczniowie pamietają o urodzinach Jej Wysokości i w zamian za to otrzymują tak zaszczytne podziękowanie.

       

      Agnieszka Warzecha

     • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

     • 02 września 2019 r. był w naszej szkole dniem szczególnym i uroczystym. Rozpoczęcie roku szkolnego to dzień, który zapada w pamięci każdego ucznia na bardzo długo. Po wakacjach wszyscy wracają do szkolnej rzeczywistości i obowiązków. Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza. 1 września to również tragiczna data w historii naszego kraju, dlatego po zakończeniu Mszy udaliśmy się na Stary Cmentarz, aby tam uczcić 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Następnie zgromadziliśmy się w szkole na sali gimnastycznej, aby uroczyście rozpocząć nowy rok szkolny 2019/2020. Po zakończeniu części oficjalnej, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.

      W nowym roku szkolnym życzymy wszystkim uczniom odkrywania nowych pasji i pielęgnowania tych już odkrytych.

     • Wywiadówka

     • Szanowni Rodzice.

      Serdecznie zapraszamy na pierwsze organizacyjne spotkanie, które odbędzie się 12.09.2019 r. ( czwartek) o godz. 17.00.

     • "Kultura Ludowa Pienin i Gorców- ocalić od zapomnienia"- zaproszenie na warsztaty

     • Stowarzyszenie LGD "Gorce-Pieniny" serdecznie zaprasza młodzież w wieku od 12 lat na warsztaty artystyczno- rękodzielnicze w ramach projektu "Kultura Ludowa Pienin i Gorców- ocalić od zapomnienia", które odbędą się w naszej szkole 30.08.2019 r. od godz. 10.00.
      Więcej informacji, w tym plakat i formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie stronie:
      www.leadergorce-pieniny.pl


       

     • Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

     • Życzymy  wszystkim, aby rozpoczęte wakacje były pełne niezapomnianych wrażeń, udanego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku. Wypoczywajcie, realizujcie wakacyjne plany, rozwijajcie zainteresowania. Życzymy  wielu fantastycznych przygód i spotkań z interesującymi ludźmi, nawiązaniu nowych wartościowych  przyjaźni.

      Wróćcie w nowym roku szkolnym radośni, z zapasem sił do nauki, gotowi do podejmowania nowych wyzwań i kolejnych zadań.

     • DZIEŃ Z WYCHOWAWCĄ

     • DZIEŃ Z WYCHOWAWCĄ

       

      17 czerwca wybraliśmy się do LO na ściankę wspinaczkową. Każdy z nas pokonał lęk i wspinał się jak najwyżej. Udowodniliśmy sobie i innym, że wiele potrafimy. Dziękujemy Panu Dyrektorowi, że zrobił nam tak wielką niespodziankę. Było bardzo wesoło i sportowo. Dziękujemy!

      Uczniowie klasy IIa z wychowawcą.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
   • szkola@sp1kroscienko.pl
   • (018)2623070
   • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem
 • Galeria zdjęć

   brak danych