• ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO  MISIA

     • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO  MISIA

      25 listopada dzieci z grupy 4,5-latków obchodziły DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. W tym dniu każdy przedszkolak przyniósł swojego ulubionego pluszaka, bajki o misiach, a niektórzy nawet przebrali się za misia. Przedszkolaki poznały historię powstania pierwszego pluszowego misia, zaprezentowały swoich ulubieńców kolegom z grupy, rozpoznawały znane i nieznane misie, oglądnęły krótki film o tym, w jaki sposób powstają w fabryce misie. Były „misiowe zadania”, znana wszystkim zabawa „Stary niedźwiedź”, piosenka „Niedźwiadek” oraz degustacja przysmaku wszystkich misiów – miodu. Na koniec każde dziecko mogło zamienić się w misia i zrobić sobie zdjęcie.

      A. Kołek

     • ANDRZEJKI Z PLUSZOWYM MISIEM

     • 25 listopada 2019 r. w Światowym Dniu Pluszowego Misia przedszkolaki postanowiły urządzić solenizantom przyjęcie. Z tej właśnie okazji w przedszkolu odbył się uroczysty bal, na którym dzieci wraz z przyniesionymi maskotkami tańczyły i skakały w rytm wesołej, misiowej muzyki. Przedszkolaki poznały historię pluszowego Misia, układały postać Misia z pociętych części, a także karmiły Go jego ulubionym przysmakiem – miodkiem. Jak na przyjęcie urodzinowe przystało, nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu w kształcie Misia,  odśpiewania uroczystego „sto lat” i pamiątkowych zdjęć. Dzień Pluszowego Misia połączony był z zabawą andrzejkową. Dzieci dowiedziały się m.in: jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, jakie imię będzie miała ich przyszła sympatia co miłego je czeka.Zabawy podczas Misiowego balu andrzejkowego dostarczyły wszystkim uczestnikom niezwykłych przeżyć i emocji. To był naprawdę niezwykły i magiczny dzień pełen wrażeń.

     • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

     • Piątek 15 listopada 2019 r. był dniem szczególnym w Punkcie Przedszkolnym w Szkole Podstawowej Nr 1 im. A. Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem, bowiem tego dnia dzieci przeżywały pierwszą ważną uroczystość przedszkolną – Pasowanie na Przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były piosenki, wierszyki, zabawy ruchowe i gra na instrumentach. W dalszej części dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie i obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, nie grymasić, nie płakać i wszystko pięknie zjadać! Następnie oficjalnie każde z dzieci  zostało pasowane na przedszkolaka "zaczarowanym ołówkiem" przez Dyrektora Szkoły,  otrzymując gratulacje oraz pamiątkowy dyplom.  Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za udział w uroczystości i wspólną zabawę.

     • „Na św. Andrzeja – pannom z wróżby nadzieja”

     • „Na św. Andrzeja – pannom z wróżby nadzieja”

       

      Każdego roku, pod koniec listopada, w naszej szkole odbywa się zabawa andrzejkowa. Zabawę rozpoczęły klasy 0-3, które bawiły się w sali gimnastycznej pod opieką pani wodzirej z firmy Hula-Hop i przy wsparciu swoich wychowawców. Klasy starsze 4-8 włączyły się w zabawę dwie godziny później. Dzieci i młodzież w chwilach wolnych od tańca miała możliwość „poznania swojej przyszłości”. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali szereg wróżb andrzejkowych, które stanowiły element zabawy. Rada Rodziców działające przy szkole wsparła finansowo zakup ciasteczek z wróżbami, cukierków i elementów dekoracyjnych. O wystrój sali zadbały dzieci i młodzież ze szkolnego koła wolontariatu wraz z opiekunami. Miłą niespodzianką dla każdego uczestnika był słodki upominek w postaci andrzejkowego ciasteczka z ukrytą w nim wróżbą bądź przysłowiem. Tę niecodzienną niespodziankę przygotowali dla nas właściciele Cukierni Piotrowscy.

