• #SzkołaPamięta

     • #SzkołaPamięta

      Uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”.

      „Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji. 

      Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.  

      - Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności - podkreślił szef MEN.”

     • XV  Międzyszkolny Konkurs im. Jana Pawła II w Szlachtowej

     • Troje naszych uczniów wzięło udział w  XV  Międzyszkolnym Konkursie im. Jana Pawła II w Szlachtowej. Miło nam poinformować, że Emilia Mirek z klasy VII zajęła  pierwsze miejsce, natomiast Marek Siedlarczyk z klasy VIII- trzecie. Gratulujemy!

     • DZIEŃ MARCHEWKI

     • Dzień Marchewki

      W piątek, 4 października, podsumowując tematykę  związaną z jesiennymi owocami  i warzywami, obchodziliśmy Dzień Marchewki. To z pewnością był dzień wyjątkowy: pomarańczowy, marchewkowy, zdrowy i witaminowy. W sali od rana zrobiło się bardzo pomarańczowo, bowiem wszyscy mieli na sobie ubrania, na których królował kolor pomarańczowy, a na głowach „błyszczała” marchewkowa korona. Nasze działania w tym dniu były związane z marchewką. Dzieci różnymi zmysłami poznawały to warzywo, dowiedziały się jakie wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci. Były zabawy muzyczno- ruchowe, ćwiczenia oraz praca plastyczna- oczywiście wszystko związane z marchewką. Na zakończenie dzieci przyrządziły pyszny sok marchewkowo – jabłkowy oraz surówkę z tych samych produktów, które później ze smakiem degustowały. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte.

     • mLegitymacja

     • Wszystkich uczniów, posiadających smartfony zachęcamy do korzystania z legitymacji w wersji mobilnej.

      Informujemy, że szkoła po podpisaniu porozumienia i przejściu weryfikacji uzyskała możliwość wyrabiania legitymacji uczniowskich w wersji mobilnej (w postaci mLegitymacji zintegrowanej z aplikacją mObywatel).

      Mobilną legitymację może otrzymać każdy uczeń, któremu wydano wcześniej tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest tożsamy z okresem ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności „tradycyjnej” legitymacji, mobilna wersja dokumentu będzie unieważniana. Szkoła będzie mogła unieważnić dokument także w przypadku utraty mLegitymacji z powodu uszkodzenia, niepoprawnego działania, czy zgubienia urządzenia mobilnego, w którym była przechowywana. Więcej informacji na stronie : https://www.gov.pl/web/mobywatel/mlegitymacja-szkolna

      W celu uzyskania mLegitymacji należy złożyć wniosek o wydanie dokumentu oraz dostarczyć do szkoły zdjęcie legitymacyjne ucznia w wersji elektronicznej (szczegółowe informacje dotyczące jak prawidłowo powinno wyglądać zdjęcie legitymacyjne można znaleźć na stronie : https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu )

      W celu wykonania we własnym zakresie zdjęcia legitymacyjnego (za pomocą aparatu lub telefonu) można skorzystać z dostępnych w Internecie generatorów zdjęć (przykładowy generator zdjęć znajduje się na stronie : http://www.generator.photoid.eu/ )

      Poniżej można pobrać wniosek o wydanie mLegitymacji oraz informację o mobilnym dokumencie (dokumenty można pobrać także w sekretariacie szkoły):

      wniosekmLegitymacja.docxInformacje_dotyczace_mLegitymacji.docx​​​​​​​

     • DZIEŃ POCZTY

     • 9 października nie zapomnieliśmy o pracownikach Poczty, bowiem w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Przy tej okazji dzieci poznały znaczenie słowa list, adres, koperta, znaczek. Nie mogło oczywiście zabraknąć wycieczki  do Urzędu Pocztowego, aby nasze przedszkolaki mogły poznać funkcjonowanie poczty, a listonoszom, kurierom i wszystkim odpowiedzialnym za nasze przesyłki złożyć życzenia z okazji ich święta. Serdecznie dziękujemy wszystkim Pracownikom Urzędu Pocztowego w Krościenku nad Dunajcem, za bardzo miłe przyjęcie oraz przedstawienie dzieciom tajników ich pracy.

