• Dzień Ziemi w klasie IV
     • Dzień Ziemi w klasie IV

     • 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego. Z tej okazji uczniowie klasy IV nauczyli się budować prosty filtr wodny, a także udali się zebrać śmieci z najbliższej okolicy.

      Uczniowie klasy IV

     • „Moja Ojczyzna – Pieniny”

     • „Góralskim sercem dziękuję Ci za to
      Że ofiarowałeś nam cudne Pieniny.
      Jesień i zima, wiosna i lato
      Rozsławia po świecie hale i dziedziny”.
      (Krystyna Aleksander,”Dziękuję Ci Stwórco”- fragment)

      Zapraszam do obejrzenia naszego materiału promującego Pieniny
      i Krościenko nad Dunajcem pt. „Moja Ojczyzna – Pieniny”, który powstał
      w ramach Ogólnopolskiego Projektu - „Polska Folklorem Malowana – Poznajemy regiony etnograficzne Polski”. Materiał zawiera filmiki, audiobook okraszony pięknymi zdjęciami Pienin z prywatnych zasobów uczniów
      i nauczycieli oraz recytacje wierszy poetów regionu pienińskiego w wykonaniu uczniów młodszych i starszych. Całość dopełnia skoczna muzyka góralska
      w wykonaniu kapeli „Białopotocanie”.

      Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie w realizację projektu. Członkom Szkolnego Klubu Wolontariatu: Annie Derkacz, Julii Klos oraz Mikołajowi Kubikowi, a także Maksymilianowi i Miłoszowi Majkrzakom, ich mamie Bożenie za wykonanie świetnych nagrań wierszy Pana Stanisława Czepiela, Piotrowi Majkrzakowi za użyczenie głosu do recytacji wiersza Pani Krystyny Aleksander, Kacprowi Kwiatkowi i jego mamie za udostępnienie prezentacji
      o Krościenku nad Dunajcem, jako dodatkowego elementu do bazy projektu oraz Panu Wiktorowi Ćwiertniewiczowi, Pani Marii Jawor, Pani Annie Malinowskiej, Państwu Katarzynie i Adamowi Musiałom, Pani Krystynie Walosik za użyczenie zdjęć do prezentacji. Jestem wdzięczna, że kapela „Białopotocanie” pozwoliła mi wykorzystać swoją oryginalną interpretację muzyki góralskiej.

      Pozwolę sobie skierować szczególne podziękowania do Pani Krystyny Walosik, bez której doświadczenia, sugestii i zdjęć montaż nie mógłby powstać
      w takiej formie. To był pouczający i miły czasJ

      Chociaż materiał trwa tylko dwanaście i pół minuty, to wymagał sporej pracy oraz zaangażowania, ale po raz kolejny – dzięki współpracy rodziców, uczniów i nauczycieli – udało się. Zasili on bazę edukacyjną dla uczniów z całej Polski. Zapraszam wszystkich do obejrzenia https://fb.watch/4Va06kWVtk/ .

      Druga część projektu obejmuje udostępnienie filmów promocyjnych
      z innych szkół, dlatego już niedługo nasi podopieczni będą mogli obejrzeć je podczas zajęć edukacyjnych i wychowawczych.

      Joanna Chrobak - Szkolny Koordynator Projektu  

     • 10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii

     • 10 rad dla wszystkich jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii

      Obecna sytuacja epidemiczna oraz związane z tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie, wywołując niepokój oraz lęk. W tym okresie powinniśmy zadbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Sprawdź jak dbać o swoje samopoczucie oraz gdzie szukać pomocy w razie pogorszenia stanu zdrowia psychicznego.

      1. Nie pozwól, by nadmiar informacji pogorszył Twój nastrój

      • Choć może się wydawać, że w obecnej sytuacji konieczne jest bycie na bieżąco, ciągłe narażenie na powtarzające się, niepokojące informacje może pogorszyć nasz stan psychiczny. W zupełności wystarczy, jeśli raz lub dwa razy dziennie sprawdzisz komunikaty pojawiające się na oficjalnych stronach Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego.
      • Rób przerwy od social mediów i serwisów informacyjnych – zwłaszcza jeśli czujesz, że narasta w Tobie niepokój i lęk.
      • Korzystaj z wiarygodnych źródeł wiedzy. Nie wierz i nie rozpowszechniaj tzw. fake newsów (nieprawdziwych informacji). Zanim prześlesz dalej otrzymaną w tzw. łańcuszku wiadomość, sprawdź czy zawarte w niej informacje są prawdziwe.
      • Dostosuj liczbę i rodzaj informacji o epidemii do Twojego samopoczucia i potrzeb. Niektóre informacje mogą poprawić Twój nastrój – spróbuj je odnaleźć i wykorzystać w budowie odporności psychicznej Twojej i osób w Twoim otoczeniu w tym trudnym dla wszystkim czasie.

      2.  Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób

      Można to zrobić np.: przez telefon czy wideokonferencję. Podziel się z bliskimi tym, co cię cieszy i tym, co cię niepokoi i martwi. Wspólnie łatwiej poradzić sobie z problemami. Budowaniu więzi sprzyja regularny kontakt np. o stałej określonej porze.

      3. Codziennie przez co najmniej 30 min uprawiaj bezpieczną dla Ciebie i innych aktywność fizyczną

      Aktywność fizyczną dobierz tak, by nie narażać na zarażenie siebie i innych. Jeżeli jesteś w kwarantannie albo z innych powodów wychodzenie na zewnątrz jest niezalecane lub zabronione – ćwicz w domu. Możesz skorzystać z zestawów ćwiczeń dostępnych online, jak na przykład te przygotowane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów.