      Zabawa w formie wsparcia wodzireja i DJ’a była możliwa dzięki pieniążkom przeznaczonym na działania profilaktyczno-wychowawcze szkoły ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

      Oprac. pedagog szkolny

     • PATRIOTYCZNY POKAZ MODY

     • Patriotyczny Pokaz Mody

      W  czwartek, 14 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. A. Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem został zorganizowany Przedszkolny Pokaz Mody Patriotycznej,  w którym uczestniczyły przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych. Rodzice stanęli na wysokości zadania
      i przygotowali dla swoich pociech piękne, patriotyczne stroje.  Było biało-czerwono, sportowo, ludowo i folkowo. Na rozpoczęcie pokazu wszyscy wspólnie odśpiewali czterozwotkowy Hymn Polski i przypomnieli polskie symbole narodowe. Dzieciaczki rewelacyjnie prezentowały się na wybiegu, a ich zadowolone miny były bezcenne. Każdy z uczestników w nagrodę otrzymał pamiątkowy dyplom.

     • Profilaktyka uzależnień w klasie 7 i 8

     • 12 listopada uczniowie klasy 7 i 8 uczestniczyli w warsztatach dotyczących wiedzy na temat uzależnienia od nikotyny i e- papierosów. Warsztaty prowadził trener z Centrum Rozwoju Edukacji i Kompetencji INVESIS Polska.

       

      Zajęcia w klasach trwały po dwie godziny lekcyjne i obejmowały głównie zagadnienia dotyczące mitów na temat uzależnień - dlaczego młodzi ludzie sięgają po papierosy i e- papierosy, a również jaki jest wpływ papierosów i e-papierosów na organizm młodego człowieka. Podczas spotkania młodzież zastanawiała się jakie zagrożenia związane są z paleniem papierosów i e-papierosów oraz zbyt wczesną inicjacją nikotynową. Nie zabrakło także metod radzenia sobie z pierwszymi symptomami uzależnienia, gdzie szukać pomocy, gdy ktoś ma problem z uzależnieniem. Na zakończenie młodzież próbowała wypracować skuteczne metody radzenia sobie z naciskiem otoczenia, gdy ktoś namawia do sięgnięcia po papierosa.

       

                                                                                                                            Oprac. Pedagog Szkolny

     • (NIE)ZWYKŁA LEKCJA HISTORII

     • W  tygodniu poprzedzającym ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI, przedszkolaki z grupy 4,5-latków zmierzyły się z niełatwą tematyką patriotyczną.

      Przebrani w stroje rycerzy i królów, aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”,  poznając w ten sposób historię założenia państwa polskiego.  Budowały z klocków pierwszą stolicę Polski -  gród Gniezno.  Dowiedziały się, że Polska niegdyś zniknęła z mapy Europy na bardzo długie lata. Temat wywołał ogromne zainteresowanie.

      Młodzi Polacy  uczyli się śpiewać  „Mazurka Dąbrowskiego” -  ambitnie wszystkich czterech zwrotek!

      „Mali Patrioci” malowali godło państwowe,  wycinali motyle w barwach narodowych, które później ozdobiły grupową wystawę prac. Wybrali się na  spacer ulicami Krościenka w poszukiwania polskiego godła na budynkach instytucji państwowych i pomnikach przyrody.  Rozpoznawały barwy na polskiej fladze. Ubrani w biało  - czerwone stroje uczestniczyły w akademii z okazji Święta Niepodległości, podczas której w postawie „na baczność”, dumnie  zaśpiewały hymn Polski wraz ze społecznością szkolną.

      A. Kołek

     • KONKURS NA NAJLEPSZĄ INTERPRETACJĘ PRZYSŁOWIA ANGIELSKIEGO TECHNIKAMI PLASTYCZNYMI 08.11.2019

     • KONKURS NA NAJLEPSZĄ INTERPRETACJĘ PRZYSŁOWIA ANGIELSKIEGO TECHNIKAMI PLASTYCZNYMI

      08.11.2019

       

      Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII, zwłaszcza dla tych lubiących zajęcia plastyczne. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów językiem angielskim. Tworzenie prac konkursowych miało być dla nich dodatkową motywacją do nauki, a także miało na celu zachęcić ich do poszerzania swoich zainteresowań w dziedzinie języka angielskiego.

      Prace konkursowe stały się ozdobą szkolnego holu, a uczniowie i ich rodzicie mogli z zachwytem podziwiać dzieła.