      J. Komorek

     • ZAJĘCIA Z ROBOTYKI

     • Dnia 11 października 2019 roku w klasie II b odbyły się zajęcia z robotyki. Uczniowie za pomocą klocków Lego stworzyli swoje własne pojazdy i inne budowle, które potem uruchomili za pomocą tabletów. Drugoklasiści wykazali się wielką kreatywnością. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania #CodeWeek2019.  Zapraszamy do obejrzenia krótkiego nagrania klikając w poniższy link:

      https://www.facebook.com/1965228730386370/posts/2459639597611945/

     • Szkolny dzień głośnego czytania

     • Szkolny dzień głośnego czytania

                  29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który powstał z inicjatywy Polskiej Izby Książki. W naszej szkole po raz kolejny zorganizowaliśmy taki dzień. W związku z realizacją zadań konkursowych akcji czytelniczej „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, głośne czytanie  odbyło się nieco później - 17 października 2019.

                    W klasach drugich  i trzecich uczniowie słuchali opowiadań o przygodach  Gangu Słodziaków z książki Renaty Piątkowskiej, które czytali zaproszeni goście : leśnik z Nadleśnictwa Krościenko - pani Aleksandra Wiertelorz, specjalista ds. edukacji Pienińskiego Parku Narodowego - pani Dorota Zborowska, ratownik z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - pan Kamil Kubik i szkolna bibliotekarka – pani Krystyna Walosik. Głośnemu czytaniu towarzyszyły inne, ciekawe  zajęcia i zabawy : odczytywanie mapy, rozpoznawanie liści, sadzenie drzewek, zabawy z nasionami, segregacja śmieci, łamigłówki, zagadki przyrodnicze itp.

                   Magiczne Drzewo Słodziaków oraz inne dekoracje i rekwizyty zrobione z materiałów nadających się do recyklingu - były przygotowane przez  uczniów z klas II i III , przede wszystkim na zajęciach kreatywnych. Wśród czytelników, którzy uwzięli udział w  trzytygodniowej akcji codziennego czytania, zostały rozlosowane pluszaki Słodziaki.

                   W klasach pierwszych , w zerówce i Va czytały m.in. pani Danuta Hurkała, pani Marta Wójciak Chrobak, mama - pani Kinga Polańska oraz Natalka Urbańska i Klara Pawłowska. W klasach starszych (IV-VIII), każda lekcja rozpoczynała się kilkunastominutowym głośnym czytaniem ulubionej książki z np. z dzieciństwa nauczyciela.

                    M.in. głośno czytali na każdej lekcji:

      pani Małgosia Gonciarz- baśń angielską pt. „Złota tabakierka”,

      ksiądz proboszcz Henryk Homoncik -  ulubione przez siebie baśnie Andersena,

      pani Ewa Majerczak - najciekawsze wg siebie mity greckie oraz „Zwiadowców” J.Flanagana,

      pani Monika Gębala-  lekturę „Ziele na kraterze” M.Wańkowicza,

      pani Małgorzata Koterba – „Akademię pana Kleksa” J.Brzechwy

      pani Izabela Bąk – „Białą Gorączkę” z serii „Dziennik cwaniaczka” J.Kinney`a

      pani Marta Wolska – historie biblijne

      Ewa Mastalska – lit. popularnonaukowa o zmianach pogodowych

      pani Agnieszka Warzecha – „Małego Księcia” Antoine de Saint-Exupéry’ego

       

      „Ale dzisiaj było fajnie na lekcji plastyki. Kiedy rysowaliśmy pani nam czytała „Zwiadowców”. Jest tom pierwszy tej książki, bo chciałam wypożyczyć?” – chociażby dla tych słów warto było zorganizować tę akcję.

