• ŚWIĘTO PATRONA

     • Chleb 

      który żywi i zachwyca 

      który się w krew narodu zmienia 

      poezja Mickiewicza 

      sto lat nas karmi 

      ten sam chleb 

      siłą uczucia 

      rozmnożony

     • Spotkanie z Davidem Pearcem

     • Spotkanie z Davidem Pearcem

      Dnia 17 grudnia, na zaproszenie Pani Agnieszki Warzechy przyjechał do naszej szkoły Pan David Pearce, angielski edukator z High Wycombe w hrabstwie Buckinghamshire (okolice Londynu) mieszkający od kilku lat w Polsce. Przeprowadził on z uczniami klas VI- VIII trzygodzinne spotkanie. Podczas swojej wizyty w naszej szkole opowiadał uczniom o tradycjach, zwyczajach i obchodach Świąt Bożego Narodzenia w Anglii. Uczniowie mieli okazję zadać pytania, które wcześniej przygotowali na lekcji języka angielskiego, a nawet przeprowadzić krótką konwersację  w tym języku.

      Do tej wizyty uczniowie przygotowywali się z prawdziwym entuzjazmem. Na końcu zajęć z każdą klasą przeprowadzono quiz wiedzy z nagrodami. Pan Pearce otrzymał tez drobne upominki, między innymi anioła wykonanego przez uczniów kl. VII na zajęciach kreatywnych, które wręczono mu na końcu spotkania. Elementem kończącym to spotkanie było zrobienie kilku zdjęć z panem Davidem oraz oficjalne podziękowanie i pożegnanie, co niezwykle ucieszyło naszego gościa.

     • Konkurs kolęd i piosenek świątecznych w języku angielskim

     • Każdy z nas wie, że Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa. To także czas, kiedy przygotowując się do tego wielkiego wydarzenia, dekorujemy nasze domy, robimy przedświąteczne porządki, a w szkołach uczymy się śpiewać kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne.

      Z tej okazji w dniu 16 grudnia odbył się w naszej szkole konkurs kolęd i piosenek świątecznych w języku angielskim.

      Jury oceniało uczestników w kategoriach: znajomości słów i melodii, warunków wokalnych i użytych rekwizytów. A oto zwycięzcy:

      I miejsce: Anna Derkacz z kl. VII (akompaniament: Norbert Jandura)

      II miejsce: Aleksandra Piotrowska kl. V b

      III miejsce: Zuzanna Bodziarczyk kl. VI

       

      Konkurs uświetnił występ uczniów z klasy I, którym bardzo dziękujemy za przybycie.

      Dziękujemy także wszystkim uczestnikom.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       

      Agnieszka Warzecha

     • Rozstrzygnięcie konkursu „Laurka dla św. Mikołaja”, „List lub wiersz- św. Mikołaj”

     • Rozstrzygnięcie konkursu „Laurka dla św. Mikołaja”, „List lub wiersz- św. Mikołaj” odbyło się 6 grudnia 2019 w sali gimnastycznej przy udziale Pana Dyrektora Jacka Piotrowskiego oraz  zaproszonego św. Mikołaja.

      Do organizatorek  konkursu Danuty Cedzidło i Anny Ligas wpłynęło 54 ciekawych prac.

      Celem konkursu było  przywrócenie należytego obrazu św. Mikołaja w naszej kulturze
       i właściwego znaczenia Jego posługi i stylu życia, jak i również rozwijanie dziecięcej wyobraźni, aktywności twórczej i  odkrycie przez uczestniczących w konkursie uczniów własnych uzdolnień.

      Po wyliczeniu głosów najwięcej punktów otrzymały trzy prace w kategorii plastycznej i trzy
      w kategorii literackiej. 

      Dziękujemy  i gratulujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.

     • Wyniki „Konkursu Recytatorskiego Poezji Regionalnej” zorganizowanego przez bibliotekę SP Nr 1 w Krościenku n.D.

     • Wyniki

      „Konkursu Recytatorskiego Poezji Regionalnej”

      zorganizowanego przez bibliotekę SP Nr 1 w Krościenku n.D.

