• „Ambaras w bajkowym lesie”

     • 22 marca moja klasa IIa pod opieką wychowawczyni – pani Iwony wystąpiła dla oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I-III. Przedstawiliśmy bajkę pt: „Ambaras w bajkowym lesie” Mieliśmy piękne stroje. Na dekorację składały się: domek babci, chatka Baby Jagi i leśna kurtyna. Potem dziewczynki zaprezentowały taniec kwiatów do utworu „Walc Kwiatów” Piotra Czajkowskiego. Występ był bardzo udany. Wystąpiliśmy jak prawdziwi aktorzy. Następnie uczennice klasy Ia recytowały wiersze, a dzieci z zerówki zaśpiewały piosenkę o wiośnie. Po występie posprzątaliśmy i niestety musieliśmy wrócić do klasy.

                                                                               Hubert Ch. i Aleksandra K- uczniowie klasy IIa

      Ponieważ uczyliśmy się pisać notatkę kronikarską, więc zamieszczam notatkę moich uczniów.

      Iwona Rysz

     • Pokaz Mody Wiosennej w przedszkolu

     • Po długiej i mroźnej zimie, chcemy ciepła, pięknych kwiatów, zielonych drzew i śpiewających ptaków. Z pewnością w naszym przedszkolu już zagościła wiosna. Stało się to za sprawą żabek i bocianów, motyli, pszczółek i biedronek, kwiatów i Pań Wiosen, za które przebrały się dzieci. Sala przedszkolna zamieniła się w Dom Mody, w którym odbył się prawdziwy Pokaz Mody Wiosennej. Spacerujące profesjonalnie po „wybiegu” dzieci, zaprezentowały wspaniałą Kolekcję Wiosenną przy dźwiękach nastrojowych utworów muzycznych. Wszystkie kreacje były wyjątkowe i oryginalne, zaprojektowane według własnych pomysłów. Pokaz Mody Wiosennej zakończył się wręczeniem dyplomów i pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników. Następnie wesołym, barwnym korowodem  przeszliśmy wokół szkoły, by powitać WIOSNĘ. Aby tradycji stało się zadość przedszkolaki pożegnały zimę i wraz z „Marzanną” śpiewem powitały wiosnę. Mamy nadzieję, że ta barwna i radosna impreza wiosenna rozbudziła wyobraźnię dzieci, pozwoliła im odkryć w sobie odwagę odsuwając lęk przed publiczną autoprezentacją i zainspirowała do dalszej, twórczej aktywności.

     • VII edycja konkursu "Twoja ulubiona opowieść biblijna"

     • Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z Tygodnikiem Katolickim "Niedziela" i wydawnictwem Ewerro sp. z o.o. zaprasza do udziału w VII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci pn. "Twoja ulubiona opowieść biblijna". Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku 4-13 lat z całej Polski.

      Konkurs rokrocznie uzyskuje większe uznanie, co przekłada się na rosnącą liczbę uczestników. W poprzedniej edycji Konkursu zgłoszonych zostało niespełna 5000 prac wykonanych przez dzieci z całej Polski.

      Zadaniem konkursowym jest przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej obrazującej ulubioną scenę ze Starego lub Nowego Testamentu. Konkurs łączy w sobie cechy konkursu plastycznego z propagowaniem wiedzy o Piśmie Świętym. Na laureatów czekają ciekawe i wyjątkowe nagrody, na czele z publikacją 12 (4 z każdej kategorii wiekowej) zwycięskich prac w wyjątkowym kalendarzu na rok 2020.     

      Zgłoszona praca musi być wykonana na papierze w formacie A4, w orientacji poziomej. Prace konkursowe należy przesyłać do 30 kwietnia 2019­­ r. na adres Centrum Rozwoju Lokalnego, ul. Zaparkowa 23, 42-400 Zawiercie lub dostarczyć osobiście w dni robocze w godz. 7.00-15.00 pod wskazany adres.

      Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na oficjalnej stronie: tuob.crl.org.pl

      Zachęcamy do śledzenia profilu konkursu na Facebooku, gdzie publikowane będą najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji.

      Profil na Facebooku: facebook.com/KonkursTUOB

      Prosimy o oznaczanie wszystkich wpisów w mediach społecznościowych hasztagiem #TUOB2019       

     • Plan zajęć o tematyce irlandzkiej prowadzonych przez Panią Justynę Mazurek Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania.

     • Plan zajęć o tematyce irlandzkiej prowadzonych przez Panią Justynę Mazurek Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania.

