• Kółko szachowe- arch.

• W dniu 22 lutego 2008 w bibliotece szkoły podstawowej w Krościenku odbył się turniej szachowy upamiętniający osobę nieżyjącego już krościeńskiego szachisty Bogusława Węglarza.
          W klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych zwyciężyła reprezentacja szkoły  w Krościenku w składzie:
          Iwona Jurek, Zygmunt Soliwoda, Damien Zygar, Bartosz Gawęda, Konrad Babiak.
          Drugie miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej w Szczawnicy w składzie:
          Marcin Wiercioch, Oliwer Jurkowski, Wojciech Trojnarski, Grzegorz Jasiak, Piotr Gruca, Tomasz Kufel.
          Trzecie miejsce zajęła drużyna ze szkoły w Szlachtowej w składzie:
          Kamila Hurkała, Arkadiusz Krzyśko, Grzegorz Ziemianek, Gabriel Bodziuch, Norbert Jamrozik.
          Klasyfikacja generalna:

I miejsce                                 - Zygmunt Soliwoda- Krościenko- 18 punktów (komplet)

II miejsce ex equo                     - Iwona Jurek - Krościenko- 16,5 punktów
                                                         - Bartosz Zabrzewski- Ochotnica Dolna- 16,5 punktów
          III miejsce                               - Damien Zygar- Krościenko- 14 punktów
          IV miejsce                               - Grzegorz Jasiak- Szczawnica- 12,5 punktów
          V miejsce ex equo                   - Bartosz Gawęda- Krościenko 11,5 punktów
                                                         - Marcin Wiercioch- Szczawnica 11,5 punktów

7 stycznia 2008 roku uczniowie Iwona Jurek z klasy VI b, Zygmunt Soliwoda z klasy IV b, Dawid Zygar z klasy IV b i Damien Zygar z klasy VI a reprezentowali naszą szkołę w Powiatowych Igrzyskach Szachowych w Nowym Targu.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się  dwie osoby, Iwona Jurek, która zajęła II miejsce w kategorii dziewcząt i Zygmunt Soliwoda, który wywalczył III miejsce w kategorii chłopców. Zwycięzcom i opiekunowi, Panu Zdzisławowi Soliwodzie, gratulujemy i życzymy sukcesów w Krakowie!

Walczymy o zwycięstwo

Finaliści

Iwona Jurek (VI b)                                         Zygmunt Soliwoda (IV b)

II miejsce                                                             III miejsce

Na drugim spotkaniu koła szachowego w dniu 8 grudnia 2007 roku rozegrano Turniej Mikołajkowy.

Wzięło w nim udział 13 uczniów.

Oto wyniki:

I miejsce - Iwona Jurek (VIB)

II miejsce - Damien Zygar (VIA)

III miejsce - Zygmunt Soliwoda (IVB)

Turniejowe rozgrywki                                                  Zwycięzcy

W dniu 1 grudnia rozpoczęły się zajęcia koła szachowego. Jest to kolejne kółko zainteresowań działające w naszej szkole.
          Na pierwsze spotkanie szachowe przyszło dziesięciu młodych adeptów "gry królewskiej". Wzięli udział w turnieju systemem "każdy z każdym". Liczymy na to, że jeszcze inni zdecydują się oderwać od komputerów lub telewizorów i zasilą nasze koło. Wówczas może zorganizujemy rozgrywki systemem szwajcarskim (dla niezorientowanych- fachowy system kojarzenia przeciwników pozwalający mocniejszym grać z mocniejszymi a słabszym stopniowo daje szanse zdobywać punkty ze słabszymi) Zapraszamy więc także tych, którzy dopiero chcą stawiać pierwsze kroki.
          Warto grać w szachy. To sport dla ludzi kulturalnych. Podczas gry w szachy nie ma miejsca na faul, awantury. To gra dla ludzi honoru. Ucząc dziecko grać w szachy oddziałujemy na nie wychowawczo, chociażby poprzez zasady i reguły jakich sami przestrzegamy i do których przekonujemy innych. Lubimy grać w szachy bo lubimy zwyciężać, lubimy uczciwą rywalizację, lubimy zawody szachowe i panującą na nich atmosferę, lubimy w końcu ten specyficzny moment w którym nasz przeciwnik poddaje partię.
          Widać po pierwszym spotkaniu, że w naszych uczniach drzemią talenty. Marnotrawstwem byłoby zaprzepaszczenie talentu danego przez Stwórcę. "Precz sługo niegodziwy" - stwierdził Pan, kiedy po powrocie do domu otrzymał od jednego ze swych poddanych ów jeden talent.
          Gra w szachy uczy także pokory, gdy przegramy partię pozornie wygraną, ale uczy też szacunku do przeciwnika. Jednak nade wszystko gra w szachy uczy kształtować swój charakter, budować prawidłową hierarchię wartości, wzmacniać system nerwowy, godnie znosić niepowodzenia i porażki.
          Serdecznie zachęcamy adeptów "gry królewskiej" do udziału w zajęciach. Pragniemy z uczniów naszej szkoły wyłonić kadrę na mecze z innymi szkołami.
          Rozgrywki odbywają się w soboty od godziny 10.oo w budynku szkoły. Opiekę nad kołem szachowym sprawuje nauczyciel naszej szkoły pan Zdzisław Soliwoda.

Inauguracja działalności koła szachowego