      Aby wziąć udział w konkursie  należało wybrać jedno z przysłów, powiedzeń, cytatów i przedstawić go w swojej pracy plastycznej. Ważne było, aby uczeń trafnie uchwycił myśl powiedzenia. Każda praca (format A-4, technika dowolna) powinna była zawierać powiedzenie w języku polskim i angielskim.

      Przykładowe powiedzenia:

      1. A BIRD IN HAND IS WORTH TWO IN THE BUSH.
      (lepszy ptak w garści niż dwa w krzakach)

      2. A CAT MAY LOOK AT A KING.
      (i kot moze patrzec na krola)

      3. A DROWNING MAN WILL CATCH AT A STRAW.
      (tonący za słomkę się chwyta)

      4. A WOLF IN SHEEP`S CLOTHING.
      (wilk w owczej skórze)

      5. AN ASS LOADED WITH GOLD CLIMBS TO THE TOP OF THE CASTLE.
      ( osioł objuczony złotem dotrze nawet na szczyt zamku)

      6. AS LIKE AS TWO PEAS.
       (podobne jak dwa ziarnka grochu)

      7.YOU CAN'T MAKE AN OMELETTE WITHOUT BREAKING EGGS.
      (nie można usmażyć omletu, nie rozbijając jajek)

      8.WHEN THE CAT IS AWAY, THE MICE WILL PLAY.
      (kiedy nie ma kota, myszy harcują)
       

      Zwycięzcy:

      Klasy I-III

      1m. Adam Tokarczyk kl. II B

      2m. Agnieszka Kołek kl. II B

      3m. Dominika Bodziarczyk kl. III B

       

      Klasy IV-VIII

      1m. Magdalena Komorek kl. V

      2 m. Anna Ciesielka kl. VII

      3m. Emilia Mirek kl. VII i Aleksandra Dusik kl. V A

       

     • Obchody święta Halloween w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych

     • Każdego roku w dniu 31 października w krajach anglojęzycznych takich jak Wielka Brytania i Stany Zjednoczone odbywają się obchody święta Halloween, które swoimi początkami sięga ponad 2000 lat wstecz. Święto to początkowo obchodzone było przez Celtów w Irlandii i Północnej Francji jako wigilia rozpoczęcia się Nowego Roku. Wierzono wówczas, że dzień 31 października to czas mroczny, w którym duchy przychodzą na ziemię, by spotkać się z żywymi. 1000 lat później Kościół katolicki za sprawą Papieża Grzegorza III ogłosił dzień 1 listopada dniem wszystkich świętych (All Saints Day albo All Hallows Day). Zatem dzień poprzedzający święto Wszystkich Świętych nazywany był wigilią tego dnia (All Hallows Eve, który następnie zmieniono na Halloween). W krajach Europejskich, aby odstraszyć duchy przebierano się tego dnia w straszne stroje i zapalano lampy wydrążone w rzepach, które później zamieniono na dynie.

      Do Stanów Zjednoczonych zwyczaj ten przywędrował wraz z emigrantami z Europy.

      Obecni, święto to nie jest uważane za katolickie, a stało się głównie czasem zabawy dla dzieci, które coraz częściej zamiast strasznych postaci przebierają się za postaci z bajek chodząc od domu do domu i prosząc o cukierki (Trick or treat).

      Na zajęciach języka angielskiego omawialiśmy różnice w obchodach Halloween w Wielkiej Brytanii i Wszystkich Świętych w Polsce.

      Dzieci poznały historię święta oraz tradycje i zwyczaje.

      Relacje z tego dnia można obejrzeć na zdjęciach.

       

      Agnieszka Warzecha

     • DZIEŃ AMERYKAŃSKI

     • 29 października odbył się w naszej szkole Dzień Amerykański.  Z tej okazji pani Anna Topolska przeprowadziła dla najmłodszych klas specjalną lekcję w ramach realizowanej przez siebie innowacji „Ile wiem o krajach anglojęzycznych”.   Odbyła się prelekcja, na której uczniowie mieli okazję dowiedzieć się: gdzie jest Ameryka, kto ją odkrył i pierwszy raz się osiedlił na jej ziemiach oraz jak Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia. Klasy 0-3 zobaczyły również przedstawienie, wystawione przez klasę 4, dotyczące Krzysztofa Kolumba, Indian i pierwszych osadników.  Nie zabrakło również indiańskich zabaw i konkursu dla marynarzy rozbitków.  Miłą atmosferę spotkania dopełniały kolorowe stroje uczniów, którzy bardzo chętnie wcielili się w Indian czy marynarzy Krzysztofa Kolumba i z zapałem  odpowiadali na pytania prowadzącej. Lekcja specjalna na Dzień Amerykański zakończyła się specjalnym zadaniem domowym, które pomogło utrwalić zdobytą wiedzę.