      Krystyna Walosik

     • Sen o Helladzie. Mitologia. Świat antycznej Grecji.

     • 11 października w naszej szkole odbył się spektakl pt. „Sen o Helladzie. Mitologia. Świat antycznej Grecji.". Prezentowana sztuka, zgodnie z tytułem, nawiązywała do mitów greckich. Przedstawione zostały: mit o Prometeuszu, początki stworzenia świata według mitologii greckiej, dzieje teatru greckiego i starożytnej olimpiady. Aktorami tej sztuki byli Jacek Lecznar i Wojciech Habela.
       

     • KLASA III B

     • W piątek 18 października w klasie IIIB zajęcia plastyczne zostały poprowadzone przez ucznia klasy. Mikołaj, który był na wycieczce w Neapolu i mógł zobaczyć Pompeje, postanowił podzielić się
      z nami swoimi przeżyciami. Wstępem do zajęć była jego pogadanka na temat odwiedzonych miejsc wzbogacona wieloma zdjęciami. Uczniowie mogli je zobaczyć wraz z pięknym albumem
      o Pompejach. Wszyscy mogliśmy dotknąć skały wulkanicznej, przywiezionej z tej wspaniałej wyprawy. Mikołaj wykazał się szeroką wiedzą na temat słynnego wybuchu wulkanu Wezuwiusza
      o czym opowiadał z wielkim zacięciem pedagogicznym. Jego fascynacja udzieliła się wszystkim słuchającym, którzy stworzyli prace plastyczne obrazujące tę wielką tragedię z 79 roku n.e. Mikołaj wspomagał mnie też poradą w ocenianiu prac. Gratuluję odwagi i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym, któryś z moich uczniów poprowadzi ciekawą lekcję na wybrany przez siebie temat.

      Joanna Chrobak

     • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

     •           Dnia 15 października 2019 roku o godzinie 10:00 odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Przygotowania do uroczystości trwały od początku roku szkolnego. Panie wychowawczynie klas pierwszych zapoznawały i wdrażały swoich uczniów do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcie nauki w szkole. Klasy pierwsze przygotowały na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Wszystkie zadania uczniowie wykonali bardzo dobrze. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna uroczystości. Uczniowie złożyli przysięgę na sztandar Szkoły. Następnie Pan Dyrektor pasował każde dziecko z klasy pierwszej na ucznia poprzez dotknięcie jego ramienia dużą kredką. Złożył też życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Wychowawcy w swoich klasach wręczyli okolicznościowe dyplomy pasowania na ucznia.

      Marta Wójciak- Chrobak                                                                                                               Danuta Hurkała

     • PRZEDSZKOLAKI W PARKU

     • Jesień to wspaniała pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. W czwartek, 17 października, korzystając z pięknej pogody, maluszki z Punktu Przedszkolnego wraz z paniami i mamą Igora, wybrały się na wycieczkę do parku w Szczawnicy.Dzieci podziwiały piękno tego środowiska, odkrywały jego sekrety, a także obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie: opadające z drzew kolorowe liście, ozdobne trawy i krzewy. Dzieci mogły zachwycać się widokiem kolorowych ryb pływających w parkowym stawie.Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała wędrówkom. Spacer miał swoje zakończenie na placu zabaw w parku. Była to niezapomniana lekcja przyrody.

     • Babia Góra

     • KRÓTKIE RELACJE UCZNIÓW Z WYCIECZKI NA BABIĄ GÓRĘ 21.10.2019 - 22.10.2019

      „Trasa była długa i ciężka, ale przygody podczas niej były niezapomniane. W schronisku- super! W pokoju lepszej grupy nigdy nie miałem.”

      „Droga na szczyt Babiej Góry była długa, ale za to z pięknymi widokami. Miejsca, które zwiedziliśmy: Przełęcz Krowiarki, Sokolica, Gówniak, Przełęcz Brona. W schronisku było bardzo przyjemnie.”