         

      Jury w składzie: Krystyna Dziubek, Katarzyna Musiał i Krystyna Walosik
      przyznało następujące miejsca:

                         Kategoria: język literacki
      Klasy 0-2
      1 miejsce- Paulina Malik kl.0
      2 miejsce – Aleksandra Sysiak kl.2a i Emilia Piotrowska kl.0
      3 miejsce –Laura Dyda kl.1a i Tomasz Udziela kl.2b
      Klasy 3-8
      1 miejsce- Klara Pawłowska kl.5a
      2 miejsce –Oliwia Plewa kl.4a
      3 miejsce – Agnieszka Król kl.7a
                         Kategoria : gwara
      Klasy 0-2
      1 miejsce- Miłosz Majkrzak kl. 1a
      2 miejsce – Anna Jankowska kl.0
      3 miejsce – Adam Tokarczyk 2b
      Klasy 3-8
      1 miejsce – Maksymilian Majkrzak 3b
      2 miejsce – Mikołaj Kubik 3b

      Wyróżnienia: Karolina Cyrwus, Oliwia Kielur, Julia Kozioł, Jakub Ligas, Lena Plewa, Jakub Polański

           Wszyscy recytatorzy (31) otrzymali nagrody zakupione przez Fundację Dzieci Pienin oraz ciastko z cukierni Państwa Piotrowskich. Uczniowie, którzy z powodu choroby nie mogli dzisiaj uczestniczyć w konkursie, po recytacji na forum klasy, także otrzymają upominek od FDP.

           Zwycięzcy z kategorii gwarowej zostali zakwalifikowani do Gminnego Przeglądu Recytatorów i Gawędziarzy, który odbędzie się 17 grudnia.

           Zapraszamy na stronę Facebookową biblioteki  - BiblPieniny, gdzie znajduje się fotorelacja z konkursu.

      Krystyna Walosik

     • SREBRNE DZIEWCZYNY

     • Ze srebrnymi medalami wróciły uczennice naszej szkoły z Igrzysk Powiatu Nowotarskiego w pływaniu. W skład sztafety weszły: Katarzyna Kacwin, Aleksandra Dusik, Aleksandra Piotrowska, Laura Salamon, Marta Jurkowska i Klara Pawłowska.

      W konkurencjach indywidualnych największe sukcesy odnieśli:

      - Krzysztof Dusik (styl dowolny) II miejsce,

      - Joanna Kacwin (styl dowolny) III miejsce,

      - Katarzyna Kacwin (styl dowolny) IV miejsce,

      - Aleksandra Dusik (styl dowolny) V miejsce.

       

      Gratulacje dla wszystkich zawodników.

     • MIEJSKA HALA LODOWA

     • Z okazji dnia Św. Mikołaja każde dziecko otrzymuje jakiś podarek. Klasa VII w tym roku została obdarowana podwójnie. Najpierw, zaproszeniem na przedstawienie „Peter Black” w języku angielskim, które odbyło się w teatrze lalek Rabcio w Rabce Zdroju, a następnie godzinnym wstępem na Miejską Halę Lodową w Nowym Targu. Cała wycieczka miała miejsce 9 grudnia 2019 r.

      Obie atrakcje strawiły uczniom wiele radości, jednak lodowisko oprócz świetnej zabawy okazało się niezrównanym sposobem na integrację grupy klasowej.

      Relację z tego dnia można obejrzeć w galerii zdjęć. Serdecznie zapraszamy!

      Agnieszka Warzecha

     • MIKOŁAJKI

     •     Niezwykły gość 

      6 grudnia jest dniem, w którym w szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana na korytarzach można było spotkać uczniów i nauczycieli w pięknych mikołajkowych czapkach. Jaka była to radość, gdy zawitał do naszej szkoły św. Mikołaj.  Dotarł z workiem pełnym słodkości i prezentów, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdego ucznia znalazły się upominki, które wszystkim dzieciom wręczał osobiście Mikołaj. Było dużo radości i uśmiechów. W podziękowaniu za prezenty uczniowie przygotowali inscenizację pt: „Kłopoty świętego Mikołaja”. Ulubieńcy Mikołaja zaprosili go na pożegnanie do wspólnego zdjęcia. Serdecznie dziękujemy Świętemu Mikołajowi za odwiedziny i obdarowanie prezentami uczniów naszej szkoły.

      .                                                                                  Iwona Rysz

       

     • Mikołaj w przedszkolu

     • Tradycyjnie, jak co roku 6 grudnia w naszym przedszkolu zjawił się długo wyczekiwany gość - Święty Mikołaj. Od samego rana podekscytowane dzieci wyczekiwały Go, nasłuchując radosnego okrzyku “ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków sań. Kiedy nieoczekiwanie rozległ się dźwięk dzwoneczków Mikołaja, Przedszkolaki od razu zaczęły podskakiwać z radości. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, tańczył, wysłuchał piosenek i wierszy przygotowanych specjalnie dla niego. Nie zapomniał również o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Przedszkolaki obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu.