       

      1. Pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu tancerki z zespołu tańca irlandzkiego Eriu z Krakowa

      2. Warsztaty tańca irlandzkiego dla klasy IV a i IV b

      3. Zajęcia z Panią Justyną Mazurek-Schramm na temat bajek i baśni irlandzkich dla klas IV a i IV b

      4. Zajęcia z Panią Justyną Mazurek-Schramm na temat bajek i baśni irlandzkich dla klas V a

      5. Zajęcia z Panią Justyną Mazurek-Schramm na temat bajek i baśni irlandzkich dla klas VI a i VI b

      6. Zajęcia z Panią Justyną Mazurek-Schramm na temat bajek i baśni irlandzkich dla klas VII i VIII

       

       

       

     • Dzień Świętego Patryka

     • Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii, został uczczony w naszej szkole przez organizację różnych konkursów: konkurs na symbol Irlandii oraz konkurs wiedzy o Irlandii; oraz prelekcję na temat Irlandii pt. „Irlandia- szmaragdowa wyspa”. Sala, w której odbywała się prelekcja ozdobiona była pięknymi irlandzkimi fotografiami oraz ozdobami związanymi z zielona wyspą. Klimat panujący na sali sprzyjał zasłuchaniu uczniów i pomagał bardziej zobrazować wszystkie tematy, o których mówił nauczyciel.

      W czasie prelekcji uczniowie mogli dowiedzieć się o położeniu Irlandii, podziale terytorialnym, elementach krajobrazu, polityce, walucie, codziennym życiu ludzi, sportach, symbolach narodowych, religii, wierzeniach, zabytkach, Św. Patryku- patronie Irlandii, języku urzędowym, klimacie, wierzeniach, religii i sportach. Jak się okazało, uczniom najbardziej podobał się fragment o muzyce i tańcu irlandzkim. Uczniowie mogli obejrzeć krótki filmik o obchodach dnia Św. Patryka w Dublinie oraz fragment festiwalu, na którym prezentowano taniec irlandzki Riverdance. Uczniowie mogli także posłuchać typowej muzyki irlandzkiej.

      Spotkanie zakończyło się odczytaniem irlandzkich życzeń dla przyjaciela w języku angielskim i polskim.

      W dniu 25 marca będzie gościła w naszej szkole Pani Justyna Mazurek-Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania, która zapozna uczniów ze starszych klas z Seamusem Heaneyem i Celtyckim Odrodzeniem. Uczniowie z młodszych klas będą natomiast brać udział w zajęciach o tematyce baśniowej połączonymi z zajęciami plastycznymi. 

      Ponadto uczniowie klas 4-8 będą mogli obejrzeć występ przedstawicieli zespołu tańca irlandzkiego Eriu, którzy zaprezentują podstawowe kroki w butach miękkich i twardych w tańcu Riverdance i brać udział w mini kursie tańca. Już nie możemy się doczekać!

       

      Agnieszka Warzecha

     • „Starsi czytają młodszym”

     • „Starsi czytają młodszym”

      Wiadomo, że głośne czytanie jest bardzo ważne dla rozwoju każdego dziecka: ćwiczy pamięć i koncentrację, pomaga w nauce, rozwija wyobraźnię i uczy samodzielnego myślenia. Dlatego w naszej szkole od wielu lat oprócz codziennego czytania przez wychowawców, prowadzimy akcję czytelniczą „Starsi czytają młodszym…”

      W tym roku do połowy marca czytali: uczniowie, starsi koledzy, rodzice, babcie, dziadkowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście – łącznie 21 osób.

      Zachęcamy każdego do udziału w naszej akcji. Dzieci z zerówki, pierwszej, drugiej a nawet trzeciej klasy bardzo lubią słuchać głośnego czytania.

      K. Walosik

     • MOBILNA STREFA ANIMACJI

     • Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Gorce-Pieniny przedszkolaki oraz młodsi uczniowie naszej szkoły mogli skorzystać z "Mobilnej Strefy Animacji". Dzieci mogły pozjeżdżać na dmuchanej zjeżdżalni i spotkać się oko w oko z bajkowymi postaciami. Dla Niektórych spotkanie z Myszką Miki czy Pszczółką Mają było ogromnym stresem, ale po chwili na twarzach wszystkich dzieci pojawiał się uśmiech. Bardzo dziękujemy za udostępnienie strojów oraz "dmuchańca".