      „Dzisiejszego dnia wyszliśmy na Babią Górę. Droga była trochę stroma i męcząca, ale się opłacało. Po zejściu spędziliśmy noc w schronisku na Markowych Szczawinach.”

      „Dzisiejszy dzień bardzo mi się podobał. Widoki z Babiej Góry były niesamowite.”

      „Ten dzień był zaskakujący. Na początku było łatwo, ale później już o wiele trudniej. Jak już wyszliśmy na szczyt Babiej Góry, prawie padłem z wycieńczenia. Byłem bardzo zmęczony, ale było warto.”

      „Park trampolin- super miejsce! Radość i szczęście dla każdego. Wygłupom nie było końca. To była bardzo udana wycieczka!”

      „Super wycieczka! Pani Ela bardzo ciekawie opowiadała. Niesamowite widoki! Pogoda bajeczna. Nawet nie wiało na szczycie. Jeszcze kiedyś tam wrócę!”

      „Po nocy w schronisku byłem trochę zmęczony, ale to była najlepsza wycieczka do tej pory. Najbardziej podobało mi się na szczycie Babiej Góry oraz w parku trampolin.”

      „W parku trampolin było wiele atrakcji. Park był duży, więc miejsca starczyło dla każdego. Wszyscy skakali i wygłupiali się.”

     • WYCIECZKA DO PIEKARNI

     • 16 października dzieci 3,4 - letnie z Punktu Przedszkolnego wybrały się na do piekarni. Podczas wycieczki miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka oraz poznać pracę piekarza. Dzieci zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, mieliśmy również okazję zwiedzić  magazyny wypełnione wielkimi workami mąki. Maluchy z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Dzieci mogły również na chwilę poczuć się małymi piekarzami, bowiem z przygotowanego ciasta każdy robił swoją bułeczkę. Na zakończenie w podziękowaniu został wręczony drobny upominek, a my otrzymaliśmy pyszne rogaliki. Dzieci wróciły zadowolone, pełne wrażeń. Serdecznie dziękujemy pracownikom piekarni za okazaną gościnność i bardzo miłą atmosferę.

      J. Komorek

     • Jesienne ciekawostki

     • We wtorek 22 października klasa 1a gościła leśnika Pana Łukasza Derenia. Najpierw odbyła się lekcja w klasie na temat przygotowania się zwierząt do zimy, a później w terenie. Pan leśnik opowiedział dzieciom o jesiennych ciekawostkach.

     • WYPRAWA NA RANCZO

     • Dzień 24 października był dla uczniów klasy IIIB oraz ich wychowawczyni bardzo aktywny. Udaliśmy się na wyprawę do domku Państwa Kubików przy ulicy Leśnej. Dzieciaki zaopatrzone w kamizelki odblaskowe, jedzenie i picie wyruszyły ku przygodzie. Pierwszym
      i bardzo ważnym punktem naszej wędrówki był przystanek przy „Starym Kościółku,” gdzie zapaliliśmy znicze oraz odmówiliśmy modlitwę nad pomnikiem Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie nasza droga wiodła przez most, bulwary, ulicę Leśną i las. Po kilku sapaniach, zadyszkach i narzekaniach dotarliśmy do celu. W tym roku - ku uciesze nas wszystkich – był z nami pies Oskar(zadręczony prawie przez dziewczynki, które z wielkim zaangażowaniem okazywały mu swoją miłość).

      Nie myślcie sobie, że długo odpoczywaliśmy. O nie! Pani Kasia i Pan Kamil przygotowali nam zadania w terenie. Trzy wyznaczone grupy rozdzieliły się. Każda dostała swoją mapę, z której odczytywała i wykonywała zadania. Ostatecznie trzeba było odnaleźć kopertę, a potem rozwiązać złożone działania matematyczne. Wszystkie grupy zameldowały się u mnie, abym sprawdziła poprawność wykonanych obliczeń. No cóż -  jedna z grup zrobiła przewidziane karne przysiady, ponieważ pomyliła kolejność działań matematycznych. Ostatecznie wszyscy dostali słodką nagrodę i mogli wrócić do harcowania. 