     • Czekoladowy autobus

     • Czekoladowy autobus

      W środę w 4 grudnia dzieci z grup przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyły w warsztatach czekoladowych.  Zajęcia były szczególne, ponieważ odbyły się w nietypowym miejscu – w autobusie, a ich tematem była uwielbiana przez większość z nas czekolada. Podczas warsztatów dzieci degustowały różne rodzaje czekolady. Każdy z uczestników miał możliwość stworzyć własną czekoladową figurkę i rysunek. Dzieci samodzielnie ozdabiały przysmaki, uczestniczyły w zgadywankach o czekoladzie, miały możliwość nie tylko kosztować, ale też odgadywały składniki nadzienia za pomocą zmysłu węchu. Na koniec każdy z uczestrników otrzymał „Dyplom Mistrza Czekolady”. Zajęcia sprawiły ogromną frajdę wszystkim dzieciom! Dziękujemy za wspaniałą „podróż” w pyszny, słodki świat czekolady!

     • Prelekcje przeprowadzone  przez p. Iwonę Szczygieł - pracownika Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

     • W ostatnim tygodniu listopada oraz na początku grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcjach przeprowadzonych  przez p. Iwonę Szczygieł- pracownika Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. 

      Zajęcia miały na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży walory kulturowe, historyczne  i przyrodnicze Popradzkiego Parku Krajobrazowego, a tym samym kształtować w młodym pokoleniu odpowiednie postawy wobec przyrody i regionalnego dziedzictwa kulturowego.

      Tematyka prelekcji  była dostosowana do wieku uczniów.

      Podczas zajęć panowała miła i życzliwa atmosfera. Pani Iwona wykorzystała prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne oraz przyniesione ze sobą przedmioty- poroża, hubę i inne elementy przyrody, którym uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska.  Chętnie odpowiadała na pytania, udzielała wyjaśnień, służyła radą i pomocą, przez co uczniowie czynnie uczestniczyli w zającach.

      Bardzo dziękujemy Pani Iwonie, że podzieliła się z nami swoją wiedzą.

      Inicjatorką powyższych działań była p. Agnieszka Warzecha.

     • Święto Dziękczynienia

     • Jak wiadomo w każdy czwarty czwartek listopada Amerykanie obchodzą wyjątkowy dzień, w którym spotykają się z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi i dziękują Bogu za zdrowie, dom, rodzinę i jedzenie. Tym wyjątkowym dniem jest Święto Dziękczynienia.

      Upamiętnia ono ucztę wydaną w 1621 r. przez gubernatora kolonii Plymouth.

      Mieszkańcy Plymouth przybyli do Nowej Anglii na pokładzie statku Mayflower w 1620 r.

      Niestety, z powodu niedostatków żywności i licznych chorób, pierwszą, srogą zimę w nowym miejscu przeżyła tylko część oryginalnej załogi. Losy pasażerów Mayflower potoczyłyby się pewnie w nienajlepszym kierunku, gdyby nie pomoc Indian, którzy nauczyli Pielgrzymów jak zdobywać jedzenie w nowym zmieniającym się środowisku, m.in. jak uprawiać kukurydzę czy łowić ryby. 

      Kiedy nastała kolejna jesień, a pielgrzymi zakończyli swoje pierwsze, niezwykle udane żniwa, gubernator William Bradford zarządził uroczystą ucztę. Prócz mieszkańców Plymouth, zaprosił także Indian z plemienia Wampanoag, aby wspólnie uczcić pokaźne zbiory. Choć dokładne menu trzydniowej uczty nie jest znane, dokumenty historyczne sugerują, że na stole pojawił się indyk. Ponad dwieście lat później, prezydent Abraham Lincoln ogłosił Święto Dziękczynienia świętem narodowym, obchodzonym co roku w czwarty czwartek listopada.

       

      Z tej okazji uczniowie z koła zainteresowań języka angielskiego przygotowali ucztę dziękczynną, przynosząc indyka, chleb kukurydziany, żurawinę, sałatkę, brokuły, kukurydzę, słodycze i ciasto dyniowe. Uczniowie zaprosili także do wspólnego stołu Pana Dyrektora.

      Na początku wszyscy złapali się za ręce i nauczyciel odmówił modlitwę dziękczynną, a następnie wspólnie odmówiliśmy „Ojcze nasz” w języku angielskim. Po uroczystym wstępie rozpoczęliśmy posiłek dzieląc się tym, co znajdowało się na stole. Daniem kończącym ucztę było cisto dyniowe, które zrobiło prawdziwą furorę.

      Projekt  „Dziękuję za to co mam i chcę się tym dzielić z innymi”, którego zwieńczeniem był obiad dziękczynny miał na celu pokazać uczniom, że zawsze  można i warto dzielić się dobrem i tym, co się posiada. To piękna i wartościowa cecha, a radość z dzielenia się- bezcenna!

     • zajęcia kreatywne prowadzone przez Panią Monikę Sztajer

     • Przez ostatnie dwa tygodnie klasa VII uczestniczyła w zajęciach kreatywnych prowadzonych przez Panią Monikę Sztajer, przedstawiciela Stowarzyszenia Artystów Pienińskich, która prowadzi również warsztaty plastyczne.