      Jeżeli nie jesteś objęty kwarantanną, a oficjalne komunikaty nie odraczają wychodzenia na zewnątrz - wybierz się na spacer - sam lub z domownikami.

       

      4. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne - odżywiaj się prawidłowo, zadbaj o odpowiednio długi sen

      Zachęcamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez ekspertów Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

      Przepisy na smaczne i zdrowie dania znajdziesz w portalu diety.nfz.gov.pl.

       

      5. Jeśli przebywasz w domu, zaplanuj jak spędzić czas izolacji  

      Zaplanuj aktywności, które lubisz albo które są pożyteczne, które zajmą twoje myśli i które sprawią, że czas szybciej minie. Może to być np.: czytanie, gotowanie, oglądanie filmów, wiosenne porządki. Możesz wykorzystać czas na odpoczynek lub na naukę i rozwój osobisty. Wiele firm
      i instytucji udostępnia obecnie ciekawe pomysły na spędzenie czasu w domu – może zainteresuje Cię spacer po wirtualnym muzeum albo wciągnie audiobook.

      6. Postaraj się utrzymywać stały plan dnia

      Chociaż przebywanie w domu może być czasem odpoczynku od codzienności, unikaj długiego leżenia w łóżku i rozregulowania rytmów okołodobowych.

      7. Dbaj o bezpieczeństwo w sytuacji kiedy musisz wyjść z domu

      Jeśli musisz wyjść z domu np. do pracy, skoncentruj się na działaniach, które możesz podjąć
      w celu ograniczenia ryzyka zakażenia (mycie rąk, niedotykanie twarzy, odpowiedni odstęp oraz niedotykanie innych ludzi).

      8. Unikaj radzenia sobie ze stresem za pomocą alkoholu i innych używek

      W czasie wzmożonego napięcia psychicznego może się wydawać, że alkohol i inne używki przyniosą szybką ulgę. Unikaj takiego sposobu rozwiązywania problemów. Wpłynie to negatywnie na Twój stan psychofizyczny. Zagrożenie epidemiologiczne przeminie, uzależnienie może pozostać z Tobą na długie lata. Zamiast tego postaraj się redukować napięcie w zdrowy sposób – przez uprawiany w pojedynkę sport, bezpieczny kontakt z innymi ludźmi (telefon, internet) i inne aktywności, które sprawiają Ci przyjemność.

      9. Zastanów się, czy komuś z Twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc

      Taka pomoc potrzebna jest zwłaszcza osobom starszym lub należącym do grupy o zwiększonym ryzyku ciężkiego przebiegu choroby. Zadzwoń, zapytaj, czy nie jest potrzebna im dodatkowa pomoc np. przy zakupach. W internecie możesz znaleźć też przydatne informacje, które mogą zainspirować Cię do różnych rodzajów wolontariatu na odległość oraz aktywne włączanie się
      w różne ważne działania pomocowe np. tworzenie grup wsparcia.

      10. Chorzy i te osoby, które czekają na wyniki badań, czy odbywają kwarantannę wymagają szczególnej troski i opieki

      Nie stygmatyzuj chorych, nie obwiniaj ich o chorobę. Osoby, które zakończyły izolację i leczenie, nie zarażają wirusem i kontakt z nimi jest bezpieczny.

       

      Źródło:  www.gov.pl

     • Światowy Dzień Zdrowia 2021

     • Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku w dniu 7 kwietnia, w rocznicę założenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – 7 kwietnia 1948 roku. Każdego roku WHO wybiera jeden kluczowy problem dotyczący zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi, a którego skutki odczuwalne są w skali całego świata, zachęcając do wspólnego działania ludzi w różnym wieku i z różnych społeczności. Efektem podjętych działań ma być poprawa stanu zdrowia ludzi.

       

      Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2021r. jest „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”.

      Nasz świat jest nierówny. Jak podkreślił COVID-19, niektórzy ludzie są w stanie żyć zdrowiej i mają lepszy dostęp do usług zdrowotnych niż inni - całkowicie ze względu na warunki, w których się rodzą, rosną, żyją, pracują i starzeją się.

      Na całym świecie niektóre grupy walczą o związanie końca z końcem niewielkimi dochodami dziennymi, mają gorsze warunki mieszkaniowe i wykształcenie, mniejsze możliwości zatrudnienia, doświadczają większej nierówności płci oraz mają ograniczony dostęp do bezpiecznego środowiska, czystej wody i powietrza, bezpieczeństwo żywnościowe lub nie mają go wcale. i usług zdrowotnych. Prowadzi to do niepotrzebnego cierpienia, możliwej do uniknięcia choroby i przedwczesnej śmierci. I szkodzi naszym społeczeństwom i gospodarkom.

      Jest to nie tylko niesprawiedliwe: można temu zapobiec . Dlatego wzywamy liderów do zapewnienia każdemu warunków życia i pracy sprzyjających zdrowiu. Jednocześnie wzywamy liderów do monitorowania nierówności zdrowotnych i do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, kiedy i gdzie ich potrzebują. 

      COVID-19 mocno uderzył we wszystkie kraje, ale jego wpływ był najsilniejszy na te społeczności, które były już narażone, które są bardziej narażone na tę chorobę, rzadziej mają dostęp do wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej i są bardziej narażone na negatywne konsekwencje.

      Źródło: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/2021

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
    • szkola@sp1kroscienko.pl
    • (018)2623070
    • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem
  • Galeria zdjęć

    brak danych