      J. Komorek

     • "TYDZIEŃ DLA WIKTORII" GORĄCE PODZIĘKOWANIA

     • „Żadne piękno nie równa się z pięknem dobrego serca”

      Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu dziękują wszystkim rodzicom, uczniom  i nauczycielom za włączenie się do akcji „Tydzień dla Wiktorii”. Wolontariusze, którzy podjęli się jej organizacji i dzielnie przez tydzień sprzedawali wspaniałe wypieki, sałatki, soki oraz inne pyszności, wykonali „kawał dobrej roboty”. Dzięki niesamowitej życzliwości wszystkich osób dobrego serca udało nam się zebrać kwotę 1822,72 zł, która została przeznaczona na leczenie małej Wiktorii. Jesteście wielcy!!! Dziękujemy!!!

      J. Chrobak, M. Gębala

     • Róża z krepiny - warsztaty

     • 12.03.2019 w bibliotece szkolnej, dziewczynki z II grupy kółka „Hafcik” uczestniczyły w warsztatach pt. „Róża z krepiny”, prowadzonych przez panią Barbarę Majerczak- absolwentkę naszej szkoły i mamę Julki z czwartej klasy. Wykonanie królowej kwiatów wymagało sporo cierpliwości, wytrwałości, dokładności i trochę czasu, ale dało wiele radości i wielką satysfakcję z końcowego efektu! Prawda, że wszystkie róże wyszły pięknie?!
      Dziewczynki wyraziły wielką ochotę na kontynuację warsztatów.
      Dziękujemy pani Basi za poświęcony nam czas, cierpliwość, upominki i materiały, które przyniosła na warsztaty

     • Wizyta członków Szkolnego Klubu Wolontariatu w Przytulisku Świętego Brata Alberta w Grywałdzie.

     • Wizyta członków Szkolnego Klubu Wolontariatu w Przytulisku Świętego Brata Alberta
      w Grywałdzie.

      Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu uczcili Dzień Kobiet zgodnie ze swoją misją. Po zajęciach edukacyjnych pojechali wraz z opiekunami do podopiecznych Przytuliska Świętego Brata Alberta w Grywałdzie. Uczniowie wystąpili dla starszych Pań i złożyli im życzenia. Recytowali wiersze, a także zaśpiewali piosenkę „Kwiaty kocham i Ciebie”. Program artystyczny wzbogacił brawurowy występ trębaczy z klasy VI A. Panie otrzymały
      w podarunku ręcznie robione laurki oraz pyszne babeczki upieczone przez uczennice. Wizyta wywołała wiele uśmiechów, a także łez wzruszenia. Dla obydwu stron była to międzypokoleniowa lekcja życzliwości.

      Siostry Albertynki - prowadzące dom opieki - bardzo dziękowały nam za przybycie
      i zaprosiły na kolejną wizytę.

      Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu dziękują uczniom za wykazanie kreatywności i odpowiedzialności w organizacji wizyty, jak również rodzicom za pomoc
      w wykonaniu podarunków oraz zorganizowaniu transportu.

      J. Chrobak, M. Gębala

     • TYDZIEŃ Z MUZYKĄ - PRZEDSZKOLE

     • Marzec rozpoczął się w przedszkolu bardzo muzycznie. Dzieci przez cały tydzień obcowały z muzyką; poznawały instrumenty i mogły na nich zagrać, dowiedziały się jak wyglądają nuty, pięciolinia, klucz wiolinowy. Przedszkolaki wzięły udział w koncercie duetu perkusyjnego „Wirtuoz”, a także obejrzały występy ukraińskiego zespołu „Zbrucz”.  Podczas tego tygodnia zaprosiliśmy do przedszkola absolwentów przedszkola, uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali dzieciom instrumenty (trąbka i puzon) i wykonali kilka utworów.   Podsumowaniem muzycznego tygodnia było tworzenie muzyki przez dzieci za pomocą własnoręcznie przygotowanych instrumentów. Do ich wykonania wykorzystaliśmy małe, plastikowe butelki, które ozdabialiśmy samoprzylepnym, kolorowym papierem. Następnie wypełniliśmy butelki grochem, kaszą, ryżem, bądź makaronem.

      J. Komorek

     • KONCERT ZESPOŁU ZBRUCZ

     • 07.03.2019 r. w naszej szkole odbył się koncert zespołu Zbrucz z Tarnopola. Dochód z koncertu w kwocie 1000 zł przeznaczony został na ofiary wojny w Dombasie. W szkole organizowana była również zbiórka artykułów szkolnych oraz słodyczy. 