      Uczniowie mieli okazję nauczyć się trudnej, acz ciekawej sztuki robienia aniołów z masy solnej, które następnie samodzielnie malowali i ozdabiali.

      Pani Monika po każdych zajęciach zabierała uczniowskie dzieła sztuki, by je wypalić w piecu i zalakierować. Dzięki temu zabiegowi stały się one piękne i trwałe.

      Anioły będą darem uczniów dla nauczycieli oraz tych, którzy ich zdaniem potrzebują pomocy Anioła na co dzień.

      Jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Justynie za pomoc. To były wspaniałe zajęcia, doskonale przygotowane, ciekawe i twórcze.

      Wierzymy, że podarowane anioły przyniosą radość i wymalują uśmiech na twarzach obdarowanych w ten przedświąteczny czas.

       

      Agnieszka Warzecha

     • Jak nie kochać jesieni...

     • Jak nie kochać jesieni...

      Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata,
      Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących.
      Ptaków, co przed podróżą na drzewach usiadły,
      Czekając na swych braci, za morze lecących.

      Jak nie kochać jesieni, jej barw purpurowych,
      Szarych, żółtych, czerwonych, srebrnych, szczerozłotych.
      Gdy białą mgłą otuli zachodzący księżyc,
      Kojąc w twym słabym sercu, codzienne zgryzoty.

      Jak nie kochać jesieni, smutnej, zatroskanej,
      Pełnej tęsknoty za tym, co już nie powróci.
      Chryzantemy pobieli, dla tych, których nie ma.
      Szronem łąki maluje, ukoi, zasmuci.

      Jak nie kochać jesieni, siostry listopada,
      Tego, co królowanie blaskiem świec rozpocznie.
      I w swoim majestacie uczy nas pokory.
      Bez słowa na cmentarze wzywa nas corocznie.
      Tadeusz Wywrocki

           Aktorzy z teatrzyku „Bajka” przedstawili inscenizację pt: „ Kolorowa Jesień”. Pokazali w niej świat zwierząt i roślin jesienią. Wszyscy mieszkańcy lasu żyli w przyjaźni i życzliwości. Potrafili tańczyć i śpiewać. Wszyscy świetnie się bawili. 
           Jesienią liście na drzewach są bardzo kolorowe. Gdy zawieje mocniej wiatr, spadają z drzew, radośnie wirując. Wszystko wokół nas wiruje i sprawia wrażenie, że świat jest na wyciągnięcie naszej dłoni. Nie doznajemy tego uczucia ani wiosną, ani latem, ani nawet zimą. Uczucie to jest niepowtarzalne. Tylko jesień ma w sobie coś magicznego. Zwierzęta szykują się do zimy. Robią zapasy.

                                                                                                       Iwona Rysz

     • SPEŁNIAMY MARZENIA PODOPIECZNYCH FUNDACJI IM. ANDRZEJA WORWY W NOWYM  TARGU

     • SPEŁNIAMY MARZENIA PODOPIECZNYCH FUNDACJI IM. ANDRZEJA WORWY W NOWYM  TARGU

       

      W TYM ROKU PO RAZ KOLEJNY FUNDACJA IM. ANDRZEJA WOWRWY ORGANIZUJE MIKOŁAJKOWĄ AKCJĘ NA RZECZ SWOICH NAJMŁODSZYCH PODOPIECZNYCH.

       

      FUNDACJA OPIEKUJE SIĘ DZIEĆMI, KTÓRE NA CO DZIEŃ WALCZĄ Z CIĘŻKĄ CHOROBĄ LUB ZMAGA SIĘ Z NIĄ KTOŚ Z ICH NAJBLIŻSZYCH.

       

      PRAGNIEMY SPEŁNIĆ MARZENIA DAWIDKA I PATRYKA.

       

      DAWIDEK POTRZEBUJE ZABAWKI DO MUZYKOTERAPII, NATOMIAST PATRYK MARZY O SŁUCHWKACH BEZPRZEWODOWYCH I PLAKACIE      

      Z NAJNOWSZYCH GWIEZDNYCH WOJEN LUB MARVELLA.

       

      W DNIACH 02- 05 GRUDNIA NASI WOLONTARIUSZE PODCZAS DŁUGIEJ PRZERWY BĘDĄ ZBIERALI DO PUSZEK WOLNE DATKI.

       

      POTRZEBUJEMY OK. 400 ZŁ.

      LICZY SIĘ KAŻDA, NAWET NAJMNIEJSZA KWOTA!

       

      OTWÓRZ SWOJE SERCE NA POTRZEBY INNYCH, PODARUJ IM SZCZĘŚCIE I PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI.

       

      Szkolny Klub Wolontariatu

       

       

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
    • szkola@sp1kroscienko.pl
    • (018)2623070
    • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem
  • Galeria zdjęć

    brak danych