      Nakarmieni pieczonymi kiełbaskami mieliśmy energię do dalszych wyzwań. Pan Kamil - również w tym roku - zorganizował dzieciom zjazdy na tyrolce. Zabawa była przednia, tym bardziej, że ciągle towarzyszył nam przymilny Oscar.

      Był też czas na gry organizowane samodzielnie przez uczniów (bieganie, skakanie, berek, itp.). Teren wokół domku został porządnie wydeptany. Czas szybko wskazał 12.15
      i trzeba było wracać do szkoły, gdzie czekali rodzice. Dzieciakom nie chciało się odchodzić, tym bardziej, że pogoda była cudowna. Rozumiem ich, bo sama też bardzo sympatycznie spędziłam ten dzień.  

      Serdecznie dziękuję Państwu Kubikom za kolejne zaproszenie w ich progi. Jestem niezmiernie wdzięczna, że co roku uczniowie mogą „wyszaleć się” na łonie naszej pięknej natury i obcować z nią w takim miejscu – pełnym życzliwości i ciepła. Dziękuję też Pani Marysi za pomoc w opiece nad dziećmi.

      Przed nami kolejne przygody. Pewnie tym razem zimowe…

      Joanna Chrobak

     • Z WIZYTĄ W LESIE I W PARKU.

     • Korzystając  z pięknej jesiennej pogody, dzieci z grupy 4, 5-latków wybrały się na wycieczki: do lasu i parku. Przed wejściem do lasu dzieci poznały zasady zachowania się w lesie. Spacerując po lesie, zbierały kolorowe liście,  poznawały gatunki drzew, a niektórym wnikliwym obserwatorom udało się wypatrzeć małych mieszkańców lasu: żuki, pająki, mrówki.

      Przy okazji wycieczki dzieci poznały również historię „Zerwanego Mostu”.

       

      Odwiedzając park przedszkolaki, zbierały żołędzie i kasztany, dowiedziały się co to jest „babie lato”, obserwowały zmiany w przyrodzie związane z nadejściem jesieni, zauważały różnice pomiędzy wyglądem lasu i parku. Miały okazję do doskonałej zabawy w całym mnóstwie jesiennych liści.

      Obie wycieczki zaliczamy do bardzo udanych.

      Dziękujemy mamie Wiktora za pomoc i opiekę.

       

      A. Kołek

     • „Będę gospodarzem gminy”.

     • 24 października klasa VII wraz z wychowawcą, panią Agnieszką Warzechą, udała się do budynku PPN w Krościenku nad Dunajcem, by po raz kolejny uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Pracownika Pienińskiego Parku Narodowego – Panią Dorotę Zborowską. Tegoroczne zajęcia miały temat „Będę gospodarzem gminy”.

       

      Pierwsza część zajęć odbyła się w siedzibie PPN i koncentrowała się wokół zagadnień: kto to jest gospodarz gminy, co należy do kompetencji gospodarza gminy i czym on się zajmuje, cechy typowej architektury regionu, istota obszarów zielonych w terenach zmienionych przez człowieka. 

      W drugiej części zajęć uczniowie udali się na ulicę Św. Kingi, gdzie zostali poproszeni o naszkicowanie różnych budynków, których cechy omówiono po powrocie do budynku PPNu przy ul. Jagiellońskiej.

       

      Dziękujemy za nieszablonową i interesującą lekcję. Mamy nadzieję, że będziemy dobrymi gospodarzami gminy

      Uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą.

  • Kontakt

   • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
   • szkola@sp1kroscienko.pl
   • (018)2623070
   • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem
 • Galeria zdjęć

   brak danych