      Dziękuję za aktywne uczestnictwo wszystkim dzieciom, nauczycielom i Panu Dyrektorowi.

      Anna Topolska

     • KONKURS FOTOGRAFICZNY

     • Przypominamy o konkursie fotograficznym pt. "JESIEŃ W OBIEKTYWIE". Termin składania zdjęć zostaje przedłużony do 15.11.2019r. (tj. piątek)

      Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

     • KONKURSY

     • Zachęcamy do udziału w konkursach.

      Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce O SZKOLE - KONKURSY.

     • INTEGRACJA KLASY IB

     • Klasa 1 b wraz z wychowawcą udała się na pieszą wycieczkę w celu integracji klasy oraz zapoznania się z najbliższą okolicą pod przewodnictwem pani Elżbiety Opyd. Po drodze pani Ela opowiadała dzieciom różne ciekawostki m.in.: w jaki sposób można złożyć kurtki i włożyć je tak do plecaka, aby zajmowały jak najmniej miejsca, pokazywała dzieciom kompas i tłumaczyła jakie buty są najlepsze w góry oraz co trzeba zabrać ze sobą kiedy idzie się na wycieczkę w góry. Następnie odpoczęliśmy pod  Grzybkiem, gdzie dzieci mogły zjeść sobie swoje drugie śniadanie. Po dłuższym odpoczynku na łonie natury wśród pięknej przyrody wróciliśmy do szkoły, gdzie na dzieci czekali już rodzice. Wycieczka była udana, pogoda piękna, a dzieci wróciły bardzo zadowolone. Bardzo dziękujemy pani Eli Opyd za oprowadzenie klasy I b, a rodzicom za pomoc w opiece.

      Marta Wójciak- Chrobak

     • BEZPIECZNA DROGA OD SZKOŁY I PRZEDSZKOLA.

     • BEZPIECZNA DROGA OD SZKOŁY I PRZEDSZKOLA.

      W ostatnim tygodniu  października, grupa 4, 5-latków zapoznawała się z zasadami bezpiecznego poruszania się po jezdniach i chodnikach.

      Podczas spaceru na skrzyżowanie obserwowaliśmy ruch uliczny, utrwaliliśmy w praktyce zasady właściwego  poruszania się  na przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez niej, udało nam się rozpoznać  niektóre znaki drogowe.

      Wraz z grupą 6-latków gościliśmy Pana Policjanta, który przypomniał zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, wytłumaczył, jak należy zachować  się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz, jak zachować się  i kogo prosić  o pomoc w sytuacjach zagrożenia.

       

      Dziękujemy Panu Policjantowi   za ciekawe spotkanie.

       A. Kołek

     • KLASA 02

     • W pogodny październikowy dzień nasza zerówkowa ekipa wybrała się na spacer, na działkę nad Dunajcem. Było bardzo wiele radości przy tak pięknej pogodzie. Dzieci dostały słodki poczęstunek i pyszną herbatkę. Zerówkowicze bardzo aktywnie spędzali ten czas na huśtawkach i wspólnych grach. Do wspólnej zabawy zaprosili swoją wychowawczynię Panią Elę, która im nie odmówiła, co wywołało wielki uśmiech na twarzach dzieci. Miło i aktywnie spędziliśmy wspólnie czas.

      Rodzice

     • SZKOŁA PAMIĘTA

     • Szanowni Państwo, 

      w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

      Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

      W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

       

      Łączę wyrazy szacunku

      Anna Ostrowska
      Rzecznik Prasowy MEN

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
    • szkola@sp1kroscienko.pl
    • (018)2623070
    • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem
  • Galeria zdjęć

    brak danych