     • Z perkusją dookoła świata - koncert

     • Dnia 04.03.2019 r. w naszej szkole odbył się koncert muzyczny pt. „Z perkusją dookoła świata” poprowadzony przez Duet Perkusyjny A2 z Łódzkiego Biura Koncertowego „WIRTUOZ”.

     • KOLEJNE SPOTKANIA Z PRZYJACIÓŁMI ZIPPIEGO W KLASIE IIB

     • KOLEJNE SPOTKANIA Z PRZYJACIÓŁMI ZIPPIEGO W KLASIE IIB

      Zakończyliśmy kolejną część spotkań z Zippim odnoszącą się do prawidłowej komunikacji. Dowiedzieliśmy się kto może nam pomóc i jak mówić to, co chcemy przekazać w sposób zrozumiały dla rozmówcy. Odgrywaliśmy różne scenki, które miały nas nauczyć praktycznych rozwiązań problemu. Udowodniliśmy też, że wokół jest wiele osób, które mogą nam pomóc. Nie musimy się zamartwiać w samotności.

      Na ostatnim spotkaniu zaczęliśmy już kolejną, trzecią część naszej przygody
      z przyjaciółmi Zippiego, której tematyka dotyczy przyjaźni. Rozmawialiśmy o tym, jak utrzymać przyjaźń, aby mogła trwać. Odgrywaliśmy także scenki dotyczące relacji koleżeńskich. Zrobiliśmy papierową kukiełkę symbolizującą przyjaciela. Siedzieliśmy
      w kręgu i opowiadaliśmy o swoich przyjaciołach (kiedy się poznaliśmy, w jaki sposób, dlaczego się polubiliśmy). Dyskutowaliśmy też, czy można przyjaźnić się z więcej niż jedną osobą.

      Nasz Zippi przysłuchiwał się rozważaniom o emocjach. Sam też dostał swoją walentynkę, a nawet dwie i jednego kwiatka z plasteliny. Na pewno czuje się przyjacielem klasy IIB. My natomiast pozostaniemy w temacie przyjaźni kolejne trzy spotkania i jak zwykle poćwiczymy bycie dobrym przyjacielem.

      J. Chrobak

     • VIII edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego  „Pisać dobrze ten potrafi, kto się uczy ortografii”

     • 15 lutego 2019 r. w naszej szkole odbyła się VIII edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego  „Pisać dobrze ten potrafi, kto się uczy ortografii”

      Celem konkursu jest dbałość o czystość i piękno języka ojczystego oraz motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii.                                     

      W konkursie wzięło udział 12 uczniów z czterech szkół podstawowych z terenu Gminy Krościenko nad Dunajcem. Finaliści  zostali wyłonieni  w drodze eliminacji szkolnych.                                      

      Konkurs polegał na napisaniu dyktanda.

       

      Mistrzami ortografii zostali:

       

      I miejsce: Małgorzata Szerszeń (SP nr 2 Krościenko n.D)

      II miejsce: Angelika Zabrzeska (SP nr 2 Krościenko n.D)

      III miejsce: Kamila Królczyk (SP Grywałd)

       

      Za udział w konkursie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. 

       

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • KOSMICZNY TYDZIEŃ W PRZEDSZKOLU

     • Kosmiczny tydzień

      W ostatnim tygodniu lutego w naszym przedszkolu zapanowała „kosmiczna” atmosfera. Zajęcia miały na celu rozbudzenie u dzieci zainteresowań otaczającym nas wszechświatem. Dzieci oglądały różne filmy, książeczki o kosmosie, planetach, podróżach kosmicznych, lądowaniu człowieka na Księżycu. Zastanawialiśmy się też, czy życie na innych planetach jest możliwe i czy UFO naprawdę istnieje.
      W trakcie różnych zajęć i zabaw dzieci poznały planety układu słonecznego, śpiewały piosenkę o Ufoludkach, tworzyły matematyczną rakietę. Każdy miał okazję przyczynić się do stworzenia naszego wspólnego, przedszkolnego kosmosu. Najwięcej emocji wśród dzieci wywołał „lot” rakietą wykonaną wspólnie na zajęciach. To był „nieziemski” tydzień.

      J. Komorek

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
    • szkola@sp1kroscienko.pl
    • (018)2623070
    • ul. Pienińska 2 34 - 450 Krościenko nad Dunajcem
  • Galeria zdjęć

    brak danych